ابلاغ دستورالعمل برگزاری اردوهای راهیان نور دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر سیدطه هاشمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی دستورالعمل برگزاری اردوهای راهیان نور دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1395 را ابلاغ کرد.

در این دستوالعمل خطاب به روسای واحدهای مرکز استان (دبیران هیات امنای استان‌ها)، واحدهای مستقل، روسای واحدها، مراکز آموزشی و سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی آمده است که با توجه به مفاد آئین‌نامه اجرایی ستاد مرکزی راهیان نور کشور و با تاکید به اجرای مفاد آئین‌نامه اجرایی ابلاغی، باید برای تقویت و گسترش معیارها و ارزش‌های والای دفاع مقدس، در اسرع وقت و با رعایت بندهای این دستوالعمل شورای اجرایی راهیان نور سال 95 آن استان با حضور فعال مسئولان مربوطه (روسا، معاونان فرهنگی دانشجویی و بسیج دانشجویی واحدها) تشکیل شود تا با هم‌اندیشی و برنامه‌ریزی دقیق، تهمیدات لازم نسبت به حضور پرشور دانشجویان مشتاق و علاقه‌مند برای تحقق هر چه بیشتر اهداف عالی تبیین‌شده مطابق با فرامین و منویات مقام معظم رهبری فراهم شود.

براساس این دستوالعمل واحدها باید از حضور مجدد دانشجویانی که در سنوات گذشته اعزام شده‌اند خودداری کنند تا امکان تشرف و برخورداری از فضایل معنوی این سفر برای سایر دانشجویان علاقه‌مند (اعزام اولی) نیز مهیا شود. همچنین با رعایت اصل صرفه‌جویی، واحدها مجاز هستند در صورتیکه ردیف بودجه اختصاص داده شده به ارودهای راهیان نور کافی نباشد، حداکثر به میزان 30درصد از ردیف بودجه ارودهای سیاحت میهن (در صورت داشتن بودجه مازاد) در این امر صرف شود.

فهرست شرکت‌کنندگان با مشخصات کامل آنان (شامل دانشجویان واحد مربوطه یا واحدهای استان تابعه در صورت اعزام مشترک چند واحد استان) به همراه گزارش تصویری و روایی اردو و ریز هزینه‌کرد و مبالغ تخصیص‌یافته باید حداکثر تا 15 روز بعد از برگزاری اردو به اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی ارسال شود، در غیر این صورت، به گزارش بودجه ارسالی سایر امور و فعالیت‌های فرهنگی استان و واحدهای دانشگاهی رسیدگی و تایید نمی‌شود.

همچنین حضور نمایندگان از حوزه‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی و اداری و مالی واحدها و مراکز آموزشی در اردو برای نظارت دقیق بر فعالیت‌ها و هزینه‌کرد منابع و ثبت گزارشات مربوطه الزامی است و رعایت دقیق همه شرایط و ضوابط ایمنی سفر و نکات بهداشتی برای حفظ سلامتی دانشجویان اعزامی باید مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

براساس بند پایانی این دستورالعمل، برای فرهنگ‌سازی و معرفی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان پیام‌آوران صلح، سلام و دوستی با محیط‌زیست، باید با هماهنگی ستادهای مرکزی راهیان نور استان‌ها و مسئولان مناطق جنگی مورد بازدید عمومی زائران، در کنار سایر برنامه‌های فرهنگی، علمی و ترویجی، پاکسازی این مناطق از آلودگی‌های زیست‌محیطی از سوی دانشجویان اعزامی، هماهنگی‌های لازم انجام شود. به همین خاطر دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان درباره تهیه، تامین و توزیع کاورهای مخصوص با طرح و آرم دانشگاه آزاد اسلامی و کیسه‌های جمع آوری مواد آلوده‌کننده، هماهنگی و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

پیوندهای سایت