اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان اروپا در ده ها شهر شعبه دارد

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا معتقد است نیاز اصلی کشور پیشرفت علم به عنوان ابزاری برای پیشرفت کشور است و درگیری‌های سیاسی مانع از انجام امور پژوهشی و توسعه ایران می‌شود.
شهاب نوروزیان دانشجوی سال آخر دکتری رشته برق و الکترونیک در موسسه ملی تیندال در شهر کورک ایرلند در حال تحصیل است. او پس از ورود به دانشگاه، انجمن اسلامی دانشجویان را در این دانشگاه راه‌اندازی کرد و بعد از فعالیت‌های زیادی که در این انجمن انجام داد موفق شد عضو دائم اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا شود.

نوروزیان در حال حاضر به عنوان دبیر اتحادیه مشغول به فعالیت است. درباره اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا، رویکرد، هدف و فعالیت‌‌های این تشکل و مشکلات دانشجویان خارج از کشور با دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا به گفت‌وگو نشسته ایم که مشروح آن را می‌خوانید:


*فعالیت‌های دوران دانشجویی شما در داخل کشور چه گونه بود و چه شد که خارج را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید؟
مقطع کارشناسی را در دانشگاه لرستان گذراندم و کارشناسی ارشد را سال 85 در رشته فیزیک در دانشگاه خواجه نصیر به پایان رساندم. در دوره کارشناسی، با عضویت بسیج دانشجویی و همکاری با نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در کنار درس به فعالیت‌های تشکیلاتی می‌پرداختم. علاوه بر فعالیت‌های دانشجویی تشکیلاتی، عضویت در تیم فوتبال دانشگاه لرستان، رشته های دو میدانی نظیر پرتاب نیزه، پرش طول و دو سرعت و کسب چند مقام دانشگاهی و استانی از جمله فعالیت‌های ورزشی دوره کارشناسی‌ام بود. دوره کارشناسی ارشد غالب فعالیت‌هایم معطوف به کار علمی بود.
بعد از مقطع کارشناسی ارشد، در چند دانشگاه از جمله دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و دانشگاه آزاد مشغول تدریس شدم، همزمان با تدریس در این دانشگاه‌ها، به عنوان دانشجوی فارغ‌التحصیل ممتاز به مرکز ملی لیزر معرفی و در آنجا مشغول به کار شدم. علاوه بر تدریس، به عنوان استاد مشاورو راهنمای شماری از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر مشغول خدمت بودم و این همکاری تا سال 92 ادامه داشت.
سال 88 ازدواج کردم و یک سال بعد امکان اعزام به خارج برای تحصیل فراهم شد. برخلاف اینکه برخی تصور می‌کنند ازدواج مانع تحصیل می‌شود، همسر بنده با وجود اینکه امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری داشت، فداکاری کرد، مشوق من شد و کمک کرد تا به تحصیل ادامه دهم.
در دانشگاه خواجه نصیر به دلیل رزومه علمی ام این امکان وجود داشت که در رشته برق در مقطع دکتری مشغول به تحصیل شوم. یکی از شروط اعزام به خارج از کشور این بود که اگر در داخل کشور جایی پذیرش شده باشم لغو کنم، به همین دلیل ناچار شدم پذیرش دانشگاه خواجه نصیر را پیگیری نکنم.
سال 89 برای اعزام به خارج از کشور پذیرفته شدم اما پروسه اعزام طولانی شد و سال 91 اعزام شدم. به لحاظ سابقه علمی در دوران دانشجویی و همکاری با مرکز لیزر، ‌می‌توانستم دانشگاه خوبی پذیرش بگیرم. از دانشگاه‌های کمبریج و آکسفورد انگلستان، تورنتو کانادا و سیدنی استرالیا که جزو دانشگاه‌های برتر دنیا هستند، پذیرش قطعی گرفتم اما به دلایل مختلف مانند عدم صدور ویزا و مشکلات سیاسی بین کشورها نتوانستم وارد این دانشگاه‌ها شوم. به عنوان مثال ویزای استرالیا یک سال به طول انجامید و در این مدت به همراه همسرم در زیرزمینی زندگی می‌کردیم و منتظر پاسخ برای دریافت ویزا بودیم که موافقت نشد. درنهایت در سال 2012 برای تحصیل در مقطع دکتری عازم ایرلند شدم.
قبل از اعزام سختی‌های بسیاری تحمل کردیم، از دکتری داخل انصراف داده بودم، تکلیف کارم مشخص نبود و نمی‌توانستم هیچ چشم‌اندازی برای آینده در نظر بگیرم. خارج از کشور نیز مشکلاتی وجود داشت، مانند مسدود شدن حساب بانکی به دلیل تحریم‌های بانکی که البته مبتلا به بسیاری از ایرانیان مشغول به تحصیل در اروپا بود، سختی‌های مربوط به روابط خانوادگی و اجتماعی و... وجود داشت. با وجود تمام این مشکلات می‌توانم بگویم که در نهایت تجربه خوبی بود و ارزش ریسک کردن را داشت.
در طی دوره دکتری در ایرلند دو پروژه انجام دادم، یکی در ابتدای پذیرش بود که بعد از سه سال به اتمام رسید و پروژه دیگری که با شرکت اینتل انجام شد و توانستم در این پروژه تجربه‌های خوبی کسب کنم. همین پروژه هم باعث شد در سال 2015 به عنوان دانشجوی برتر موسسه برگزیده شوم.


*اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا را معرفی کنید؟
اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا در حال حاضر دوره پنجاه ودوم خود را به سر می‌برد و یکی از قدیمی‌ترین تشکل های انقلابی خارج از کشور است. شهید بهشتی از مشوقین و بنیان‌گذاران این انجمن بودند و اولین شورای آن هم در شهر هامبورگ آلمان برگزار شد.
اتحادیه انجمن اسلامی اروپا در حدود 50 شهر مختلف شعبه و حدود 800 عضو دارد. برخی از انجمن‌ها زمانی که دانشجویان ایرانی کم می‌شوند غیر فعال می‌شوند و برخی دیگر مجدد فعال می‌شوند و حتی در برخی از شهرها که انجمن وجود ندارد تشکیل می‌شود. انجمن‌های اسلامی دانشجویان در شهرهای رم در ایتالیا و لیسبون در پرتغال اخیرا به عضویت اتحادیه در آمده و و در نشست آتی از ایشان دعوت می‌شود که برای اولین بار در مجمع حضور پیدا کرده و با ارائه فعالیت ها و رویکرد خود نظر قطعی نشست را برای عضویت در اتحادیه کسب کنند.
انجمن‌ها محدوده دانشگاهی ندارند، اما محدوده شهری وجود دارد ولی محدود به دانشگاه نیست، یعنی هموطنان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های مختلف یک شهر می‌توانند در کنار هم انجمن اسلامی را تشکیل دهند. طبق اساسنامه، اعضا باید دانشجو باشند. به غیر از اعضای رسمی، افراد دیگری نیز می‌توانند به صورت افتخاری در انجمن عضو بوده و فعالیت داشته باشند اما در مجمع حق رای ندارند. شرط تشکیل انجمن اسلامی هم این است که سه عضو رسمی و ثابت داشته باشد. برای تشکیل انجمن باید چند ماه فعالیت کنند، پس از ارائه گزارش فعالیت و تدوین اساسنامه مجمع حق عضویت آنها را می‌پذیرد.
انجمن‌های مسکو و میلان از انجمن‌های بزرگ اتحادیه به لحاظ جمعیتی بوده و در سال‌های اخیر فعالیت‌های خوبی انجام داده‌اند. همچنین میلان، دوبلین،‌ پاریس، تورین ایتالیا کالینگراد روسیه، استوکهولم سوئد، خنت بلژیک و ... جزو فعال‌ترین دفاتر اتحادیه انجمن اسلامی هستند.
شهر کورک ایرلند محل تحصیل خودم،‌ انجمن اسلامی نداشت که انجمن آن را تشکیل دادیم و از سال 2013 عضو اتحادیه شدیم. کشورهایی که بیش از 5 انجمن عضو دارند می‌توانند درخواست دهند که منطقه شوند. در حال حاضر سه منطقه بریتانیا،‌منطقه فرانسه و آلمان در سطح اتحادیه وجود دارد. دبیر منطقه هم توسط اعضای انجمن‌های عضو انتخاب می‌شود.


*رویکرد اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا بیشتر معطوف به چه اموری است؟
اتحادیه انجمن‌های اسلامی اروپا از ابتدا تا کنون دو رویکرد اصلی داشته است. یک اینکه نیروهای مذهبی ایرانی محفلی برای کنار هم بودن داشته باشند که این ابتدایی‌ترین گام است. دومین رویکرد در ابتدای تشکیل اتحادیه مبارزه با رژیم شاهنشاهی محمدرضا پهلوی بود. اعضای انجمن به تدریج افزایش پیدا کرد و محدود به آلمان نشد. در ابتدا نام آن انجمن اسلامی فارسی زبانان بود که از کشورهای فارسی زبان دیگر هم عضو داشت و به تدریج فقط ایرانیان عضو انجمن بودند.
فعالیت سیاسی به فراخور نیاز زمان ادامه پیدا کرد تا آستانه انقلاب که اوج فعالیت‌ها بود و بعد از انقلاب نیز ادامه پیدا کرد اما تغییر در رویکرد داشته است. رویکرد گذشته بیشتر سیاسی و مبارزاتی بوده است اما بعد از انقلاب فعالیت‌های مبارزاتی به مقدار زیادی فروکش و به فراخور نیاز بیشتر جنبه فرهنگی پیدا کرد. در دهه اخیر فعالیت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان حول دو محور فرهنگی و سیاسی معطوف شده است. فعالیت‌های سیاسی غالبا بیانیه و اعلام مواضع اتحادیه در مجامع بین‌المللی و اتفاقاتی که در داخل کشور رخ می‌دهد است.

فعالیت‌های علمی جزو اولویت‌های اصلی در سال‌های اخیر است
4 سال اخیر، رویکرد اتحادیه تغییر کرد و تصمیم گرفته شد بیشتر فعالیت‌ها معطوف به امور علمی باشد. تا پیش از آن فعالیت‌های علمی در حاشیه بود و در اولویت اصلی قرار نداشت. برداشت اعضای اتحادیه این بود که ساختار کشور چیده شده و نیاز به اعتلای نظام است و یکی از نیازهای اصلی، پیشرفت علم به عنوان ابزار است.
اتحادیه انجمن‌های اسلامی اروپا تلاش کرده است فعالیت‌های علمی را پررنگ‌تر کند. در همین راستا نشریه علمی و جایزه علمی به اسم جایزه باور راه‌اندازی شده است که پیش از این وجود نداشت. ارتباط با مراکز و ارگان‌های ذی‌صلاح علمی کشور، شرکت در نمایشگاه نانوفناوری، شرکت در نمایشگاه فن‌بازار، نمونه‌هایی از کارهای علمی است که توسط این تشکل انجام می‌شود.
چارت این تشکل شامل دبیر، مسئول علمی و فنی، مسئول فرهنگی، مسئول ارتباطات خارجی و مسئول صنفی است. ما مجری نیستیم بلکه ناظر بر فعالیت‌های دفترهای انجمن اسلامی هستیم.


*چرا با وجود مشغله‌های اجتماعی و تحصیلی، علاقه‌مند به فعالیت‌های تشکیلاتی در خارج از کشور شدید؟
در کشور برای تمام سلیقه‌های سیاسی، فرهنگی و مذهبی، تشکیلات وجود دارد، اما خارج از کشور اینگونه نیست و جای کار بسیاری دارد. مجموعه‌های فرهنگی خیلی بیشتر از چیزی که وجود دارد می‌توانند فعالیت انجام دهند و به نوعی می‌توان گفت دیپلماسی عمومی ضعیف عمل کرده است. کارهای زیادی انجام شده است اما هنوز کافی نیست. وقتی این خلا مشاهده می‌شود قطعا احساس مسئولیت می‌کنیم و احساس می‌کنیم باید برای برطرف کردن خلاها کاری انجام داد.
در سطح شهر کورک هم بنده این خلا را حس کردم و فعالیت‌هایی با کمک شیعیان آنجا انجام شد. بیشتر فعالیت‌ها نیز معطوف به هماهنگی بین شیعیان ساکن کورک بود. شیعیان این شهر تا پیش از این جامعه منسجمی نداشتند اما با فعالیت‌هایی که صورت گرفت انسجام بیشتری به وجود آمد.
از طریق آقای بهمنی مسئول وقت ارتباطات خارجی اتحادیه با اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان اروپا آشنا شدم و با تشویق اعضای دیگر انگیزه پیدا کردم که فعالیت‌های علمی اتحادیه را پیش ببرم.

*عمده فعالیت‌های فرهنگی که انجمن‌های اسلامی و اتحادیه انجام می‌دهند چیست؟
واقعه عاشورا یکی از مواردی است که حرف زیادی برای گفتن، به ویژه در غرب دارد. حرکت امام حسین(ع) خصوصیت‌هایی دارد که می‌تواند برای شناساندن اسلام و شیعهبه مخاطب غربی کمک کننده باشد. ایشان به عنوان انسانی که جانش را فدای هدف والای خویش کرد برای هر انسانی قابل احترام اند. این یکی از موضوعاتی است که می‌توان بر آن مانور داد.
کارهای مشترکی با چند تشکل در کشورهای دیگر به ویژه تشکل‌هایی که در لندن هستند، انجام دادیم نمونه‌‌ای از این فعالیت‌ها ius، who is hussein، 10 daysبود. کمپینی به اسمemam hussein blod donation برای اهدای خون به نام امام حسین(ع) تشکیل دادند که در روز عاشورا به نام ایشان خون اهدا می‌کنند. ابن حرکت با هماهنگی مرکز اسلامی لندن در آنجا نیز انجام شد.


ایجاد کمپین عاشورا در اروپا
این کمپین ابتدا در لندن آغاز و به تدریج شهرهای دیگر انگلیس به آن اضافه شد و در حال حاضر در کل اروپا برگزار می‌شود. با برخی مراکز داخل کشور مانند موسسه نورالمجتبی ارتباط برقرار شد و کمپین دیگری با نام "عاشورا" راه‌اندازی شده است. چندینتن ماه کار مطالعاتی انجام شد که متنی برای معرفی واقعه عاشورا به مخاطب غربی تهیه شود. اینکه چگونه متن آغاز شود، تاثیرگذاری کلمات و کلیدواژه‌‌هایی که استفاده می‌کنیم، و مسائل مختلف دیگر در نظر گرفته شد تا متن خوبی به زبان‌های مختلف تدوین و در قالب یک بروشور با طراحی جذاب منتشر شد. پرچم‌ها وشال‌هایی به فراخور ذائقه مخاطبین تهیه شد. تصمیم گرفتیم به جای پرچم سیاه که در غرب نماد داعش است از پرچم سفید استفاده شود. معرفی کوتاه شفاهی به مخاطبین داده می‌شد و این تاثیر خوبی داشت و رسانه‌ای نیز شد. به زودی مستندی که از کمپین عاشورا در حال تدوین آن هستیم، منتشر می‌کنیم.
از جمله فعالیت های فرهنگی انجمن های اسلامی ایرلند برگزاری مسایقه کتابخوانی در سطح کل اتحادیه ب.د. در این برامه 400  کتاب از فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ و دربین اعضا توزیع و به صورت اینترنتی آنلاین، مسابقه کتابخوانی در سطح کل اتحادیه برگزار شد. با اینکه سطح کتاب لهوف بالاست، استقبال خوبی از این مسابقه شد و بسیاری از جواب‌ها کامل بود.
برنامه دیگری که برگزار شد، اردوی زیارتی حج برای اعضای انجمن در کشور ایرلند بود. نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری همکاری‌های بسیاری در این زمینه انجام می‌دهد و ظرفیت‌هایی برای سفر حج برای اعضای اتحادیه در نظر می‌گیرد. هرساله پیاده‌روی اربعین در سطح دانشجویان اروپا برگزار می‌شود. با هماهنگی مراکز اسلامی هامبورگ و لندن مراسم اعتکاف در این دو شهر برگزار شد.
فعالیت‌ها به دوصورت انجام می‌شود، یک فعالیت‌هایی در سطح اتحادیه برای دفاتر برگزار می‌شود، یک‌سری فعالیت‌ها که دفاتر در سطح و محدود به انجمن برگزار می‌شود.
اینها نمونه فعالیت‌های فرهنگی تشکل‌ بود. علاوه بر آن در تمام مناسبت‌ها برنامه‌‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود.


*انجمن‌های اسلامی اروپا چه فعالیت‌های صنفی و علمی انجام می‌دهند؟
پیشنهاد برگزاری «جایزه باور» در زمانی که مسئولیت علمی اتحادیه را به عهده داشتم ارائه دادم. دوره اول آن به این شکل بود که از اعضا درخواست می‌شد در 7 حوزه محتلف انرژی، کشاورزی، هنر، علوم انسانی و .. رزومه ارائه بدهند و نفرات اول تا پنجم انتخاب و نفرات اول تا سوم تشویق شدند و در نشستی در مشهد مقدس از آنها تقدیر شد. در دوره‌های بعد از رزومه محور به ایده‌محور تغییر پیدا کرد و ایده‌های اعضا بررسی می‌شد. استادان مختلف داخل و خارج از کشور این طرح‌ها را در پنج اولویت مختلف بررسی می‌کنند که آیا طرح مورد نیاز کشور است؟ نوآوری دارد؟ نزدیک به فناوری و بازار است؟ و .... . طرح‌هایی که در جایزه باور برگزیده شدند برای حضور در فن‌بازار دعوت می‌شوند.
یکی از فعالیت‌های علمی حضور در نمایشگاه فن بازار بود که سه دوره متوالی غرفه برتر فن‌بازار انتخاب شدیم ودانشجویان توانستند قراردادهایی برای تولید محصولات منعقد کنند، البته اتحادیه تنها نقش کاتالیزوری ایفا می‌کند. بعنوان یک مثال عینی از نتیجه بخشی این حضور، در سال 2014 یکی از اعضا، قرار داد 20 میلیاردی با یک شرکت خصوصی منعقد کرد. مشکل اصلی کشور این است که قطعه آماده می‌خواهند و بخش تحقیق و توسعه را خوب نمی‌بینند در صورتی‌که باید موضوع توسعه جدی گرفته شود.
پیشنهاد برگزاری جایزه باور در زمانی که مسئولیت علمی اتحادیه را به عهده داشتم ارائه دادم. دوره اول آن به این شکل بود که از اعضا درخواست می‌شد در 7 حوزه محتلف انرژی، کشاورزی، هنر، علوم انسانی و .. رزومه ارائه بدهند و نفرات اول تا پنجم انتخاب و نفرات اول تا سوم تشویق شدند و در نشستی در مشهد مقدس از آنها تقدیر شد.
در دوره‌های بعد از رزومه محور به ایده‌محور تغییر پیدا کرد و ایده‌های اعضا بررسی می‌شد. استادان مختلف داخل و خارج از کشور این طرح‌ها را در پنج اولویت مختلف بررسی می‌کنند که آیا طرح مورد نیاز کشور است؟ نوآوری دارد؟ نزدیک به فناوری و بازار است؟ و ... . طرح‌هایی که در جایزه باور برگزیده شدند برای حضور در فن‌بازار دعوت می‌شوند.
شبکه علمی با نام جامعه علمی دانشجویان ایرانی در اروپا تشکیل دادیم. متولی این شبکه اتحادیه بود اما غیر از اعضای اتحادیه هم در آن جذب شدند و همین شبکه، پایه‌ای برای کل فعالیت‌های علمی شد. 30 هسته علمی تشکیل شد و این هسته‌ها با یکدیگر تجمیع شدند، شبکه مجازی تشکیل شد و این کانال به وجود آمد و همکاری‌های علمی خوبی در قالب تالیف و تدوین کتاب‌، تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و همکاری در پروژه‌های علمی مختلف انجام شد.


*اتحادیه انجمن‌های اسلامی با اعضای خود در کشورهای مختلف چگونه ارتباط برقرار می‌کند؟
دو نوع تعامل با مخاطبان وجود دارد. مواجهه به صورت مستقیم و رودررو با مخاطب که عمدتا در حین نشست سالیانه و نیز به روش الکترونیکی و ارتباط آنلاین صورت می‌گیرد. امسال سعی کردیم برنامه‌ها را به صورت آنلاین برگزار کنیم. نرم‌افزاری تهیه شده است که با آن ارتباط مستقیم با مخاطبان برقرار می‌شود و نیازی نیست اعضا در یک مکان مشخص جمع شوند. به عنوان مثال حجت الاسلام والمسلمین میرباقری از ایران به صورت آنلاین مراسم سخنرانی و پرسش و پاسخ برای اعضا برگزار کردند و به صورت هفتگی این مراسمات برگزار می‌شود. چون به لحاظ زمانی حدود 4 ساعت اختلاف وجود دارد، برخی مخاطبان می‌توانند با زمان برگزاری خودشان را تطبیق دهند، اما تعدادی که حضور ندارند می‌توانند فیلم که روی وب سایت گذاشته می‌شود را استفاده کنند.
عمدتا برنامه‌های علمی، سیاسی،‌ فرهنگی و اجتماعی به این صورت برگزار می‌‌شود. به عنوان مثال از فعالیت‌های سیاسی اتحادیه، در زمان انتخابات از نمایندگان کاندیداها دعوت شد و از طرف آقای روحانی دکتر معین و از طرف حجت‌الاسلام رییسی آقای روستا آزاد آمدند و به صورت مستقیم سوالات دانشجویان را پاسخ دادند.


*بودجه اتحادیه از چه منبعی تامین می‌شود؟
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری هر ساله در نشست بودجه‌ای را به اتحادیه، مناطق و انجمن‌ها تخصیص می‌دهند. بودجه‌ها طبق گزارش عملکرد سال گذشته و برنامه‌های آینده اختصاص پیدا می‌کند.


فعالیت‌هایی که انجمن اسلامی در شهرهای مختلف اروپا دارد چه تاثیری بر فضای شهر و مردم منطقه و ایرانیان حاضر در این شهرها دارد؟
بستگی به انجمن‌ها و فعالیت‌های آنان دارد. انجمن‌هایی هست که اسما بزرگ هستند، اما به لحاظ فعالیتی قابل قبول نیستند. در مناطق بریتانیا، آلمان و ایتالیا برای تاثیرگذاری بیشتر زیرمجموعه بومی همان منطقه تشکیل داده شد. برنامه‌های این افراد به زبان خودشان است و به مراتب تاثیرگذاری بیشتری دارند. یکی از محورهای اصلی فرهنگی است. فعالیت‌های اجتماعی و تاثیرگذار هم انجام می‌شود. به عنوان مثال در لندن روز قدس در خیابان‌ها سخنرانی‌ می‌کنند و مراسم‌هایی هر سال انجام می‌شود. در شهر کورک پیش از ایجاد انجمن اسلامی، ایرانی‌های مذهبی انسجام داشتند، ولی در حال حاضر با برنامه‌های این کانون ایرانیان جمع می‌شوند و بیشتر در کنار یکدیگر هستند.
یکی از کارهایی که مسئول صنفی انجمن‌ها انجام می‌دهد تشکیل کمیته میزبانی است. این کمیته وظیفه میزبانی از ایرانی‌هایی که به کشورهای خارجی می‌آیند برعهده دارد. حتی اعضای انجمن خانه‌های خود را در اختیار آنها قرار می‌دهند. اینها موارد تاثیرگذاری است که انجمن‌های اسلامی انجام می‌دهند.
در داخل کشور راحت می‌توان به لحاظ فرهنگی، سیاسی و ... همفکر پیدا کرد، اما در خارج از کشور فضا متفاوت است اگر کسی به جو مذهبی علاقه‌مند باشد و فضا برای پیوستن به گروه‌های مذهبی مهیا نباشد امکان دارد تحت تاثیر فضای خارج از کشور قرار گیرد و تغییری در روحیاتش ایجاد شود.
کوچک ترین این مساله حجاب است. مفهوم حجاب در ایران متفاوت از خارج از کشور است. خارج از کشور حجاب به عنوان پرچم و نماد است. یکی از جنبه‌های وجودی اتحادیه دور هم بودن اعضا و نیروهای مذهبی است.


پیام مقام معظم رهبری به اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان اروپا و به ویژه پیام اخیر ایشان که ادبیات خاصی در این پیام به کار رفته بود چه تاثیری بر نگاه اعضای اتحادیه داشت؟
زمانی که پیام رهبری خوانده شد مشخص بود این پیام خاص است. تا پیش از آن مقام معظم رهبری تشویق به فعالیت می‌کردند، تاکید برخودسازی داشت اما این پیام، گام بزرگ و چراغ راهی در کنار یک اتمام حجت بود.
بعد از این پیام، شعفی در اعضای اتحادیه به وجود آمد که این‌چنین پیغامی داده شد و تصمیم گرفته شد برنامه‌ریزی خاصی نسبت به سال‌های گذشته انجام شود و خیلی از برنامه‌هایی که انجام شد نتیجه تاثیر همین پیام بر اعضا بود.


*اگر به 4 سال قبل بازگردید بازهم انجمن اسلامی در شهر کورک تاسیس می‌کنید و اگر به سال گذشته بازگردیم مسئولیت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان را می‌پذیرید؟
برای تشکیل انجمن در شهر کورک که قطعا بازهم انجام می‌دادم اما دبیری اتحادیه از همان ابتدا هم به دلیل اولویت‌هایی که داشتم و نیاز به حضور جوانان با انگیزه و انرژی در اتحادیه قصد دبیری اتحادیه را نداشتم ولی خداوند را شاکرم که توفیق داد که یک سال در خدمت هموطنان گرامی در اروپا باشم.


*با توجه به اینکه 27 و 28 ژانویه (6 و7 بهمن) در وین اتریش نشست سالیانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا برگزار می‌شود و مسئولیت شما به پایان می‌رسد  از دوران مسئولیت خود در اتحادیه راضی هستید؟
قطعا آن چه که انتظار داشتم بطور کامل محقق نشد. وقتی مسئولیت را قبول کردم برنامه‌های کلانی طرح‌ریزی کرده بودیم، متاسفانه در طول دوره حواشی به وجود آمد.
اسلام نابی که انقلاب از آن حرف می‌زند را خارج از کشور نمی‌شناسند. آنجا اسلام را به داعش و وهابیت می‌شناسند چون فعالیت‌ آنها بیشتر است. بنده به عنوان سربازی که معتقد به مسیر اصیل انقلاب اسلامی هستم، تمام تلاشم این بود که در راستای یک نگاه جامع و کلان به انقلاب قدم برداریم.
اسلام نابی که انقلاب از آن حرف می‌زند را خارج از کشور نمی‌شناسند. آنجا اسلام را به داعش و وهابیت می‌شناسند چون فعالیت‌ آنها بیشتر است. بنده به عنوان سربازی که معتقد به مسیر اصیل انقلاب اسلامی هستم، تمام تلاشم این بود که در راستای یک نگاه جامع و کلان به انقلاب قدم برداریم.
تاثیرپذیری سیاسی از داخل کشور در برخی از اعضا وجود دارد و متاسفانه حاشیه‌سازی‌ها انجام می‌شود. برخی دوست دارند از این فضا استفاده کنند تا استفاده برسانند، بیشتر دنبال تریبون هستند تا خدمت و اگر این تریبون به آنها نرسد سنگ‌اندازی می‌کنند و متاسفانه این سنگ‌اندازی‌ها زیاد بود و باعث شد سرعتی که مدنظر بود کاسته شود و انتظاری که دوستان از من داشتند برآورده نشود. البته فعالیت‌های خوبی انجام شد و به شهادت اعضا فعالیت‌ها تاثیرگذاری زیادی هم داشت.


*وضعیت اقتصادی و موقعیت اجتماعی دانشجویان اروپا چه گونه است؟
از نظر فردی تا یک سطحی وضعیت خوب است، البته تازمانی که کار به پلیس مهاجرت نکشد و نخواهید فعالیتی انجام دهید. کشورها متفاوت است و در برخی از کشورها بخواهید نیازهای اولیه مذهبی را هم اجرا کنید سخت است.


با وضعیتی که دانشجویان در اروپا دارند مایل به بازگشت به ایران هستند یا زندگی در خارج از کشور را انتخاب می‌کنند؟
شاید خیلی تصور کنند دلایل سیاسی وجود دارد یا دانشجویان خارج راحت‌ترند که بازنمی‌گردند، ولی این گونه نیست در بررسی‌های آماری که انجام شد، نشان داد عمده دلایل بازگشت یا عدم بازگشت دانشجویان مسائل اقتصادی و فرهنگی است. نه مسائل کلان فرهنگی. بلکه موضوعات فرهنگی خاصی که مرتبط با روابط افراد و گروه‌هاست. کسی که خارج از کشور تحصیل کرده است حداقل انتظاری که دارد حفظ شان اجتماعی اوست.
قطعا اگر مراکز تحقیقاتی در داخل کشور شکل بگیرد که فارغ‌التحصیلان خارج را جذب کند اکثریت آنها به کشور بازمی‌گردند و به کشور خدمت می‌کنند.


*بعد از اتمام تحصیل برمی‌گردید؟
بنده قطعا برمی‌گردم و مشغول به تدریس خواهم شد. فارغ از موضع‌های مادی، به تدریس و معلمی عشق می‌ورزم. البته این کافی نیست و علایق فناوری و پژوهشی دارم و قصد دارم تجاربی که در آنجا کسب کردم را به داخل کشور منتقل کنم.                                            

مسعود کیخا- خبرگزاری آنا

پیوندهای سایت