حریت و آتش به اختیاری، شاخصه‌های اصلی بسیج دانشجویی

 

نشست بررسی حضور و عملکرد بسیج دانشجویی دانشگاه‌های آزاد اسلامی با حضور مسئولان بسیج واحدهای دانشگاه‌های آزاد اسلامی تهران در دفتر خبرگزاری آنا تشکیل شد.
نشست بررسی حضور و عملکرد بسیج دانشجویی دانشگاه‌های آزاد اسلامی با حضور محمد اسعدی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران، سیداحمد فرد باستان مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، محمدرضا آبدار مسئول بسیج دانشجویی واحد علوم و تحقیقات، رضا ابراهیمی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال و علیرضا تسلیمی مسئول بسیج دانشجویی واحد پرند به مناسبت هفته بسیج در دفتر خبرگزاری آنا تشکیل شد.

حریت، شاخصه اصلی بسیج دانشجویی
سیداحمد فرد باستان مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب در نشست بررسی حضور و عملکرد بسیج دانشجویی دانشگاه‌های آزاد» اظهار داشت: دانشجویان فعال در بسیج دانشجویی مجموعه‌ای از جوانان پر انرژی و پر نشاطی هستند که تازه به فضای سیاسی و اجتماعی کشور ورود کرده اند و این جوانان هنوز در این مجموعه‌های سیاسی و دولتی ذوب نشده اند. در دانشگاه‌ها بسیج اساتید و کارکنان هم وجود دارد اما اینها بخشی از بدنه اجرایی و دولتی شده‌اند و شاید گاهی اوقات برایشان به صرفه نباشد مشکلات را بیان کنند یا به دلیل درگیر بودن در مشغله‌های کاری باعث شود مشکلات را نبینند.

او افزود: بسیج دانشجویی، جوانان دغدغه‌مندی هستند که هنوز گرفتار فضای فعلی و مشکلات جامعه نشده‌اند و با رویکرد مثبت، مسائل را پیگیری می‌کنند و تا به مقصد نرسند آن را رها نمی‌کنند. این یکی از خصوصیات سن جوانی است که در سنین بعد به دلیل برخی مصلحت اندیشی‌ها این پیگیری‌ها انجام نمی‌شود.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب با بیان اینکه بسیج دانشجویی «حر» است ادامه داد: شاخصه حریت بسیج دانشجویی قابل چشم‌‌پوشی نیست و در پیگیری معضلات ومشکلات و ابراز مطالبات خود با کسی تعارف ندارند و حتی اگر منافعش به خطر بیافتد برای رسیدن به حقیقت قد علم می‌کند. گاهی مشکلات زیادی برای برخی دانشجویان بسیجی پیش آمده است اما دانشجو تا رسیدن به رفع مشکلات و سرانجام کار پای حرف خود ایستاده است.

دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های آزاد بی ادعا فعالیت می‌کنند
او درباره مزیت بسیج دانشگاه آزاد اسلامی کشور نسبت به دانشگاه‌های دیگر توضیح داد: اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بی ادعا هستند و هر کاری از دستشان بر بیاید انجام می‌دهند و این مساله در پروژه‌های بزرگ اقتصادی جهادی اتفاق افتاده است.
باستان درباره عملکرد بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب بیان کرد: سعی شده است از فضای سن جوانی وانرژی زیاد جوان استفاده شود و این انرژی به سمت و سوهای مختلف سوق داده شود. این انرژی هم در ارتباط دانشجوها به فضاهای جهادی و اقتصادی بیرون از دانشگاه که کار را با انرژی و با دغدغه پیش ببرند و هم داخل دانشگاهاستفاده می‌شود.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب با اشاره انجام فعالیت‌های خودجوش دانشجویی خاطرنشان کرد: برخی مراسماتی که از سوی دفتر‌های فرهنگی در دانشگاه برگزار می‌شود به دلیل اینکه توسط دانشجویان و دلی نیست استقبال نمی‌شود اما وقتی برنامه‌ها از دل دانشجو بجوشد و از سوی خود دانشجویان انجام شود، قطعا استقبالی که می‌شود قابل مقایسه نیست و این مسئله‌ای است که خود مسئولان دانشگاه نیز به آن اذعان دارند.
باستان درباره اولویت‌های بسیج در دانشگاه‌ اظهار کرد: در بسیج دانشجویی سعی شده است برنامه‌ها از حالت کلیشه‌ای که دفاتر فرهنگی برگزار می‌کنند خارج شود و فعالیت‌ها به روز و متناسب با نیاز روز جامعه و دانشجویان باشد و از فضای کلاسیک و اداری که تکراری شده است خارج شود.

تلاش جریان‌های مخالف نظام برای پیشبرد اهداف خود ذیل مطالبات صنفی دانشجویی
او به فعالیت‌های بسیج دانشجویی واحد تهران جنوب برای مقابله با جریان‌های مخالف نظام اشاره و اضافه کرد : جریان موجود مخالف نظام در دانشگاه، خود را از بدنه دانشجویی نشان می‌دهد و مشکلات و مطالبات صنفی دانشجویی را عنوان می‌کنند تا در ذیل آن اهداف خود را که همان ضعیف نشان دادن نظام است را پیگیری نمایند. امسال تلاش ویژه‌ای شد که این کار را از دست مجموعه هایی که با نظام جمهوری اسلامی ایران ضدیت و عناد دارند خارج کنیم و با دید عادلانه مطالبات و مشکلات دانشجویان و کشور به مسئولین منتقل شود. یکی از محورهای اصلی برنامه‌های 16 آذر امسال هم همین موضوع است.
او درباره فعالیت‌های دیگر بسیج دانشجویی واحد تهران جنوب اذعان داشت: «اردوهای جهادی هر سال انجام می‌شود که امسال در بشاگرد بود و مدرسه‌ای در آنجا تاسیس کردیم. کودکان بشاگردی تا مقطع دبستان تحصیل و پس از آن به دلیل نداشتن مدرسه ترک تحصیل می‌کردند که با اضافه کردن کلاس توسط گروه جهادی این مشکل برطرف شد و دا‌نش آموزان ازین پس می‌توانند در مقاطع بعدی نیز تحصیل کنند.»
باستان درباره اولویت‌های دفتر بسیج دانشجویی واحد تهران جنوب عنوان کرد: «اولویت اصلی امسال درکنار دانشجو بودن است و در همین راستا سعی کردیم ابتدای سال تحصیلی در کنار ورودی‌های جدید باشیم و کمیته‌هایی که قبل از سال تشکیل دادیم کار راهنمایی ورودی‌های جدید و کمک به پیشبرد کارهای دانشجویان را انجام می دادند که دانشجویان ورودی جدید هم ازین کار راضی بودند.»
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب ادامه داد: «فضاسازی‌هایی در محوطه دانشگاه برای دفاع مقدس و دیگر برنامه‌ها انجام شد که به عنوان رویکرد جدید به وجود آمد و برنامه‌ها از کلیشه خارج شد.»
او به ارتباط این تشکل با سایر تشکل‌های دانشگاه نیز اشاره کرد و گفت: «به تمام تشکل‌‌ها برای هرگونه همکاری اعلام آمادگی کرده‌ایم و تا به حال، گاهی اوقات مشکلات تشکل‌های دیگر را نیز مرتفع ساخته‌ایم و سعی کردیم با تشکل‌های دیگر همکاری داشته باشیم.»

بسیج دانشجویی باید به صورت همه جانبه از انقلاب دفاع کند
محمد اسعدی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران در رابطه با فعالیت‌های بسیج دانشجویی در دانشگاه گفت: رهبر معظم انقلاب در بیانات خود فرمودند تا تا بسیج هست نظام اسلامی و جمهوری اسلامی از سوی دشمنان تهدید نخواهد شد. این یک رکن اساسی در فعالیت‌های بسیج است.
اسعدی بسیج دانشجویی سرشاخه حرکت و فعالیت بسیج در دانشگاه‌ها عنوان کرد و ادامه داد: بسیج کارکنان دانشگاه‌ها به دلیل مشغله‌ها و کمبود نیروی انسانی که دارند نمی‌توانند خیلی فعال باشند، پس می‌توان گفت آن رکنی که حضرت آقا می‌فرمایند در بسیج دانشجویی است و باید به آن عمل شود، بسیج دانشجویی باید به صورت همه جانبه از انقلاب دفاع کند. یکی از کارهای بسیج دانشجویی و محورهای فعالیت ما، مقابله با تهدیدات نظام جمهوری اسلامی ایران است.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران تاکید کرد: بسیج دانشجویی یکی از اقشار بسیج است که درگیر بحث علمی همراه با دیگر فعالیت‌ها است، ما تنها قشر بسیجی هستیم که در زمان شکل گرفتن دانشجو در عرصه تعلیم و تربیت تشکل می‌شود، بنابراین اصلی‌ترین نقطه‌ای که می‌توان فعالیت کرد زمان دانشجویی است. البته در دوران دانش‌آموزی هم بسیج فعال است ولی بسیج دانشجویی اقتضائات خاص خود را دارد، بنابراین به اعتقاد من بسیج دانشجویی می‌تواند مسئله تعلیم و تربیت هم‌طراز انقلاب اسلامی را دنبال کند.
او درباره فعالیت بسیج دانشجویی علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی توضیح داد: بحث تجمیعی که دانشکده‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مطرح بود، حدود سه ماه پیش به صورت قطعی انجام شد و آن واحدها اکنون به شکل واحد شناخته می‌شوند.
اسعدی گفت: برنامه‌ریزی‌های مختلف تشکیلاتی داشته‌ایم. در حادثه اخیر زلزله کرمانشاه، یک بیمارستان صحرایی را در منطقه زلزله‌زده دیده تدارک دیده‌ایم و امیدواریم تا پایان سال 96 یک بیمارستان صحرایی دیگر را نیز در مناطق محروم دایر کنیم. همچنین پیش از این نمایشگاه دفاع مقدس و استقبال از ورودی‌های جدید از دیگر برنامه‌های ما بود. در ایام هفته بسیج در همه دانشکده‌ها مراسم ویژه هفته بسیج خواهیم داشت.

وجه تمایز بسیج دانشجویی با اقشار دیگر بسیج «آتش به اختیاری» آن است
محمد رضا آبدار مسئول بسیج دانشجویی واحد علوم وتحقیقات در نشست بررسی حضور و عملکرد بسیج دانشجویی دانشگاه‌های آزاد اسلامی گفت: شاکله بسیج دانشجویی آتش به اختیاری است، بسیج دانشجویی کارش را دقیقا آتش به اختیار انجام می‌دهد. فعالیت‌ها به صورت سازمانی، ابلاغی و بخشنامه ای نیست و تفاوتی که با اقشار دیگر بسیج دارد همین نکته است. برنامه‌ریزی‌ها توسط اعضای شورای تشکیلات ابتدای هر سال برای کل سال انجام می‌دهند.
آبدار با اشاره به فعالیت تشکل‌های مختلف در دانشگاه آزاد اسلامی افزود: بسیج مانع فعالیت هیچ تشکلی نیست و تمام تشکل‌ها یا کانون‌ها حتی اگر در تضاد با رویکرد یا سلیقه بسیج باشند می‌توانند فعالیت کنند. اما در فضای قبلی دانشگاه آزاد اسلامی، کانون‌ها وتشکل‌هایی نه برخواسته از نیاز و خواست دانشجو بلکه از سوی سازمان مرکزی ایجاد شده بود و کاملا سازمانی اداره می‌شد و فعالیت ویژه‌ای نداشتند. حضور این قبیل کانون‌ها عموما سیاسی است و منفعتی برای دانشجویان ندارد.

راه‌اندازی پژوهشکده شهید وزوایی برای تقویت ارتباط دانشجویان با صنعت توسط بسیج دانشجویی
مسئول بسیج دانشجویی واحد علوم وتحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی درباره فعالیت‌های این تشکل اظهار کرد: رویکرد ما بیشتر معطوف به فعالیت های علمی و پژوهشی است و سپس اولویت با رویکرد فرهنگی است. در راستای رویکرد علمی و پژوهشی اقدام به راه‌اندازی پژوهشکده شهید رضایی کردیم و ساختاری طراحی شد که با توجه به ارتباط ضعیف دانشگاه آزاد با صنعت و مشکل دانشجویان در انجام پروژه‌ها، در این ساختار اولویت با این موضوع طراحی شد و یکی از اهداف این پژوهشکده ارتباط دانشجویان به صنعت است.
او افزود: اولویت دوم به کارگاه‌های آموزشی داده شده است و اولویت سوم مربوط به اجرای پروژه‌های علمی توسط دانشجویان است و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مدیر پروژه می‌شوند و تعدادی از دانشجویان کارشناسی را به‌عنوان زیرمجموعه خود قرار به کار می‌گیرند.
آبدار درباره رویکرد فرهنگی بسیج دانشجویی واحد علوم تحقیقات توضیح داد: موکب دانشجویان جهان اسلام به مناسبت اربعین با هدف ایجاد پیوند بین دانشجویان جهان اسلام راه‌اندازی شد و از دانشجویان کشورهای دیگر برای حضور در موکب دعوت شد و شبکه‌ای بین دانشجویان چند کشور ایجاد شد و در موکب هر روز میزبان دانشجویان و جوانان یک کشور بودیم.
او افزود: در زلزله کرمانشاه هم تصمیم‌گیری شد خیمه‌هایی که برای اربعین برپا شده بود را برای اسکان و تجهیزات آشپزخانه موکب برای پخت و پز و اطعام مردم، به مناطق زلزله زده به استان کرمانشاه و سرپل ذهاب انتقال داده شد و حدود دو هفته در آنجا خدمت‌رسانی انجام ‌شد.

دانشگاه‌ها از فعالیت‌های علمی بسیج حمایت کنند
رضا ابراهیمی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال گفت: رهبر معظم انقلاب از بسیج دانشجویی با عنوان خیمه فرماندهی یاد می‌کنند. جایی که باید فکر و فرهنگ‌سازی کند، گفتمان را تبیین کند و بعد وارد فضای عملیاتی شود. آن زمانی که هم که دستور تشکیل بسیج دانشجویی دادند این ضعف احساس می‌شد که در فضای علمی سرلوحه‌ کار باید فضای فرهنگی و دانشگاهی باشد و دراین باره باید فکر شود.
او ادامه داد: ما هم در واحدهای مختلف پیرو این دو موضوع فعالیت می‌کنیم. اوایل که بسیج دانشجویی شکل گرفت دانشجویان استقبال خوبی کردند اما مورد استقبال دانشگاه آزاد قرار نگرفت. به طور مثال حتی فضای علمی برای بسیج دانشجویی در نظر نمی‌گرفتند، اگر بسیج دانشجویی می‌خواست فعالیت علمی کند اجازه نداشت. فقط با مجوز و بودجه خودش می‌تواند فعالیت کند. متاسفانه در دوره مدیریت قبلی دانشگاه، طبق بخشنامه‌ها عملا اجازه فعالیت به بسیج دانشجویی را نمی‌دادند و حتی جلوی فعالیت علمی‌شان را می‌گرفتند.
ابراهیمی اضافه کرد: این رویکردها با اهداف تشکیل بسیج دانشجویی تناقض دارد. اگر یک شرکت خودروسازی را در نظر بگیریم که پایگاه بسیج داشته باشد، کارمندان آن هیچ‌گاه کار خودروسازی را تعطیل نمی‌کنند تا در آن پایگاه فعالیت کنند. ما هم در فضای علمی هستیم و می‌خواهیم در همین زمینه فعالیت داشته باشیم. مساله‌ای که ما داریم این است که فضای علمی برای بسیج باز شود، خوشبختانه اکنون بابی باز شده و ولی باید ساختاری مشکلات حل شود و همه دانشگاه‌ها و واحدها از این فعالیت‌ها حمایت کنند.

پیوستگی فعالیت‌های بسیج دانش‌آموزی و دانشجویی مورد غفلت قرار گرفته است
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در پاسخ به این پرسش که آیا در بسیج دانشجویی پیوستگی از دوران دانش‌آموزی وجود دارد؟‌ گفت: در بخش نیروی انسانی چنین اتفاقی می‌افتد، پرونده‌ها منتقل می‌شود و از مزایای آن استفاده می‌کنند. افرادی که در دوران دانش‌آموزی در گروه‌های بسیجی هستند در دانشگاه هم دنبال همان خواهند بود. اما در بخش کلان‌تر به آن فکر نشده است و می‌توان گفت مورد غفلت قرار گرفته است تا بتوان از مجموع فعالیت اعضا خروجی گرفت.
ابراهیمی به فعالیت بسیج دانشجویی دانشگاه تهران شمال در سال تحصیلی جاری اشاره کرد و ادامه داد: از اول شهریور فعالیت هایمان را آغاز کردیم و اکنون نظمی گرفته است. فعالیت‌های ما از اردوی جهادی در زیرکوه استان خراسان شمالی شروع شد و 10 روز برادران و خواهران در منطقه حضور داشتند.
او افزود: برنامه دانشجو سلام و استقبال از ورودی‌های جدید را طی حدود 20 و مراسم ایام سوگواری محرم از جمله دیگر برنامه‌های این واحد بوده است. اکنون وارد آذرماه شدیم و برنامه‌های 16 آذر را در دستور داریم. به غیر از این برنامه‌ها، قصد داریم که در فضای علمی خودمان را بیشتر نمایان کنیم و به دنبال برگزاری کلاس‌های مورد نیاز دانشجویان هستیم.
ایراهیمی خاطرنشان کرد: برنامه‌های دیگر نظیر طرح نجوا برای جذب و تقویت دانشجویان داریم. در حوزه‌های مختلف دیگری نظیر اقتصاد مقاومتی و رسانه گفتمان‌‌سازی می‌کنیم و آنها را به دانشجویان تسری می‌دهیم.

حکم امام خمینی (ره) برای تشکیل بسیج دانشجویی و طلبه مانیفست ماست
علیرضا تسلیمی مسئول بسیج دانشجویی واحد پرند در نشست بررسی حضور و عملکرد بسیج دانشجویی دانشگاه‌های آزاد اسلامی با اشاره به فرمان امام جهت تشکیل بسیج دانشجویی و طلبه گفت: حکم امام مانیفست بسیج دانشجویی است و نقش بسیج دانشگاه‌ها را تببین می‌کند. امام از بسیج دانشجویی به عنوان یکی از بزگترین تشکل‌ها یاد کردند و از طلاب علوم دینی و دانشجویان دانشگاه‌ها خواستند با تمام توان خود از انقلاب و اسلام دفاع کنند و پاسدار اصول تغییرناپذیر باشند.
او اضافه کرد: عده‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی تصور می‌کنند بسیج دانشجویی سد راه آنها است، باید بگویم بله، تشکل‌های یک بار مصرفی در دانشگاه آزاد اسلامی مستقر هستندو عملا پیاده نظام احزاب هستند و جای کار تشکلی آن دانشگاه را به تشنج می‌کشانند، بسیج دانشجویی با تمام توان مقابل آنها قد علم می‌کند و در این مسئله شکی نیست.

بسیج دانشجویی مامن جریان ارزشی دانشگاه
مسئول بسیج دانشجویی واحد پرند یادآور شد: بسیج دانشجویی مامن است، مامن دوستداران انقلاب و جریان ارزشی، در مقابل آن مانع، کابوس و سد جریان‌های معاند نظام است. جریانی که پرچم‌دار مدعیان پوچ‌اندیش دانشگاهی است که هیچ فایده‌ای جز ضرر رساندن به فضای علمی و فرهنگی دانشگاهی ندارند. این جریان مطمئنا فعالیت‌های بسیج را در مقابل خود می‌بینند.
تسلیمی درباره عملکرد بسیج دانشجویی واحد پرند اذعان داشت: سعی کرده‌ایم فعالیت‌هایمان با نگاهی جامع‌ باشد و قشرها و جنس‌های مختلف را در بربگیرد. از برگزاری اردوهای محرومیت‌زدایی و رسیدگی به زلزله‌زدگان چه در زلزله خراسان و چه کرمانشاه حضور داشتیم و تیم اردوی جهادی اعم از خواهران و برادران به این مناطق ارسال کردیم و به کار فرهنگی و هم عمرانی پرداختیم.
او افزود: در راهپیمایی اربعین برنامه‌ریزی برای شرکت گسترده دانشجویان را داشتیم و در حادثه زلزله کرمانشاه تیم‌های سه و چهارنفره هم برای کمک به آواربرداری و تقسیم اقلام بین زلزله‌زدگان به محل اعزام کردیم. این افراد اقلامی را که در دانشگاه جمع شده بود به مناطق زلزله‌زده منتقل و توزیع کردند.

برنامه‌ریزی بسیج دانشجویی برای ایجاد نشاط در دانشجویان
مسئول بسیج دانشجویی واحد پرند به آسیب‌های اجتماعی موجود در دانشگاه‌ها اشاره کرد و ادامه داد: یکی از مسائلی که دانشگاه را تهدید می‌کند بحث کرختی دانشجویان است و این موضوع موجب مشاهده پررنگ‌تر آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد در بین دانشجویان می‌شود. یکی از مسئولیت‌های ما در واحد پرند ایجاد نشاط بین دانشجویان بود. ما این را در قالب برنامه‌های ورزشی ساماندهی کردیم و آن را با برگزاری لیگ فوتسال برای دانشجویان آقا در اردیبهشت ماه آغاز کردیم. اقبال بسیار خوبی شکل گرفت و حدود 12 تا 16 تیم در این مسابقات شرکت کردند. البته برنامه‌های ویژه‌ای هم برای خانم‌ها مانند کوهپیمایی‌ و برگزاری دوره‌ها و مسابقات سبک تفریحی تربیتی،برنامه‌ریزی شده و در دست اجراست.

پیوندهای سایت