اعتماد و همبستگي، رمز موفقيت در مدیریت بحران منطقه های زلزله زده

 

هنوز هيچ‌كس در دنيا نمي‌تواند پيشگويي كند كه زلزله، کی و كجا شكل مي‌گيرد. انسان فقط مي‌داند پس از هر فاجعه، كساني كه زنده مانده‌اند بايد به هر ترتيبي شده با اميد به زندگي خود ادامه دهند.
زلزله 7/3 ريشتري یکشنبه شب، استان کرمانشاه و بخش هایی از ایلام را با تلخ ترين بحران طبیعی پس از پایان جنگ تحمیلی روبه ‌رو كرده است. قصرشیرین، سرپل ذهاب، مریوان، دالاهو، کرمانشاه و چند شهر دیگر، زير شلاق طبيعت سرخ شده اند و لحظه به لحظه خبرها و تصویرهای تازه ای از این مصیبت ملی در رسانه ها و فضای مجازی، دست به دست می شود. 
در ميان اشك، فرياد و حيرت، اندوه فاجعه ‌زدگاني را مي‌بينيم كه با زخم‌هايي بر تن و روان، هم اعضاي خانواده خود را از دست داده‌اند و هم بي‌سرپناه، تشنه و گرسنه هستند. پشت همين کوه غم اما نيروي حيرت‌انگيز 80 میلیون ایرانی، مردم زلزله زده غرب کشور را پشتيباني مي‌كند که  بايد به احترام آن، كلاه از سر برداشت. 
هموطنان فداکار از جمله دانشجویان جهادگر، دوشادوش نیروهای ارتش، سپاه، هلال احمر، آتش نشانی، وزارت بهداشت و ...  داوطلبانه و جانانه، دل به آوار زده اند و در حالی که اشک شورشان روی آوار سرزمین شیرین چکیده، شمار زيادي از مصیبت دیدگان را نجات داده اند. در كنار نمايان شدن شدت آسيب‌پذيري سرزمين غرب کشور در برابر بلاياي طبيعي، يك ويژگي بارز اجتماعي نيز دوباره آشكار شده است؛ ایثار و فداکاری ایرانیان.
در مقابل حوادث غيرمترقبه، این روحيه نيرومند است که به مردم مصیبت دیده قدرت مي‌دهد و تشويقشان مي‌كند تا اميدوارانه زندگي كنند. با گذشت سه روز از زلزله مرگبار در غرب کشور، عمليات هزاران ناجي در كانون منطقه‌هاي بحران‌زده، از زمين و آسمان ادامه دارد.
حالا در عزم ملي براي کمک به زلزله زدگان، ناجیان با بغض ترک خورده ای كه در گلو دارند، آسيب‌ديدگان را دلداري مي‌دهند: «هموطنان، گريه نكنيد. ما هميشه با هم هستيم. تا جایی که توان داشته باشيم، به شما كمك مي‌كنيم. ما هرگز شما را تنها نمي‌گذاريم.»
كنار خانه‌هاي ويران‌، سربازي جوان دست پسربچه‌اي را كه پدر و مادرش زنده به گور شده‌اند مي‌گيرد و مي‌گويد: «اين يك فاجعه طبيعي است و تو نجات يافته‌اي؛ پس لطفا خوب زندگي كن.» 
آري، اعتماد و همبستگي، مهم‌ترين سرمايه‌هاي انساني و رمز موفقيت در مدیریت بحران هستند و بي‌شك، حال استان کرمانشاه دوباره خوب خواهد شد؛ زمانش را نمي‌دانم !
زلزله‌های مرگبار بم، بویین‌زهرا، طبس، منجیل و رودبار و حالا کرمانشاه،  اگرچه داغ‌های سنگینی بر دل ایرانیان گذاشته اما درس‌های حیاتی هم داشته است: «خطر بیخ گوشمان است و باید به فکر علاج واقعه بود، پیش از وقوع!»
زلزله بیست و یکمین شب از آبان 96 با وجود تمامي پيامدهاي مرگبارش اين پيام را هم به همراه داشت كه بشر با تمامي پيشرفت‌هاي علمي، هنوز در گام نخست است.

بهروز آر مان

پیوندهای سایت