دکتر ولایتی: استادان معارف، فرهنگ ایرانی را فراموش نکنند

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی از مدیران و اعضای هیات علمی گروه معارف خواست فرهنگ ایرانی را فراموش نکنند.

دکتر علی اکبر ولایتی در آیین اختتامیه نخستین گردهمایی مدیران و اعضای هیات علمی گروه‌های معارف دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور در واحد علوم و تحقیقات تهران ، به تاریخ و تمدن ایران و نقش آن در اسلام اشاره کرد و گفت: «تمدن تبلور فرهنگ است، هر قومی شاید دارای فرهنگ باشد اما دارای تمدن نباشد. بنابراین تمدن به معنای آثار مادی تفکر بشر و فرهنگ آثار معنوی است.»

او ادامه داد: «با هر تعریفی که در نظر بگیریم اسلام صاحب تمدن است. کتاب قانون ابن سینا ۶۰۰سال به عنوان کتاب منبع غرب و حتی شرق بوده است. کتاب شفا ابن سینا هم ۷۰ سال بعد از خودش به لاتین ترجمه شد.»

ولایتی افزود: «توماس آکویناس که پایه‌گذار فلسفه الهیات غرب است از ابن سینا الهام گرفته و در شرحی که بر شفای ابن سینا نوشته با احترامی زیادی از او یاد می‌کند.»

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به استادان معارف حاضر در همایش ، ‌اذعان داشت: «پیشنهاد می‌کنم شما به عنوان استاد معارف فرهنگ ایرانی را فراموش نکنید. مدافعان ایران معتقدین واقعی هستند. کسانی که در دوران دفاع مقدس هم از این آب و خاک دفاع کردند متدین و معتقد بودند.»

او ادامه داد: «ایرانیان از ابتدا، اسلام راستین را پذیرفتند. اسلام راستین همان اسلام اهل بیت است. امام صادق(ع) می‌فرماید «قرآن به زبان عربی نازل شد و عجم آن را پذیرفت» اگر به زبان عجم نازل می‌شد عرب آن را نمی‌پذیرفت و این فضیلت عجم بر عرب است.»

به گفته ولایتی، برخی به دنبال این هستند دین را از ذهن مردم دور کنند و این مساله از زمان صفویه بوده و تاکنون هم ادامه دارد. در زمان مشروطه هم دعوای بین مشروطه و مشروعه ایجاد کردند.

او خاطرنشان کرد: «تشیع و محبت اهل بیت از ابتدای تاریخ اسلام بوده است. عرفان و تصوف دو‌ اتفاق مهم بود که در ایران شکل گرفت.»

 تقدیر از مدیران و استادان برتر معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی

در بخش پایانی این مراسم ، از مدیران و استادان برتر معارف دانشگاه آزاد اسلامی تجلیل شد. طبق تحلیل فرم‌های خویش ارزشیابی ، شماری از مدیران و استادان به عنوان نفرات برتر برگزیده و از سوی دکتر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین حجت الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری معاون دانشجویی و فرهنگی این دانشگاه مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفتند.

مدیران گروه برتر معارف اسلامی

مدیر گروه خمین دکتر حسین خسروی
مدیر گروه واحد تهران غرب خانم دکتر عالیه نوری
مدیر گروه تبریز دکتر منوچهر صمدی
مدیر گروه واحد نجف آباد دکتر سید محمدعلی شریعتی
مدیر گروه ارومیه دکتر صدرا علی پور

استادان برتر گروه معارف اسلامی

دکتر سادات میرزا پورآل هاشم واحد علوم تحقیقات
دکتر عزت اکبری واحد خراسان رضوی
دکتر عباس رمضانی واحد قزوین
دکتر حسن معتمدی واحد شیروان خراسان
دکتر پدرام پورمهران واحد کرج

پیوندهای سایت