دکتر ولایتی: دانشگاه آزاد اسلامی احیاکننده هنرهای فراموش‌شده خواهد بود

نشست شورای مدیران دفتر هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر علی‌اکبر ولایتی، رییس هیات ‌موسس و هیات‌ امنای دانشگاه برگزار شد.

در این نشست، دکتر ولایتی از شاخصه‌های تمدن اسلامی سخن گفت و هنر را یکی از این شاخصه‌ها دانست: «هنر یکی از شاخصه‌های تمدن اسلامی است که قطعا متعالی‌تر از تمدن فرنگ است. ما در کشور اقیانوسی از معارف داریم که با استفاده از آنها می‌شود تمدن اسلامی را احیا کرد.»
رییس هیات ‌موسس و هیات ‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی، تعزیه‌خوانی، نقاشی، هنرهای نمایشی، کاشی‌کاری، آینه‌کاری، خطاطی و خط در تمدن اسلامی را دارای رتبه بالایی در هنر برشمرد و افزود: در بین اینها خطوط فارسی اوج هنر اسلامی است؛ اوج این هنر را می‌توان در نستعلیق، شکسته نستعلیق و مینیاتوری ایرانی و ... مشاهده کرد.بسیاری از هنرهای ایرانی وجود دارد که بعضی از آنها مغفول واقع شده اما می‌توان آنها را احیا کرد.
او با بیان اینکه هنر در رژیم گذشته با لاابالی‌گری برابر بوده است، خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم کاری را در حیطه هنر انجام دهیم باید یک الگویی داشته باشد که همان الگوی «هنر اسلامی» است. نباید چنان جلوه داده شود که گویی هنر با لاابالی‌گری تلازم دارد. باید از ابتدای کار برنامه‌ریزی کنیم تا کسانی که در دانشکده هنر دانشگاه آزاد اسلامی برای تحصیل جذب می‌شوند، متدین و متعهد باشند.
ولایتی ادامه داد: مینیاتور یک ارتباط محسوس جهان ماده و غیرماده برقرار کرده است. به عنوان نمونه حضور آقای فرشچیان به روزآمد کردن مینیاتور کمک خواهد کرد.
رییس هیات ‌موسس و هیات ‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی، اذعان داشت: باید انواع هنرها را احیا کرد؛ هنرهایی مانند کاشی‌کاری، فلزکاری، تذهیب، تشعیر و... تا بتوانیم در هر شهری شعبه‌های هنر دانشگاه آزاد اسلامی را متناسب هنر بومی آن شهر تاسیس کنیم.
او با یادآوری اینکه قالی بی‌گره کرمان یک هنر بومی است، توضیح داد: دانشگاه آزاد اسلامی به سهم خود احیاکننده هنرهای فراموش‌شده خواهد شد.
ولایتی تاکید کرد: از این طریق می‌توان هم بخشی از اقتصاد مقاومتی را تامین کرد و هم دانشجوی خارجی جذب کرد که بعدها مروج هنرهای اسلامی و ایرانی در جهان باشد.
او با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به‌ دنبال احیای رشته‌های هنرهای اسلامی است، اضافه کرد: شورای راهبردی فرهنگ و هنر، رشد آموزش و انتقال تجارب به نسل‌های آینده را در دستورکار قرار داده است.

ولایتی در بخش دیگری از سخنانش از تلاش‌های صورت‌گرفته در دفتر هیات‌امنا قدردانی و ابراز امیدواری کرد مدیران کل هیات ‌امنا بتوانند به بهترین نحو در پیشبرد سیاست‌ها و برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی عمل کنند.
در ابتدای این نشست، فاضل سنقری، مشاور و رئیس دفتر هیات‌موسس و هیات ‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی، گزارشی از برنامه‌ها و اهداف اداره ‌کل هیات‌های امنای دانشگاه برای پیشبرد اهداف دانشگاه ارائه داد.
او با تاکید بر شان سیاستگذاری، راهبردی و نظارتی هیات ‌امنا در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در اداره ‌کل‌های دفتر هیات ‌امنا تمامی تلاش ها بر این است که در این شان عالی به پیشرفت سیاست‌ها و فعالیت‌ها کمک شود.
حامد عنقا، مشاور هنری رییس هیات ‌موسس و هیات ‌امنای دانشگاه هم با اشاره به پیشینه دانشگاه‌های مطرح دنیا، از حرکت آنها به سمت هنرهای بومی دنیا و به‌خصوص ترویج و ایجاد رشته‌های هنرهای اسلامی در دانشگاه‌های دنیا سخن گفت و بر احیای هنرهای بومی تاکید کرد.

 

پیوندهای سایت