دکتر ولایتی: رهبر معظم انقلاب در اتحاد گروه‌های مسلمان نقش اساسی ایفا کردند


مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل گفت: رهبر معظم انقلاب در زمینه اتحاد گروه‌های مسلمان در کشورهای مختلف نقش اساسی ایفا کردند و تلاش‌های ایشان در دوران ریاست جمهوری‌شان در تقویت نهضت‌های اسلامی کشورهای اسلامی، بسیار برجسته بود.
دکتر علی‌اکبر ولایتی در همایش طلوع حقیقت که به مناسبت سالروز صدور نامه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مد ظله العالی) به جوانان غربی در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد، با بیان اینکه این همایش کاری بسیار مهم و بزرگ است که برای اولین بار شاهد آن هستیم، خاطرنشان کرد: لازم است در این جلسه درباره قدم‌ها و حرکت‌هایی صحبت کنیم که مقام معظم رهبری از ابتدا تا کنون در جهت ترویج اسلام انقلابی برداشته‌اند و خوب است سری بزنیم به فعالیت‌های ایشان قبل از انقلاب.
او افزود: ایشان قبل از انقلاب غیر از اینکه توجه‌شان به جریانات داخل کشور بود و از یاران بسیار نزدیک امام خمینی(ره) بودند، توجه ویژه‌ای به خارج از کشور و جهان اسلام داشتند که نمونه‌ای از این اقدامات ترجمه و تفسیر آثار سید قطب و نگارش کتاب نقش مسلمانان در آزادی هند بود.
ولایتی با اشاره به کتاب نقش مسلمانان در آزادی هند، اضافه کرد:‌ تألیف این کتاب توسط مقام معظم رهبری نشان دهنده توجه فراوان ایشان به جهان اسلام است و در این رابطه بسیار تحقیق می‌کردند و معتقد بودند نباید ما در چهار دیواری کشورمان فقط به خودمان فکر کنیم و آنچه که شما در یمن و عراق و سوریه می‌بینید بذرش در آن زمان پاشیده شد و انشالله به دست آن‌ها ریشه آمریکایی‌ها از این منطقه کنده خواهد شد.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با بیان اینکه نقش مسلمانان در آزادی هند مغفول مانده است، تاکید کرد: درست است که نقش گاندی در آزادی هند مهم بود، اما بزرگان زیادی مانند اقبال لاهوری و دیگران هم نقش بسزایی در آزادی پنجاب داشتند. این آزادی به دست مسلمانان انجام شد و شهدای زیادی داشت و مقام معظم رهبری در کتاب نقش مسلمانان در آزادی هند، این نقش را تبیین می‌کنند و در این رابطه تفاوتی هم بین اینکه مدافعان اسلام و احیا کنندگان اسلام اصیل سنی بودند یا شیعه نگذاشتند.
او با اشاره به تلاش‌های مقام معظم رهبری برای تبیین اسلام واقعی بعد از انقلاب، اذعان داشت :‌ در آن زمان من در وزارت خارجه توفیق داشتم که در دولت ایشان شاهد اقداماتی برای انتشار بذر انقلاب و جمهوری اسلامی باشم ایشان زحمات زیادی برای تشکیل مجالس اعلای عراق و لبنان کشیدند و دعوت از گروه‌ها و جریان‌های مختلف اسلامی در این کشورها نقشی مهم به شمار می‌رود.
ولایتی تصریح کرد: رهبر انقلاب در آن دوران در زمینه اتحاد گروه‌های مسلمان افغانستان نیز نقش اساسی ایفا کردند و وقت زیادی را برای نزدیک کردن گروه‌ها و مجاهدان 7 گانه افغانستان و گروه‌های شیعه و سنی حاضر در این کشور صرف کردند. زمانی در لبنان دو گروه نصر و عمل با یکدیگر می‌جنگیدند اما تلاشهای ایشان در دوران ریاست جمهوری‌شان در تقویت نهضت‌های اسلامی کشورهای اسلامی، بسیار برجسته بود.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل افزود: اگر آنچه امروز در کشورهای اسلامی نظیر عراق، سوریه، لبنان و افغانستان در همراهی و اتحاد گروه‌های اسلامی می‌بینیم بذری است که تا حدود زیادی توسط ایشان کاشته شده است و باعث شده این نهال برومند امروز آمریکا، دوستان و صهیونیست ها را در منطقه دچار سرگیجه کند و ان‌شاءالله به زودی ریشه آنها در منطقه خشکانده شود.
او همچنین به نقش رهبر معظم انقلاب در ترویج و تقویت اسلام در دوران رهبری شان اشاره و اظهار کرد: رهبر انقلاب در دوران زعامت و رهبری‌شان در تقویت گروه‌های اسلامی که حاضر بودند جان خود را برای اسلام دهند، نیز بسیار قابل توجه است. زمانی مرحوم آقای طالبانی که رئیس بخشی از کردهای عراق و تحت حمایت ما بود، به انگلستان سفری داشت. پس از دیدار با نخست وزیر انگلستان و در جمع خبرنگاران که عرفا گفت و گویی بین میهمانان و خبرنگاران صورت می‌گیرد، در کمال جوانمردی به حملات نخست وزیر انگلستان به ایران پاسخ داد. در حالیکه نخست وزیر انگلستان به ایران و اقدامات آن حمله کرد از اقدامات ایران حمایت کرد و اعلام کرد ما با این سخنان مخالفیم و به خاطر حمایته ای آن از گروه‌های اسلامی از ایران قدردانی می‌کنیم.
ولایتی تأکید کرد: ایران از گروه‌های مختلف اسلامی چه سنی و چه شیعه در خارج از کشور حمایت کرده و اگر امروز در این زمینه به جایی رسیده‌ایم البته با حمایت های رهبر معظم انقلاب و نفس گرم معمار کبیر انقلاب اسلامی است که در سال 42 می‌فرمودند شما را از خطر اسرائیل برحذر می‌داریم. در آن زمان شاه به دنبال به رسمیت شناختن اسرائیل بود که البته در زمان مصدق ملقا شد اما در اسنادی که در کشور وجود دارد. ارسلان خلعتبری سفیر اسرائیل در ایران نزد شاه شکایت می‌کند که او هر کاری می‌خواهد در ایران انجام می‌دهد.
دبیر مجمع جهانی بیداری اسلامی اضافه کرد: باید به این نکته تأکید کنیم که رهبر انقلاب برجسته ترین شاگرد امام خمینی(ره) بودند که نقش ایشان را در رهایی جهان اسلام از اسارت در چنگ غربی‌ها، استعمارگران و صهیونیست ها ادامه دادند.
او افزود: اقدام دیگری که رهبر انقلاب در این سالها انجام دادند و اروپا به دنبال انجام اقداماتی در نقطه مقابل آن است این بود که چهره واقعی اسلام را به دنیا نشان دهند. غرب به دنبال این است که چهره سیاهی از اسلام ترسیم کند و به همین دلیل طبق اظهارات دولتمردان آمریکایی داعش را ایجاد کرد و از آن به عنوان حکومت اسلامی یاد می‌کند که در مقابل افکار عمومی کودکان را می‌کشند. در واقع می‌توان گفت داعش بروز و جلوه جاهلیت قبل از اسلام است. آنهایی که به دنبال اسلام داعش هستند همان بنی امیه‌های زمان صدر اسلامند و خود نیز این مسئله را بیان کردند. یکی از رهبران داعش مورد حمایت عربستان که در دمشق، دست به کشتار زده بود می‌گوید باید کاری که در کربلا به شکل ناقص انجام شد کامل انجام دهیم؛ یعنی کاری کنیم که هیچ شیعه‌ای زنده نماند و نتواند مانند امام سجاد و حضرت زینب پرچم دار اسلام واقعی باشد.
ولایتی اذعان داشت: ضرغاوی رهبر داعشی‌های عراق در بیانیه‌ای که داده بود اعلام کرد هدف اصلی ما ایران است و باید مرکز این اعتقاد که همان نجف است را از بین ببریم.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با بیان اینکه قطعا حرف زدن تنها درد دوا نمی‌کند و برای مقابله با این افکار هم کار تبیینی و هم عملی انجام داد، اضافه کرد: در واقع داعش جاهلیتی است که نسخه شرقی بلک واتر است یعنی همان کاری که مزدوران بلک واتر انجام می‌دهند از آمریکا اسرائیل و غرب پول می‌گیرند تا مسلمانان را بکشند وچهره ای غیرواقعی از اسلام نشان دهند. برای مقابله با این مسئله هم باید به تبیین اسلام واقعی پرداخت و هم با آن مبارزه و ایستادگی کرد.
ولایتی توضیح داد: امام علی (ع) نیز در دوران صدر اسلام در مقابله با فتنه‌های صورت گرفته هم کار تبیینی انجام می داد و هم به تبلیغ می‌پرداخت این مبارزات در این سالها در شامات و عراق رخ می‌دهد. رقه همان محل صفین قدیم است که آمریکایی‌ها امروز به دنبال تأسیس 12 پایگاه و اعزام و استقرار 10 هزار نیرو در این منطقه هستند تا بتوانند در این منطقه مستقر شوند و به اقدامات خود ادامه دهند. آمریکایی‌ها عواملشان تعدادی از کشورهای اروپایی و صهیونیست‌ها بدانند به زودی از رقه هم خارج می‌شوند همانطور که خیال می‌کردند می‌توانند در بوکمال بمانند اما از آنجا هم خارج شدند. آنها فکر می‌کردند با ماندن در بوکمال می‌توانند ارتباط تهران، دمشق، بیروت و بغداد را قطع کنند اما نتوانستند به این ماندن دل خوش کنند.
او با بیان اینکه طرف مقابل به دنبال ایجاد تفرقه بین مسلمانان و تشکیل یک بلک واتر شرقی با نام اسلام داعشی که همان کاری کنند که بلک واتر غربی برای غرب می‌کند، ادامه داد: آنها به دنبال نشان دادن چهره‌ای خشن از اسلام هستند و می‌خواهند اسلام مورد نظر خود را به دنیا به عنوان اسلام واقعی نشان دهند. اما رهبر انقلاب با اقدامات تبیینی خود از جمله مطرح کردن دو نامه برای جوانان اروپایی هم به دنبال بیان چهره واقعی از اسلام است و هم از گروه‌های اسلامی حمایت کرده و به تقویت آنها اقدام می‌کند.
به گزارش خبرنگار آنا، دبیر مجمع جهانی بیداری اسلامی افزود: تا اسلام هست، مبارزه هست و مبارزه هم یک راه عملی است، نمی‌توان تنها به مباحث تئوریک دل خوش کرد و با نوشتن مقابله و تسبیح به دست گرفتن هیچ اقدام عملیاتی انجام نداد بلکه هم زمان این دو مقوله را با هم پیش برد که رهبر انقلاب در این زمینه حقیقتا نقش شاخصی دارند و هر دو کار را انجام می‌دهند.

پیوندهای سایت