فعالیت 210 دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: سال 96 حدود 70 درصد بودجه نهاد رهبری در دانشگاه‌ها محقق شده و فقط کفاف حقوق کارکنان و برنامه‌های جاری را داده است. سایر فعالیت‌ها از طرق دیگر تامین شد.

حجت‌الاسلام مصطفی رستمی با بیان اینکه از شفافیت در بودجه استقبال می‌کنیم،‌ اضافه کرد: آگاهی عمومی از بودجه دستگاه‌های مختلف، اتفاق خوبی است. نهاد رهبری مثل تمامی نهادهای فرهنگی دیگر، بخشی از بودجه خود را از دولت و بخشی را از حامیان مالی و خیرین تامین می‌کند.

او افزود: نهاد رهبری بخش عمده‌ای از بودجه خود را صرف حقوق کارمندان می‌کند و بخش دیگر را به فعالیت‌ها و برنامه‌ها اختصاص می‌دهد.

تاسیس بیش از 56 مرکز دین‌پژوهی به تقاضای دانشجویان

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه با اشاره به فعالیت‌های گسترده این سازمان، خاطرنشان کرد: بیش از 56 مرکز دین‌پژوهی به تقاضای دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف کشور از سوی نهاد رهبری، تاسیس شده است. پرمخاطب‌ترین آموزش مجازی کشور با بیش از 500 هزار عضو دانشجویی، سامانه‌ آموزش مجازی نهاد رهبری است.

رستمی ادامه داد: دروس معارف که جزو دروس آموزشی دانشگاه‌هاست از تدوین محتوا، تامین سرفصل، آموزش مدرسان، پیگیری ارزیابی کیفیت دروس، ارتقای اساتید و تمام آنچه که مربوط به دروس معارف است در حیطه اختیارات نهاد رهبری است. به عبارت دیگر یک دهم بار آموزش عالی در مقطع کارشناسی برعهده نهاد رهبری در دانشگاه‌هاست.

او درباره دیگر فعالیت‌های نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها اظهار کرد: طرح ازدواج دانشجویی، اعزام استادان به دانشگاه‌ها در برنامه‌های مختلف، برگزاری کارگاه‌های مشاوره‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اعزام مبلغان توانمند به فضاهای دانشجویی از دیگر فعالیت‌هایی است که این سازمان انجام می‌دهد.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، تصریح کرد:: 800 مجموعه هیات مذهبی فعال در دانشگاه‌های سطح کشور زیرنظر نهاد رهبری فعالیت می‌کنند و براساس مقررات، نهاد رهبری متولی و پاسخگوی فعالیت‌های مذهبی در دانشگاه‌هاست.

رستمی اذعان داشت: حمایت از نشریات دانشجویی که موضوعات‌شان مرتبط با حوزه فعالیت نهاد است، برگزاری عتبات دانشجویی شامل ساماندهی کاروان‌های دانشجویی، هماهنگی با نظام وظیفه، آموزش مسئولین کاروان‌ها جزو رسالت‌های نهاد رهبری است.

فعالیت 210 دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور

او با اشاره به فعالیت‌های گسترده نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، توضیح داد: این سازمان 210 دفتر در دانشگاه‌های مختلف کشور دارد. همچنین برخی از فعالیت‌های دانشجویان خارجی، حمایت از اتحادیه‌ها و تشکل‌ها، سازماندهی ائمه جماعت دانشگاه‌ها، برگزاری اردوهای آموزشی برعهده این نهاد است.

به گزارش خبرنگار آنا، معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اضافه کرد: نشریه پرسمان دانشجویی با بیش از 2000 پرسش و پاسخی که توسط دانشجویان از مراکز نهاد رهبری در دانشگاه‌ها انجام شده است، دبیرخانه کانون قرآن وعترت و بنیاد تبینین اندیشه‌های امام خمینی(ره) از مجموعه فعالیت‌های این نهاد است.

او ادامه داد: اگر کسی مدعی باشد نهاد رهبری در دانشگاه‌ها نیاز به هزینه فرهنگی ندارد، ناشی از کم‌اطلاعی است. بودجه‌ای که برای بخش فرهنگی می‌شود کمتر از نیم‌درصد کل بودجه است. باید مجموعه سیاست‌گذار تعریف مناسبی از بودجه‌بندی و تخصیص آن داشته باشند.

رستمی گفت: اگر تمام بودجه محقق شود می‌توانیم در سطح معمولی فعالیت‌هایمان را انجام دهیم. سال گذشته حدود 70 درصد بودجه نهاد رهبری در دانشگاه‌ها محقق شده است و صرفا کفاف حقوق کارکنان و برنامه‌های جاری را داده است و سایر فعالیت‌ها از طرق دیگر تامین شد.

 

پیوندهای سایت