آغاز دوره های آموزشی «شمیم معرفت» در واحدهای دانشگاه‌ آزاد اسلامی

دوره‌های آموزشی «شمیم معرفت» به طور همزمان در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی 20 استان کشور آغاز شد.
دکتر رضا نصیری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام این خبر گفت: در طرح «شمیم بصیرت» رویکرد کلی دانشگاه آزاد اسلامی توانمندسازی مسوولان کانون‌های فرهنگی با نگاه به مسائل فرهنگی، هنری و تشکیلاتی بود. در طرح «شمیم معرفت» اما مخاطبان متفاوت هستند و افرادی که در «شمیم بصیرت» شرکت کردند در این طرح حضور ندارند.

ارائه مباحث دینی در قالب کرسی‌های آزاداندیشی و نشست‌های تخصصی
او با اشاره به برنامه‌های آموزشی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی برای دانش‌‌افزایی و معرفت‌افزایی دانشجویان، توضیح داد: تفاوت دیگر دو طرح مزبور این است که در طرح «شمیم معرفت» معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مباحث معرفتی در حوزه برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، کرسی‌‌های نظریه‌پردازی، نشست‌های علمی، کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی در حوزه معارف دینی و انقلابی را برای دانشجویان در نظر گرفته است.
نصیری افزود: دوره‌های آموزشی تحت عنوان «شمیم معرفت» از روز گذشته در 20 استان کشور به صورت همزمان آغاز شده است. در برخی استان‌ها حدود دویست دانشجو ثبت‌نام کردند و برخی نیز 40 تا 50 نفر هستند، اما در مجموع بیش از دو هزار نفر از دانشجویان در این دوره‌ها شرکت می‌کنند. این افراد جزو فعالان فرهنگی، کانون‌های دانشجویی، نشریه های دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی واحدها هستند.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی درباره جزییات برگزاری این دوره‌ها به خبرنگار آنا گفت: دوره «شمیم معرفت» به مدت چهار روز برگزار می‌شود و سعی شده است سرفصل‌هایی شامل معرفت و بینش انقلابی، طرح کلی مبانی اندیشه اسلامی، نظام فکری انقلاب اسلامی، منظومه فکری امام خمینی و مقام معظم رهبری و غرب شناسی، در 20 استان محل برگزاری دوره‌ها، تدریس شود.
نصیری ادامه داد: هفت استاد به صورت همزمان در برنامه‌ها حضور دارند که برخی استادان در خود استان‌ها از چهره‌های شاخص استفاده شده است و از سوی دبیرخانه طرح «شمیم معرفت» اعزام می‌شوند.

روایت داستان انقلاب در اردوهای دوره «شمیم معرفت»
او خاطرنشان کرد: یک روز از چهار روز دوره طرح «شمیم معرفت» به صورت اردوی کاروان روایی-هویتی است. کاروان‌ها، در محله‌هایی حضور پیدا می‌کنند که مرتبط با یکی از مناسبت‌ها و مسائل تاریخی یا معرفتی انقلاب اسلامی است و مباحث در همان مکان ارائه می‌شود. به عنوان مثال بحث نظام فکری انتقلاب اسلامی مبتنی بر اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) در حسینیه جماران مطرح می‌شود یا بازدید از موزه عبرت تهران که بسیاری از چهره‌های بزرگ انقلاب اسلامی در آنجا مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفتند، برای دانشجویان شرکت‌کننده در طرح تدارک دیده شده است. همچنین کنار سلولی که مقام معظم رهبری در دوره پهلوی در آن زندانی بودند به بحث منظمومه فکری ایشان پرداخته می‌شود.
نصیری اضافه کرد: در طرح شمیم معرفت علاوه بر برنامه های سالنی و همایشی که برگزار می‌شود گعده‌های دانشجویی، حلقه‌های معرفتی و نشست‌های اندیشه‌ورزی نیز در نظر گرفته شده است.

پیوندهای سایت