تغییر ساختار دانشگاه آزاد اسلامی برای رسیدن به تراز انقلاب اسلامی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در نخستین نشست شورای فرهنگی راهبردی دانشگاه که با حضور جمعی از صاحب‌نظران فرهنگی کشور در واحد علوم و تحقیقات تشکیل شد، از تدوین سند راهبردی دانشگاه آزاد اسلامی بر مبنای اسناد بالا دستی خبر داد.

دکتر ابراهیم کلانتری در ابتدای این نشست اظهار کرد: حدود شش ماه از تحولات دانشگاه آزاد سپری شده و اکنون وقت آن است، به تدریج گام‌های اساسی برداشته شود و توقعات فرو خورده‌ای که از گذشته باقی مانده را مدیریت جدید برآورده کند.

او افزود: دانشگاه آزاد اسلامی تمامی ساختار‌های آموزش عالی مانند شورا‌های فرهنگی، شورای دانشگاه، هیات رییسه، هیات نظارت بر تشکل و غیره را دارد و از این حیث کمبودی نیست. تمامی این بخش‌ها در دوره جدید فعالیت خود را انجام می‌دهند.

کلانتری درباره شورای راهبری فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: منظور از شورا این است از ظرفیت افرادی که در آموزش عالی کشور فعالیت کرده‌اند، تجربه، ایده و دغدغه دارند، استفاده شود و امور فرهنگی را با کمک این دوستان راهبری کنیم تا شاهد تحول در دانشگاه باشیم.

عضو هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: شورای راهبری فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی مرکب از ۳۰ نفر از صاحب‌نظران مراکز، دانشگاه‌ها و نهادهای مختلف است.

او درباره هدف این شورا توضیح داد: راهبری کلان فرهنگی با نگاه فراتر از مجموعه‌ای که اکنون دست‌اندر کار امور اجرایی دانشگاه هستند، از اهداف تشکیل شورای راهبری فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی است.

 

ابلاغ ساختار جدید معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد از دی ماه

کلانتری با اشاره به تغییر ساختار دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: از 12 اردیبهشت تحول در دانشگاه با تغییر مدیر آغاز شد و تا امروز که حدود شش ماه می‌گذرد، ساختارهای کلان دانشگاه دستخوش تحولاتی شده است. بر این اساس چند معاونت کم و چند معاونت نیز ادغام شده‌اند. این ساختار جدید از دی ابلاغ شده و لازم‌الاجراست.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه از نظر محتوا نیز در واحد‌های شهرستانی تغییر ساختار‌ها در حال انجام است، گفت: در همین راستا برخی واحد‌های دانشگاهی ادغام می‌شوند و تا پایان امسال تمامی ساختار‌های دانشگاه آزاد اسلامی متحول می‌شوند. این تحول را مدیریت جدید دانشگاه آزاد براساس تفکر و برنامه‌ریزی طراحی و اجرا می‌کند.

 

تغییر ساختارهای دانشگاه آزاد برای رسیدن به دانشگاه تراز انقلاب اسلامی

او خاطرنشان کرد: در کنار تغییر ساختار‌ها، محتوا نیز در حال تحول است و آنچه از دانشگاه تراز انقلاب اسلامی انتظار می‌رود در دانشگاه آزاد اسلامی در حال انجام است.

کلانتری اذعان داشت: معمار کبیر انقلاب به درستی دانشگاه تراز انقلاب اسلامی را ترسیم کرده است و رهبر معظم انقلاب نیز به خوبی در این حوزه رهنمود‌های راهگشا ارائه کرده‌اند. این در حالی است که دانشگاه آزاد اسلامی از لحاظ شاخص‌ها و رسیدن به دانشگاه تراز انقلاب اسلامی، از لحاظ محتوایی و از لحاظ نرم‌افزاری هیچ کمبودی ندارد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، اضافه کرد: پس از انقلاب یکی از کار‌های بزرگ امام خمینی (ره) تحول دانشگاه بود و خودشان نیز این موضوع را مدیریت می‌کردند و در مرکز این ایده قرار داشتند.

او افزود: بعد از رحلت امام نیز رهبر معظم انقلاب، در ابعاد مختلف، روی دانشگاه کار کرده‌‍‌اند و در این زمینه چند جلد کتاب در حوزه دانشگاه اسلامی، رسالت دانشگاه اسلامی که تولید علم است و در حوزه تکنولوژی و فناوری از بیانات ایشان منتشر شده است. با این وجود اگر کوتاهی کنیم مقصر خودمان هستیم.

کلانتری ادامه داد: ابعاد دانشگاه تراز انقلاب اسلامی به لحاظ تئوریک و چارچوب معرفتی مشخص است و قطعا همه مسوولان دانشگاه آزاد اسلامی از رییس هیات موسس و هیات امنا، رییس دانشگاه، اعضای هیات موسس و هیات امنا که به ترکیب جدید اضافه شده‌اند همین هدف را دنبال می‌کنند.

او با اشاره به اینکه هیچ فردی از ترکیب جدید دانشگاه آزاد اسلامی در پی پست و مقام نبوده، تاکید کرد: شاید این از معجزه های انقلاب اسلامی باشد که در اواخر دهه چهارم انقلاب چنین جمعی در دانشگاه آزاد اسلامی هستند.

عضو هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به لحاظ سخت‌افزاری هیچ کمبودی ندارد و این امکاناتی که دانشگاه در اختیار دارد، دیگر دانشگاه‌ها ندارند. ۳۰ هزار عضو هیات علمی، یک و نیم میلیون دانشجو در حال تحصیل که گاهی شمار آنها به دو میلیون نفر هم می‌رسد از ویژگی‌های این دانشگاه است.

 

دانشگاه آزاد اسلامی، بزرگ ترین موسسه خصوصی کشور

کلانتری با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بزرگترین موسسه خصوصی کشور و یک موسسه کم نظیر در جهان است، توضیح داد: امروز این مجموعه عظیم و جمعی که همه خود را فدائیان انقلاب می‌دانند، در اختیار انقلاب و نظام اسلامی هستند.

او با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید تحول را در چهار عرصه آموزشی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی پیش ببرد، ادامه داد: در حال حاضر سیر تحول در واحد‌های مختلف این دانشگاه در حال انجام است.

 

تاسیس نهاد رهبری ۱۰۰ واحد دانشگاهی در دستور کار

به گزارش خبرنگار آنا، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با یادآوری اینکه در گذشته نهاد رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی با محدویت فعالیت داشته است، افزود: تاکنون ۳۰ دفتر نهاد در مراکز استان‌ها با محدودیت‌های فراوان فعالیت می‌کردند. تاسیس نهاد رهبری در ۱۰۰واحد دانشگاهی در دستور کار است و این یک قدرت و ابزار جدید فرهنگی برای دانشگاه آزاد اسلامی محسوب می‌شود.

کلانتری عنوان کرد: نمی‌توان دانشگاه را بدون سند راهبردی اداره کرد. به همین دلیل سندی در حال تدوین است که با سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها و دیگر اسناد بالا دستی مرتبط باشد.در ماه بهمن از این سند رونمایی می‌شود و محور فعالیت‌های دانشگاه قرار می‌گیرد.

 

پیوندهای سایت