دکتر کلانتری: اعضای تشکل های استادان دانشگاه باید اهل مطالعه و تحقیق باشند


معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در نخستین نشست هم‌اندیشی دبیران تشکل های استادان این دانشگاه گفت: باید برای مقاوم‌سازی زیرساخت های انقلاب اسلامی که همواره مورد هجوم دشمن بوده و هست، تلاش و برنامه‌ریزی کنیم.
حجت‌الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری با تاکید بر اهمیت کار گروهی،خاطرنشان کرد: یکی از نواقص بزرگ کشورهای شرقی و ایران، استقبال نکردن از کارهای گروهی است که حل این مشکل جامعه‌شناسی و روانشناسی دقیق از سوی پژوهشگران را می طلبد.
کلانتری با بیان اینکه شرقی ها در خیلی از موارد حاضر به قبول نظر و فکر دیگران نیستند، ادامه داد: به تعبیر مرحوم شریعتی؛ اروپایی ها 22 سال در تقلید از ما جلوتر هستند و تاروپود تمدن غرب روی تقلید بسته شده است.
او تقلید را مراجعه غیرمتخصص به متخصص دانست و افزود: شرقی ها در مسائل دینی مقلد دارند اما در مسائل دیگر خود را مجتهد می دانند و حاضر به پذیرفتن نظرات دیگران نیستند.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی توضیح داد: با وجودی که شکل‌گیری احزاب در ایران سابقه‌ای 150ساله دارد اما هیچ‌گاه حزب قوی و درستی شکل نگرفت و احزابی که کپی‌برداری از غرب بودند نیز از درون متلاشی شدند.
کلانتری، توسعه کارهای گروهی را نیازمند مطالعات میدانی، علمی و پژوهشی عنوان و اضافه کرد: زمانی که پیامبر گرامی اسلام (ص) به مدینه هجرت کردند، تشکیلاتی در آنجا شکل گرفته بود و ایشان محور این تشکل و تشکیلات بودند. اولین دولت اسلامی در جهان، در انتهای سال اول هجری در مدینه شکل گرفت. دولت زمانی تأسیس می شود که دارای چهار رکن سرزمین، شهروند، قانون و رییس باشد.
او با بیان اینکه در اولین دولت اسلامی، پیامبر اکرم (ص) شاخص و محور دولت بودند و مومنین و مسلمانان، اعضا و شهروندان دولت محسوب می شدند، یادآور شد: دولت اسلامی پیامبر اسلام (ص) آنچنان دارای تشکیلات قوی بود که در مدت 10 سال، تبدیل به یک قدرت بلامنازع در جهان شد.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اهمیت تشکیلات منسجم و پایدار در تشکل های اساتید، اذعان داشت: گاهی اوقات یک تشکیلات 10نفره منسجم می تواند در حوزه های مختلف آموزشی، سیاسی، فرهنگی و علمی دانشگاه را متحول کند و به تعبیر مقام معظم رهبری؛ جریانی که بتواند 20درصد جمعیت دانشجویی دانشگاه را تحت نفوذ قرار دهد، آن دانشگاه کامل در اختیار آن جریان است.
کلانتری ادامه داد: در دنیای امروز بر روی تشکیلات با جدیت کار می کنند و در صورتی که تشکلی دارای تشکیلات قوی باشد، قلمرو نفوذ گسترده‌ای دارد.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نخستین جرقه های انقلاب اسلامی در آبان‌ماه 1341 زده شد، اظهار کرد: امام خمینی (ره) در آن سال مراجع اصلی قم را جمع کردند و  نخستین نشست خود را در بیت مرحوم آیت‌الله حائری یزدی برگزار کردند.نشست های  آنان هفته‌ای یک بار ادامه داشت و پایه های اولیه انقلاب در همان نشست ها بنا نهاده شد.
او بر ضرورت انسجام و دوری از تشتت در تشکل های اساتید تاکید کرد و گفت: تشکل های استادان دانشگاه باید به طور مرتب نشست برگزار کنند و با یکدیگر برنامه‌ریزی و هم‌اندیشی داشته باشند. هسته مرکزی تشکل ها باید منسجم، هم‌رأی، هم‌فکر و هم‌هدف باشند.
کلانتری با بیان اینکه اعضای تشکل ها نباید ضعف اطلاعاتی داشته باشند، خاطرنشان کرد: دبیران و اعضای تشکل های استادان باید اهل مطالعه و تحقیق باشند و اطلاعات خود را متناسب با روز و شرایط جامعه بالا ببرند.
عضو هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی افزود: نماز یک عمل سیاسی و عبادی است که کارکرد آن با دولت در اسلام یکی است. تار و پود تمام احکام عبادی در اسلام، سیاسی است و همانند دولت های خوب دنیا که تلاش می کنند جامعه در مسیر انسانیت حرکت کند. اسلام نیز دارای چنین هدفی است.
او تقویت محتوای تشکیلات تشکل ها را وظیفه دیگر دبیران تشکل های اساتید دانست و اظهار کرد: اعضای تشکل ها باید اخلاق و انسانیت و سواد سیاسی و دینی را در خود تقویت کنند و در جهت افزایش و ارتقای آن پیش بروند.
کلانتری با بیان اینکه جایگاه استادی از الطاف بزرگ خداوندی و انسان‌هاست، اضافه کرد: شما استادان هرروز با بسیاری از جوانان در ارتباط هستید که باید پاسخگوی سوالات و شبهات آنها باشید. متاسفانه برخی دانشجویان در بدیهی‌ترین مسائل مشکل دارند که وظیفه استاد است که با روشنگری و تبیین موضوعات، دانشجویان را هدایت کنند.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، با اشاره به اینکه اعضای اصلی تشکل ها باید دارای توانایی های سیاسی و فرهنگی باشند، عنوان کرد: اعضای تشکل های دانشگاه باید به لحاظ معرفتی، از دیگران بالاتر باشند و در دانشگاه بدرخشند.

او، خلاء معرفتی نسل جوان را از مسائل مهم در دانشگاه ها برشمرد و افزود: باید تمامی همت و توان خود را در این زمینه به کار ببریم چرا که زیرساخت های انقلاب اسلامی مورد هجوم دشمن است و اگر خلاء معرفتی زیاد باشد، به شدت آسیب می بینیم.
کلانتری با بیان اینکه دشمنان اسلام، قرآن، امامت و مهدویت را نشانه گرفته است، افزود: باید طی یک حرکت فراگیر و برنامه‌ریزی‌شده برای مقاوم‌سازی زیرساخت های معرفتی ازجمله اعتقادات، اخلاق، احکام و... تلاش کنیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، این نشست با حضور دکتر رضا نصیری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمد قربانی گلشن‌آبادی مدیرکل تشکل های سیاسی و اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از دبیران تشکل های استادان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سازمان مرکزی دانشگاه برگزار شد.

در این نشست، دکتر محمد قربانی گلشن‌آبادی مدیرکل تشکل های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: تشکل‌های اساتید نسبت به تشکل‌های دانشجویی از اهمیت بیشتری برخوردارند، در حالی که تشکل‌های دانشجویی در کانون توجه رسانه‌ها قرار دارند.
او افزود: تشکل‌های اساتید از تشکل‌های دانشجویی مهم‌ترند زیرا دانشجویان پس از چند سال فعالیت تشکلی، از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند اما اساتید سال‌ها می‌توانند در دانشگاه‌ها فعالیت تشکیلاتی مستمر داشته باشند.
مدیرکل تشکل های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: اگر بتوانیم با دستورالعمل شفاف و عملیاتی، دانش، توان و انگیزه ، تشکل‌های استادان را ارتقا دهیم، تشکل‌های دانشجویی نیز ارتقا خواهند یافت.

پیوندهای سایت