حجت‌ الاسلام محمدیان: سطح دینداری دانشگاهیان از متوسط جامعه بالاتر است

نشست هم اندیشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، قائم مقام و برخی مسوولان وزارتخانه با رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و معاونان نهاد با هدف همفکری و تبادل نظر درباره مسائل فرهنگی، اجتماعی، تشکیل شد.

به گزارش مرکز ارتباطات وزارت علوم، دکتر منصور غلامی هدف از تشکیل این نشست را شناخت بیشتر مسوولان وزارت علوم و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری از ظرفیت‌ها و فعالیت‌های یکدیگر و افزایش تعامل برای خدمت رسانی بهتر به دانشگاهیان برشمرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، تاکید کرد: هم اکنون هماهنگی و هم افزایی مناسبی میان روسای دانشگاه‌ها و روسای دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری وجود دارد که این موضوع به مدبریت و اداره بهتر دانشگاه‌ها کمک می‌کند.

او با اشاره به نقش مهم دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در رشد فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشجویانع خاطرنشان کرد: همه ما مسوولان باید به توسعه مشارکت دانشجویان در تشکل‌های دانشجویی، انجمن‌های علمی و کانون‌های فرهنگی کمک کنیم؛ چرا که این موضوع به کاهش آسیب‌های اجتماعی در محیط دانشگاه‌ها کمک می‌کند.

غلامی درباره برخی انتقادها به فضای دانشگاه‌ها توضیح داد : براساس پژوهش‌های علمی انجام شده، سطح دینداری و میزان اعتقاد به ارزش‌ها و هنجارهای دینی و ملی در سطح مطلوبی قرار دارد و اگر انتقادی مطرح می‌شود عمدتاً مبتنی بر یک رویکرد آرمانگرایی است و برخی همه واقعیت‌های موجود از جمله بخش مثبت و مطلوب فضای دانشگاه‌ها را نادیده می‌گیرند.

وزیر علوم تصریح کرد: باید نقاط ضعف موجود در دانشگاه‌ها را با مطالعه شناسایی و به صورت ریشه‌ای حل کنیم و امکانات و ظرفیت‌ها را مبتنی بر یک برنامه ریزی علمی، دقیق و جامع برای حل مشکلات به کار گیریم.

در ادامه این نشست، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: دکتر منصور غلامی وزیر علوم، از شخصیت‌های متدین، متعهد و انقلابی است که امروز سکان اداره آموزش عالی کشور را برعهده دارد و وجه اخلاقی اش مایه افتخار است.

حجت‌الاسلام محمد محمدیان افزود: بخش عمده افتخارات کشور، امروزه به دستاوردهای حوزه علم و فناوری مرتبط است و این موضوع نشان دهنده اهمیت فعالیت مسوولان وزارت علوم برای هدایت علم و فناوری کشور در مسیر صحیح است.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس مطالعات موجود و تحقیقات میدانی، سطح دین داری در جمع دانشگاهیان قطعاً از متوسط جامعه بالاتر است و اکثریت دانشگاهیان به انجام فرائض و شعائر دینی به ویژه اقامه نماز اهتمام دارند.

او با اشاره به طرح پژوهشی، «سیمای زندگی دانشجویی» که از سوی وزارت علوم انجام شده است خاطرنشان کرد: این طرح نشان می‌دهد دانشجویان اعتقادات دینی استواری دارند و در مناسک دینی نیز شرکت می‌کنند. البته باید واقعیت‌های مرتبط با چهره دین‌مدار دانشگاه را به شکلی دقیق‌تر در جامعه بازتاب دهیم.

محمدیان با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان، تاکید کرد: مدافع ایجاد یک فضای تک صدایی در دانشگاه‌ها نیستیم و دانشجویان معتقد به دین اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران با هر گرایش و تفکر سیاسی می‌توانند در دانشگاه فعالیت کنند؛ هر چند معتقدیم دانشگاه‌ها نباید محملی برای فعالیت جریان‌های ضدانقلاب باشند.

در این نشست، سایر اعضای حاضر نیز دیدگاه‌های خود را درباره همکاری‌های مشترک بیان کردند.

 

 

پیوندهای سایت