دکتر رهبر: تفکر بسیجی را در دانشگاه آزاد اسلامی همگانی کنید

 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در بازدید از سازمان بسیج دانشجویی گفت: دانشگاه اگر می‌خواهد دانشگاهی تمدن‌ساز باشد، مطمئنا یک بخش آن نیازمند نیروی انسانی انقلابی است، دغدغه دانشگاه باید حل مساله مردم باشد.
امروز دکتر فرهاد رهبر به همراه حجت‌الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی دانشجویی، دکتر رضا نصیری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی، دکتر قربانی مدیرکل تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد از سازمان بسیج دانشجویی کشور بازدید کرد.
فرهاد رهبر در نشستی که با حضور رییس سازمان بسیج دانشجویی، معاونان سازمان و مسئولان بسیج دانشجویی شماری از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شد، با تبریک آغاز امامت حضرت ولی ‌عصر(عج) گفت:‌ امیدوارم نشاط شما عزیزان ادامه داشته باشد و مکانیزم انتقال این محتویات به بنده فقط از طریق این جلسات نباشد و من خواهش می‌کنم شرایطی فراهم شود تا این ایده‌ها به صورت سیستماتیک به من و معاونان سازمان برسد.

دغدغه دانشگاه باید حل مساله مردم باشد
رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: دانشگاه اگر می‌خواهد تمدن‌ساز باشد، مطمئنا یک بخش آن نیازمند نیروی انسانی و انقلابی است. دغدغه دانشگاه باید حل مساله مردم باشد. ما این کار را شروع کرده‌ایم هم اولویت گرفتن از سازمان‌ها و هم ایجاد نظام شکست موضوعات در حال انجام است. رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران یک تیمی را مسئول انجام این کار کرده ‌است.
او به اردوهای جهادی اشاره کرد و افزود:‌ دانشگاه در اردوهای جهادی باید بتواند خدمت‌رسانی و فقرزدایی را ساماندهی کند که یکی از مسائل مهم امروز کشور هم هست. دانشجویان ما تا زمانی که با آسیب‌های اجتماعی آشنا نشوند، نمی‌توانند با آن مقابله کنند. دانشجویان باید مسائل جامعه و آسیب‌های اجتماعی را از نزدیک درک کنند. اگر بتوانیم در اردوی جهادی ذهن دانشجو را آماده کنیم تا مساله محور باشد و درد جامعه را بفهمد، کار بسیار بزرگی انجام داده‌ایم.
رهبر خاطرنشان کرد: درخواست دانشجویان امروز این است که به جای پایان‌نامه چند واحد درسی بگیرند و بروند که این مطلوب نیست. دانشجو باید مسائل را بشناسد، درک کند و برای رفع آن تفکر کند. البته ما هم باید بسترهایی را فراهم کنیم.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی بر تزریق بصیرت دانشجویان بسیجی به کل بدنه دانشجویی تاکید و اضافه کرد:‌ حضرت آقا فرمان آتش به اختیار به ما دادند و واقعا این امر یک فرمان مهم در دانشگاه آزاد اسلامی است. بعضی از کارها در حوزه فرهنگی اعلامی نیست، بلکه اعمالی است. اساتید می‌توانند نقش مهمی در دانشگاه داشته باشند. در حال حاضر 30 هزار استاد تمام وقت و 40 هزار استاد مدعو و نیمه وقت داریم و باید واقعیت را به خوبی بشناسیم و بر اساس آن تصمیم‌گیری و عمل کنیم.

تفکر بسیجی را در دانشگاه همگانی کنید
او خطاب به مسئولان بسیج واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و سایر حاضران در نشست گفت: شما باید مراقبت نفوذ باشید. شاید کسانی بخواهند به جنس شما و به شکل شما نفوذ کنند اما برای اهداف خودشان تلاش کنند. بسیج مختص یک قشر خاص نیست. شما باید طوری رفتار کنید که کل دانشگاه بسیج شود. باید در این باره فکر کنید که چگونه می‌خواهید این تفکر بسیجی را در دانشگاه همگانی کنید. خدمت‌رسانی فقط آذوقه رسانی نیست شما باید شیوه‌های اشتغال و کارآفرینی را هم آموزش دهید این امر نیاز به یک حرکت جهادی دارد.
رهبر توضیح داد: همه باید با هم کمک کنیم تا دانشگاه آزاد اسلامی در تراز یک دانشگاه انقلابی قرار گیرد. حضرت امام (ره) جنگ را به وسیله جوانان اداره کرد. ما هم اعتقاد داریم که باید به مرور مسئولیت‌ها را به جوانان بسپاریم. امروز الگوی دفاع مقدس در دنیا به الگوی مقاومت تبدیل شده است. این فقط در عرصه نظامی نیست. ما باید فکر کنیم که در عرصه علمی و فرهنگی چگونه می‌توانیم این الگو را به وجود بیاوریم.

فرهنگ با بخشنامه تغییر نمی‌کند
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه فرهنگ با بخشنامه تغییر نمی‌کند، تاکید کرد: اگر شما بخواهید با بخشنامه فرهنگ را تغییر دهید اتفاقا نتیجه معکوس داشته، دارد و خواهد داشت. دانشجویان جدیدالورود امروز مورد هجمه فرهنگی واقع شدند، ما فقط یاد گرفته‌ایم اردو برگزار کنیم، اما ارتباط چهره به چهره بسیار مهم است و ما باید بتوانیم شبکه‌ای از ارتباطات را ایجاد و از آن بهره‌برداری کنیم.
به گزارش خبرنگار آنا، دکتر رهبر  با تاکید بر اینکه قبل از انجام هر کاری باید کاربردی و کارآمدی بودن آن را در نظر داشته باشیم، افزود:‌ مردم و دانشجویان از ما انتظار دارند و باید کارآمد واقع شویم.
او از حاضران در نشست و مسئولان بسیج گله کرد و اذعان داشت:‌ خواهش می‌کنم یک مقدار سطح توقعات از خودمان را بالا ببریم ما می‌خواهیم به هم کمک کنیم. امروز مشکل مملکت ما پول نیست، گرچه پول هم نداریم. مشکل اصلی ما مدیریت است، اگر بخواهیم اولویت‌بندی کنیم، مدیریت در اولویت است.
رییس سازمان بسیج دانشجویی نیز گفت: شورای فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی را برای هماهنگی بیشتر دانشجویان بسیجی دانشگاه آزاد اسلامی و وسعت آنها تشکیل دادیم.
داوود گودرزی با بیان اینکه ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی در جمهوری اسلامی ایران بسیار زیاد است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت، افزود: این ظرفیت برای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی در تمامی حوزه‌ها به ویژه در زمینه‌های مختلف فرهنگی و سیاسی است. دانشگاه آزاد اسلامی باید الگویی برای دیگر دانشگاه‌های کشور در راه احیای تمدن نوین اسلامی و تیدیل شدن به دانشگاهی تراز جمهوری اسلامی ایران باشد.
رییس سازمان بسیج دانشجویی تاکید کرد: انتظار بسیج دانشجویی فراتر از همکاری‌های فعلی دانشگاه آزاد است و از دانشگاه آزاد اسلامی می‌توان قله‌های پیروزی را فتح کرد.

پیوندهای سایت