دکتر کلانتری: تشکیل نشست های دانش‌افزایی در دانشگاه ضروری است

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برخی مسوولان، رفتارشان به گونه‌ای است که مردم را از دین دور می‌کند، تاکید کرد: نمی‌توان گفت چون نشست های دانش‌افزایی مخاطب کمی دارد یا اثرگذاری‌اش کم است٬ حذف شود.

حجت الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری با بیان اینکه وقتی کاری اجباری شود، تاثیرگذاری‌اش کم می‌شود، افزود: هم‌افزایی و هم‌اندیشی نیز همین‌گونه است و با اجباری شدنش سهم تاثیر‌گذاری‌اش کم می‌شود و باید نقص آن را حبران کرد.

او ادامه داد: نیمی از هجمه‌های فکری- فرهنگی که مطرح می‌شود، تئوریک است و راجع به مسائل شبهه ایجاد می‌کنند. برخی سعی دارند در باورها و اعتقادها خدشه وارد کنند. باید اینها را از طریق معرفتی و با برهان و استدلال حل کرد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: نمی‌شود ذهنی که مملو از شبهه است را هیات برد و گفت سینه بزن تا شبهه رفع شود.

کلانتری با اشاره به ظرفیت دروس معارف در حل شبهه ها، اذعان داشت: عملا دروس معارف اسلامی برای حل شبهه در دانشگاه‌ها تعبیه شده است و اگر از آن خوب استفاده نمی‌کنیم٬ خودمان مقصریم. اگر چارچوب جدی گرفته نشده و سمبل کاری می‌کنیم، روز قیامت باید جوابگو باشیم.

او اضافه کرد: برخی در همین سنگر نشسته‌اند و می‌گویند باید فلان کار انجام شود! آقایان تیر و تفنگ دست خودتان است؛ دنبال چه کسی می‌گردید؟

عضو هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نیم دیگر هجمه‌های فکری فرهنگی مطرح شده، به ضعف مدیریتی در کشور برمی‌گردد، توضیح داد: برخی مسوولان رفتارشان به گونه‌ای است که مردم را از دین دور می‌کند.

کلانتری اظهار کرد: یکی از معضلات کشور ما این است که سخنران زیاد دارد. حرف می‌زنیم و خوشحال هستیم که وظیفه خود را انجام داده ایم، در صورتی که خیلی جاها نیاز به حرف زدن نیست.

او تاکید کرد: ناکارآمدی‌ها، شبهه درست می‌کند نه تئوری‌ها. دست کجی و اختلاس شبهه درست می‌کند. انعکاس ندادن به موقع و اطلاع‌رسانی به هنگام، باعث شبهه شده است‌.

به گزارش آنا، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با یادآوری اینکه تشکیل نشست های دانش‌افزایی در دانشگاه ضروری است، ادامه داد: نمی‌توان گفت چون نشست های دانش‌افزایی مخاطب کمی دارد یا اثرگذاری‌اش کم است٬ حذف شود، بلکه باید نقص و کمبود تاثیرگذاری آن برطرف شود.

کلانتری توضیح داد: در کنار دانش‌افزایی٬ هم‌اندیشی نیز مهم است٬ هم‌اندیشی حضور و غیاب و جمعیت زیاد نیاز ندارد.

او اظهار کرد: این مشکل اساسی است که استادان ما فرهنگ نقد و مجادله و پاسخ را کنار گذاشته‌اند. باید تلاش کنیم این فضا و فرهنگ ایجاد شود و عده‌ای از استادان بنشینند و به صورت حدی بحث کنند٬.اگر این اتفاق رخ دهد فضا باز می‌شود. استادانی که علاقه‌مند به ایجاد حلقه‌های هم‌اندیشی هستند، راه برایشان هموار شود و استان نیز سعی کنند کار کیفی انجام دهند و به کار کمی اهمیت داده نشود.

عضو هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: می‌توانیم در دانشگاه آزاد اسلامی چارچوب خودمان را داشته باشیم. در این دانشگاه خیلی از پیچ و خم‌های مدیریت بروکراسی وجود ندارد.

کلانتری خاطرنشان کرد: حدود ۷۰۰ هزار دانشجو در تهران وجود دارد که خود به اندازه یک کشور است و ۳۳۰ هزار دانشجوی دانشگاه آزاد هستند. این شمار دانشجو نیازمند ده‌ها پاتوق اندیشه‌ ورزی است؛ پاتوقی که دانشجو و استاد در آن حضور پیدا کنند و به گفت و گو بنشینند٬ بحث‌ها مطرح شود و تضارب آرا صورت گیرد.

او اضافه کرد: قرار نیست از همان روز نخست، هفتصد عضو هیات علمی را پای کار بیاوریم. کارهای اندیشه‌ای به تدریج رشد پیدا می‌کنند. قبل از انقلاب حسینیه ارشاد و مسجد، هدایت و مراکز دیگر به غنوان مرکز اندیشه‌ورزی بود اما بعد از انقلاب رها شد.

 

 

پیوندهای سایت