آغاز نام نویسی دانشجویان برای اعزام به اردوهای راهیان نور

 

هر ساله با آغاز نیمسال دوم تحصیلی در دانشگاه ها، یکی از برنامه های فرهنگی در این مقطع زمانی اعزام دانشجویان به اردوهای راهیان نور دانشجویی است که متولی اعزام دانشجویان را قرارگاه راهیان نور دانشجویی برعهده دارد.

این قرارگاه متشکل از نهادهای مرتبط با دانشگاه ها اعم از وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی، وزارت بهداشت، نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاهها، بسیج دانشجویی و غیره است. همچنین قرارگاه نور سازمان بسیج دانشجویی مسوولیت اجرایی این اردوها را به عهده دارد.

نام نویسی دانشجویان در سال جاری برای اعزام به اردوهای راهیان نور آغاز شده و به همین بهانه، خبرنگار خبرگزاری دانشجو برای اطلاع از جزییات موضوع با محمد افشاری، مسوول اردوهای راهیان نورقرارگاه نور بسیج دانشجویی به گفت و گو نشسته است.

 

نام‌ نویسی اعزام دانشجویان به اردوهای راهیان نور از چه زمانی آغاز می‌شود؟

افشاری: نام‌ نویسی دانشجویان برای اعزام به اردوهای راهیان نور به صورت جسته و گریخته در استان‌ها و دانشگاه‌ها آغاز شده است. اعزام دانشجویان از بهمن خواهد بود اما عمده اعزام ها در اسفند است. شاید بالای ۹۰ درصد اعزام راهیان نور دانشجویی به خاطر فضای دانشگاه‌ها در تعطیلات آخر سال، در اسفند است که دانشجویان فرصت برنامه ریزی داشته باشند.

 

اعزام ها دقیقا از چه زمانی آغاز می شود؟

زمان مشخصی نداریم که بگوییم شروع اعزام از یکم اسفند باشد. اعزام‌ها مختلف است. امسال ایام فاطمیه اواخر بهمن است و در این ماه، درخواست اعزام هم داریم. شاید برآورد خود ما این است که امسال در بهمن اعزام بیشتر از سال گذشته باشد. البته باز هم این حجم قابل توجهی از اعزام‌های دانشجویی نیست و عمده اعزام‌ها در اسفند است.

 

ظرفیت اعزام‌های امسال چه گونه است؟

طبق مصوبه هایی که بوده و طبق سند چشم انداز باید 10 درصد دانشجویان تا سال ۱۴۰۴ اعزام شوند. امسال برآوردمان این است که پنج درصد دانشجویان اعزام شوند. سال گذشته سه، چهار درصد بود و امیدواریم که امسال به پنج درصد از میان چهار و نیم میلیون دانشجو برسیم. سال گذشتهع نزدیک به ۱۰۰ هزار دانشجو اعزام شدند. آمار متغیر است. هر سال آمار اعزم با توجه به فضا‌ی دانشگاه است. بحث برنامه ریزی‌هایی که اتفاق می‌افتد و فضای کلی کشور است، در این سال‌های اخیر بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار نفر اعزام داشتیم و امیدواریم امسال با هماهنگی‌های انجام شده بتوانیم از ۱۰۰ هزار نفر هم بیشتر اعزام کنیم.

 

دانشجویان با چه وسیله ای اعزام می‌شوند؟

وسیله حمل و نقل در استان خوزستان و اعزام دانشجویان به یادمان ها اتوبوس است، اما اعزام دانشجویان از استانها به صورت مختلف با هواپیما ، قطار و اتوبوس.  استان‌های تهران و البرز اکثریت اعزامشان با قطار است. ممکن است یک یا دو دانشگاه به خاطر بعضی از هماهنگی‌ها با اتوبوس بروند اما اکثریت اعزام قریب به صورت ریلی است. استان‌هایی هم که ظرفیت ریلی دارند در اعزام‌ها محدودیتی ندارند. با توجه به بحث بودجه و هماهنگی‌هایی که دانشگاه انجام می‌دهد اعزام‌ها متفاوت است.

 

سال گذشته برخی دانشگاه‎ها معترض بودند که به دلیل کمبود ظرفیت نتوانستند اعزام ریلی داشته باشند. آیا امسال این ظرفیت را افزایش داده اید؟

امسال یک سری مسائل برای افزایش ظرفیت‌های ریلی پیش آمد و نشستی با مسوولان شرکت ریل ترابر صبا داشتیم. هماهنگی‌های لازم انجام شده و فکر می‌کنم تقریبا تمامی ظرفیت شرکت ریلی ترابر صبا در اسفند به راهیان نور دانشجویی اختصاص یافته است. مساله‌ای که داریم بحث تعمیرات مسیر است. امسال هفت روز به دلیل تعمیرات مسیر، مقداری با محدودیت اعزام ریلی مواجه شدیم. با شرکت‌های دیگر هماهنگ می شود که این ظرفیت را افزایش دهیم.

 

 

پیوندهای سایت