آیت الله آملی لاریجانی: دانشجویان ابزار سیاسی دیگران نشوند

رییس قوه قضاییه، مطالبه‌گری دانشجویان را موضوعی بسیار مهم دانست و تاکید کرد، دانشجو باید به نقد وضعیت موجود، مسئولان، مسئولیت‌ها و عملکردها بپردازد؛ منتها این نقد باید همراه با بصیرت و قصد اصلاح باشد تا به تخریب و توهین نینجامد.
به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در نشست مسئولان عالی قضایی با تبریک ایام ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) خاطرنشان کرد: بشریت امروز بیش از هر زمان دیگری به تعالیم انبیای الهی نیاز دارد. گرچه این نیاز، همیشگی است اما در برهه‌هایی سرگردانی بشر اقتضا می‌کند که تعالیم و آموزه‌های انبیا بیش از قبل شنیده و عمل شود.
او افزود: در قرون گذشته به‌ویژه در مغرب زمین، بشر با ادعای یافتن راه و اتکا به عقلانیت خود نسبت به تعالیم انبیا احساس بی‌نیازی می‌کرد. شاید نوعی تکبر و تبختر علمی باعث شده بود که برخی نظیر مارکس، دین را افیون ملت‌ها بشمارند اما امروز بعد از چند قرن نیاز بشر به تعالیم انبیا و عبور از مرزهای علم به عنوان امری که نیاز بشریت را در همه ابعاد تامین کند، احساس می‌شود.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه دانشمندان علوم تجربی و فلاسفه علم نیز بر این امر واقف شده‌اند که علم به خودی خود نمی‌تواند نیازهای معنوی بشر را تامین کند، اضافه کرد: وقتی به عالم غیب ایمان بیاوریم، اتصال به این عالم برای ما ضروری و حیاتی می‌شود، زیرا می‌بینیم که تمام وجودمان وابسته به عوالم دیگر است. اگر حس کنیم که عوالمی ورای این عالم وجود دارد، تلاش می‌کنیم که راهی به سوی این عوالم بیابیم و اینجاست که ضرورت بهره‌مندی از تعالیم انبیا الهی و ائمه معصومین (ع) برای انسان ملموس می‌شود.
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: براساس فرموده امیرالمومنین (ع)، خداوند پیامبران خود را پی‌در پی مبعوث کرد تا میثاق فطرت را از مردم بگیرند و نعمت‌های فراموش شده را به او یادآوری کنند. همچنین پیامبران برای برانگیختن گنجینه‌های خرد انسان مبعوث شدند. حضرت علی (ع) پس از وصف اهداف پیامبران می‌فرماید که خداوند حضرت محمد مصطفی (ص) را برگزید و به واسطه آن، وعده الهی منجز شد و نبوت به پایان رسید. وعده بعثت پیامبر (ص) و اوصاف آن حضرت به انبیای پیش از ایشان ابلاغ شده بود. میلاد آن حضرت میلاد بسیار مبارکی است، زیرا در زمانی پا به عرصه حیات نهاد که مردم بسیار مشتت و متفرق بودند.
او اذعان داشت: این کلام امیر المومنین نشان می‌دهد که مردم دارای میثاق فطرت هستند که بررسی این امر یک بحث معرفت شناختی بسیار مهم است. کسانی که امروز مدعی هستند معارف دینی نمی‌تواند در مباحث انسان شناسی، جامعه شناسی و معرفت شناسی سخن بگوید، باید تعابیری مانند میثاق فطرت را معنا کنند تا متوجه شوند اینگونه معارف به چه مقوله‌ای مربوط می‌شود.
آیت الله آملی لاریجانی توضیح داد: از سوی دیگر مشخص می‌شود که نعمت‌هایی از سوی انسان مورد فراموشی قرار می‌گیرد که بزرگ ترین نعمت، معرفت حق تعالی است. همچنین به گفته علی (ع)، اولا انسان‌ها دارای دفائن عقول و گنجینه‌های خرد هستند و ثانیا اینکه انبیا برای برانگیختن این گنجینه‌ها مبعوث شده‌اند.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه به نظر می رسد بتوان با استفاده از این مفاهیم یک نظام تعلیمی و تربیتی ویژه را استخراج کرد، افزود: این تصویر که انسان‌ها خود دارای دفائن عقول‌اند و انبیاء الهی برای برانگیختن این گنجینه‌های خرد آمده‌‌اند، نکته بسیار عمیق انسان شناختی، روانشناختی و معرفت شناختی است. ما زمانی ارزش کار انبیای الهی را می فهمیم که نیاز به اتصال به عوالم دیگر را با تمام وجود احساس کنیم و بدانیم که قرآن به عنوان یک گنجینه، انسان را از عوالم دیگر باخبر می سازد؛ لذا تامل در این معنا نیاز انسان به انبیا را تشدید می کند و موجب می شود که شاکر نعمت عظیم بعثت پیامبر (ص) باشیم.
آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: براین اساس باید میلاد پیامبر اکرم (ص) را یک عید بزرگ برای خود بدانیم و به ساحت قدسی آن حضرت توسل و طلب شفاعت کنیم تا قدری توانسته باشیم برای اعتلای معنوی خود از این موائد خاصه بهره مند شویم.

وحدت بزرگ ترین نیاز امروز جهان اسلام است

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ابداع حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر اعلام هفته وحدت در ایام میلاد پیامبر اکرم (ص) عنوان کرد: ابتکار نامگذاری هفته‌ای به نام وحدت، تاسیسی بسیار مهم و نشان دهنده پیش بینی عظیم حضرت امام (ره) از وضعیت امروز جهان اسلام بود. در شرایطی قرار داریم که بیش از هر زمانی نیاز به وحدت را احساس می کنیم زیرا امروز بزرگ ترین سلاح سلطه گران جهان، تفرقه افکنی در بین مسلمانان است چنانکه افرادی را به نام مسلمان در قالب گروه‌های تروریستی، سازمان دهی و تربیت می‌کنند تا هم چهره اسلام را مشوه کنند و هم کشورهای اسلامی را درگیر و مشغول سازند.
آیت الله آملی لاریجانی وحدت را بزرگ ترین نیاز امروز جهان اسلام توصیف کرد و گفت: موارد اختلافی میان مسلمانان به حدی نیست که دشمنان بخواهند سوءاستفاده کنند. همه ما دارای کتاب واحد، پیامبر واحد و قبله واحد هستیم لذا باید برای نزدیکی هرچه بیشتر و ایجاد وحدت که حضرت امام خمینی قدس الله نفسه الزکیه از منادیان و معماران این تفکر بود، تلاش کنیم تا خدای ناکرده این بنیان تضعیف نشود.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه وحدت میان مسلمانان را باید در داخل و خارج از کشور پیگیری کنیم، اضافه کرد: متاسفانه برخی اوقات نداهای تفرقه افکنانه از هر دو سو شنیده می‌شود که باید هم اهل سنت و هم اهل تشیع نسبت به چنین شیطنت‌هایی هوشیار باشند و سلاح دشمن را که همان تفرقه افکنی است، از او بگیرند. حضرت امام (ره) همواره م‌ فرمودند که اگر مسلمانان با حجم انبوه جمعیت خود متحد شوند هیچ قدرتی نمی‌تواند در مقابلشان بایستد. امیدواریم همه مسلمانان این پیام را که برخاسته از ندای قرآنی «و لا تفرقوا » است، بشنوند و به آن عمل کنند.

دانشجویان ابزار سیاسی دیگران نشوند

آیت الله آملی لاریجانی با گرامیداشت 16 آذر روز دانشجو، این روز را به همه دانشجویان کشور تبریک گفت و با آرزوی موفقیت برای آنان توضیح داد: دوران دانشجویی و جوانی بهترین دوران عمر انسان است که باید قدر آن را بداند و فرصت‌ها را مغتنم بشمارد. این ایام بهترین زمان برای تحصیل علم، تهذیب نفس، آرمان خواهی و دنبال کردن ارزشهای اسلام و انقلاب است زیرا دانشجویان در این دوران در بالاترین سطح از نشاط برای فعالیت های علمی و اجتماعی قرار دارند و می توانند از این فرصت برای ترقی هرچه بیشتر و استکمال خود استفاده کنند.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه انسان در هر دوره‌ای از زندگی باید به فکر استکمال خود باشد، ایام جوانی را مستعدتر برای این امر دانست و افزود: یکی از موضوعات بسیار مهم، مطالبه‌گری دانشجویان است. دانشجو باید به نقد وضعیت موجود، مسئولان، مسئولیت‌ها و عملکردها بپردازد منتها این نقد باید همراه با بصیرت و قصد اصلاح باشد تا به تخریب و توهین نینجامد.
آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه بصیرت اقتضا می‌کند دانشجو ابزار سیاسی دیگران نباشد، اظهار کرد: روز دانشجو نماد استقلال خواهی و مبارزه با سلطه است. استکبارستیزی در جمهوری اسلامی یک ارزش است که باید دانشجویان پیش قراول آن باشد و در کنار آن با نقد سازنده به اصلاح امور کمک کنند.
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت جهاد علمی از سوی دانشجویان، اظهار کرد: هیچ کشوری بدون علم نمی‌تواند پیشرفت کند و دارایی اصلی هر کشوری تولیدات علمی آن کشور است که دانشجویان باید در این عرصه پیشگام باشند. البته باید در کنار کار علمی مستمر و تولید علم که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، تربیت بُعد معنوی شخصیت و بهره مندی از ساحت استادان فاضل فراموش نشود تا بتوان پیشرفتی همه جانبه داشت.

پیوندهای سایت