دکتر نصیری: باید دانشجویان را با حقایق جنگ و وصایای شهدا آشنا کرد

 

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با توجه به تاکید دکتر ولایتی و دکتر رهبر بر ترویج فرهنگ دفاع مقدس، دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد با تمامی وجود در این راستا حرکت کند. 
نشست هماهنگی برگزاری همایش «هم‌افزایی راویان دفاع‌مقدس» با حضور دکتر رضا نصیری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، سردار احمد حق‌طلب رییس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس،  سردار ابوالفضل مسجدی مسوول مرکز راویان سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و دکتر محمد قهدریجانی مدیرکل امور فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.
در ابتدای این نشست، سردار حق‌طلب با ابراز خرسندی از همکاری سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: در طول سال‌هایی که مسئولیت انتقال فرهنگ دفاع مقدس را برعهده داشته و با مجموعه‌های متفاوتی کار کرده‌ام، شاهد ارادت تمامی مجموعه‌ها به موضوع دفاع مقدس و آثار آن بوده ام.
او افزود: تمامی قومیت‌ها، اقلیت‌ها، اقشار و جناح‌های کشور در دفاع مقدس مشارکت و نقش فعال داشته‌اند و در این حماسه بزرگ، هم‌نظر و هم‌عقیده هستند.
رییس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با اشاره به نقش دانشگاه آزاد اسلامی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر همکاری‌های متداول و مستمر خود با سازمان حفظ آثار و نقش ارزش‌های دفاع مقدس، در موضوع راهیان نور نیز یکی از نهادهای فعال بوده است و قرارگاه دانشجویی این دانشگاه همواره مورد تمجید قرار می‌گیرد.
حق‌طلب ابراز امیدواری کرد که انگیزه، روحیه و اعتقاد مسوولان دانشگاه آزاد اسلامی به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، بین همه مسوولان وجود داشته باشد.
او تصریح کرد: آنچه دشمن بیش از قدرت دفاعی و موشکی ما از آن هراس دارد، روحیه جوانان کشور امثال شهید حججی است و بزرگ‌ترین واهمه آنها تربیت جوانانی از نسل شهید حججی‌هاست.
رییس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با بیان اینکه این سازمان هرساله و در آستانه هفته کتاب، هفته بسیج و دهه فجر، در هزار نقطه کشور اقدام به برگزاری نمایشگاه کتاب دفاع مقدس می‌کند، خاطرنشان کرد: می‌توان از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه بهره برد و به صورت مشترک استفاده کرد.
حق‌طلب با بیان اینکه استفاده از پیشکسوتان دفاع مقدس در روایت سالهای جنگ تحمیلی از تأکیدات مقام معظم رهبری است، ادامه داد: بنده در دیداری که با رهبر معظم انقلاب داشتم، ایشان تاکید کردند تا زمانی که پیشکسوتان دفاع مقدس هستند، باید از تجارب و روایات آنها در انتقال به نسل جوان استفاده کرد.
رییس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تاکید کرد: روایات سال‌های دفاع مقدس را باید همان‌گونه که اتفاق افتاده، نقل کرد و به بیانی؛ رشادت رزمندگان در 8 سال جنگ تحمیلی را باید درست بیان کرد و نه درشت. چرا که دفاع مقدس آنقدر بزرگ و تأثیرگذار است که اگر حقایق آن گفته شود، به اندازه کافی تأثیر خواهد داشت و نیازی به بزرگ‌نمایی و تحریف نیست.
او با بیان اینکه می‌توان از استادان دانشگاه آزاد اسلامی و طرح‌های دانشجویی برای جمع‌آوری آثار دفاع مقدس استفاده کرد، توضیح داد: سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس هرسال در چهار استان کلاس‌های آموزش نویسندگی برگزار می‌کند که بیشتر شرکت‌کنندگان در این کلاس‌ها، نوقلمان و علاقه‌مندان به نویسندگی در حوزه دفاع مقدس هستند و می توان با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه فعالیت کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی نیز با تاکید بر اینکه همه امکانات، فضا و ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی در راه تبیین فرهنگ شهدا و دفاع مقدس قرار دارد، گفت: مقام معظم رهبری در نشست هایی که پس از ابلاغ حکم دکتر ولایتی به عنوان رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با ایشان داشتند، مهم‌ترین دغدغه خود درخصوص دانشگاه آزاد اسلامی را تحول در حوزه فرهنگی بیان کردند.
دکتر رضا نصیری افزود: ما به عنوان سرباز به دانشگاه آزاد اسلامی آمده‌ایم و تلاش داریم تا مأموریت‌مان را به بهترین نحو انجام دهیم.
او درباره برگزاری «همایش هم‌افزایی راویان دفاع‌مقدس» اذعان داشت: پیشنهاد این همایش در قرارگاه شهید علم‌الهدی و در دیداری که با سردار فضلی داشتیم، مطرح شد و دلیل بنده برای برگزاری چنین همایشی، این بود که برخی راویان دفاع مقدس حقایق و واقعیت‌های جنگ تحمیلی را به درستی بیان نمی‌کنند. با توجه به ضرورت این موضوع، پیشنهاد برگزاری «همایش هم‌افزایی راویان دفاع‌مقدس» را مطرح کردیم.

وصیت‌نامه شهدا آخرین پیام زمینی آنهاست
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه وصیت‌نامه شهدا آخرین پیام زمینی آنهاست که باید مورد توجه جوانان به ویژه دانشجویان قرار گیرد، ادامه داد: بنده در کلاس‌های دانشگاه به دانشجویانم می‌گویم که به سراغ وصیت‌نامه شهدا بروند و درباره آن تحقیق کنند.
او اضافه کرد: ما باید دانشجویان را با حقایق جنگ و وصایای شهدا آشنا کنیم. به عنوان نمونه؛ جوانان باید بدانند که در آزادسازی خرمشهر، اسرایی که به دست رزمندگان ایران اسیر شده بودند، از چندین ملیت بودند و جنگ تحمیلی تنها بین ایران و عراق نبود بلکه عراق از حمایت‌های کشورهای زیادی برخوردار بود.

راه‌اندازی قرارگاه‌های فرهنگی در واحدهای استان تهران
نصیری با بیان اینکه راه‌اندازی قرارگاه‌های فرهنگی را در واحدهای استان تهران آغاز کرده‌ایم، اضافه کرد: یکی از برنامه‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، ایجاد قرارگاه‌های فرهنگی در واحدهاست که پس از تهران، در سایر استان‌ها و واحدها راه‌اندازی خواهند شد.
او خاطرنشان کرد: راهیان نور، انقلاب اسلامی را از تهاجم و شبیخون فرهنگی نجات داد و جوانان و نسل امروز را با دفاع مقدس و فرهنگ آن آشنا کرد. بنا به تأکید دکتر ولایتی و دکتر رهبر بر ترویج فرهنگ دفاع مقدس، دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد با تمامی وجود در این راستا حرکت کند.

پیوندهای سایت