حجت‌الاسلام محمدیان : استادان معارف باید اطلاعات به روز داشته باشند

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تاکید کرد که استادان معارف باید اطلاعات به روز داشته باشند تا بتوانند پاسخگوی دانشجویان باشند.

حجت‌الاسلام محمد محمدیان در نخستین گردهمایی مدیران و اعضای هیات علمی گروه‌های معارف دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور در واحد علوم تحقیقات تهران گفت: درس معارف یکی از دشوارترین دروس برای استادان در دانشگاه‌هاست. معارف از یک نگاه درسی آسان و از نگاه دیگر بسیار حساس و خطیر است، یعنی استاد معارف قرار نیست فقط از روی کتاب و شکل و شمایل کلی از آموزه‌های دینی برای دانشجویان توضیح دهد، بلکه او باید متوجه اخبار روز و علوم روز نیز باشد ؛ زیرا دانشجویان از او توقع پاسخ دارند.

او در این باره توضیح داد: اگر فردی مشکل مالی یا خانوادگی داشته باشد، استاد معارف باید جواب بدهد. اگر در کشور املاک و حقوق نجومی رخ دهد باز هم باید این استاد معارف به دانشجویان پاسخگو باشد که متاسفانه یک عده نامرد خوردند و بردند و دیگر خبری هم از این مفاسد نشد. یا اینکه یک دفعه شخصی مانند بابک زنجانی رونمایی می‌شود و اینجا هم باز استاد معارف باید جوابگو باشد یا اصلا خود دانشگاه آزاد اسلامی که دانشجویان می‌گویند پول ما صرف چه کارها و اموراتی می‌شود در اینجا باز هم باید استاد معارف جوابگو باشد.

محمدیان یادآور شد:‌ سالها پیش به یکی از شهرها رفتم تا از دانشگاهی بازدید کنم. به محض اینکه وارد شهر شدم، بنرهایی را با عکس بنده و خوش‌آمدگویی خارج و داخل دانشگاه دیدم و خیلی هم ناراحت شدم. فوری با رئیس واحد تماس گرفتم و گفتم فلانی دانشجویان با دیدن بنرهای من به روح پدر و مادرم رحمت فرستادند یا لعنت؟ به رئیس واحد گفتم دانشجو پیش خودش چه فکری می‌کند؟ اگر تصور کند که این پول‌ها از جیب دانشجویان و خودشان هزینه شده است حق دارد که گلایه کند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، کار استادان معارف را بسیار سخت و دشوار دانست و خاطرنشان کرد: خوشبختانه دکتر رهبر تعهد به شایسته‌‌سالاری و مسائل بیت‌المال دارد. مردم از ما انتظار کار خارق‌العاده را ندارند اما توقع رابطه و پارتی‌بازی هم ندارند. نباید ظاهر و تیپ و قیافه دانشجویان را مورد ملاک قرار دهیم، زیرا هستند دانشجویانی که ظاهرشان به روز است اما از ما متدین‌تر، پاک‌تر و خوش قلب‌تر هستند.

او با انتقاد از افرادی که می‌گویند جوانان در دانشگاه‌ها دین‌گریز شده‌اند ، تصریح کرد: جوانان ما دین‌گریز نیستند، اما دینی را که برای آنها گفته‌ایم را درمان نمی‌بینند.

محمدیان ادامه داد: متاسفانه برخی با اعتماد به نفس می‌گویند خوردن بیت‌المال از شیر مادر هم حلال‌تر است، مانند آنهایی که در زمان امام حسین (ع) از بیت‌المال پول غارت می‌کردند و سر همین موضوع سید‌الشهداء جنگ کرد، چون اعتقاد داشتند پول بیت‌المال حق آنان است. بنابراین همه ما باید در حفظ بیت‌المال کوشا باشیم. متاسفانه وقتی اسم پست و سمت می‌آید گوشی‌های ما از تماس‌های زیاد هنگ می‌کند، زیرا برخی با کمال پررویی به دنبال سمت هستند و می‌گویند می‌خواهیم رئیس فلان واحد دانشگاه شویم.

او افزود: دنیا ظاهر خوب اما باطن بد دارد، آخرت هم ظاهری بد اما باطنی خوش دارد؛ بنابراین ما نباید به ظواهر آدم‌ها و دنیای مادی توجه داشته باشیم و باید برای پیشرفت ایران اسلامی و دانشگاه آزاد تلاش کنیم و نگذاریم عده‌ای به بیت‌المال تجاوز و آن را حیف و میل کنند.

پیوندهای سایت