دکتر ولایتی: علوم انسانی باید مبتنی بر مبانی اسلامی و فرهنگی بومی پایه‌گذاری شود

رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دیگران برای سلطه بر کشورهای اسلامی و جهان سوم، به علوم انسانی پرداختند تا عقاید خود را بر آنها تثبیت کنند.
دکتر علی اکبر ولایتی در دومین گردهمایی سراسری استادان معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی با موضوع تحول در علوم انسانی، یادواره آیت‌الله حائری شیرازی، عنوان کرد: در آستانه دهه فجر و بعد از گذشت چندین سال از پیروزی انقلاب باید تغییری در علوم انسانی ما متناسب با آنچه در جامعه واقع است، روی دهد.
او با بیان اینکه دیگران برای سلطه بر کشورهای اسلامی و جهان سوم، به علوم انسانی پرداختند تا عقاید خود را بر آنها تثبیت کنند، افزود: فرویدیسم و داروینیسم را به ما تحمیل کردند؛ در حالی که کسی جرات نداشت در مورد تنازغ بقا و تنوع انواع حیوانات سخنی بگوید، در علوم دقیقه که قطعی فرض می‌شود گاهی تردید‌هایی ایجاد می‌شود.
عضو شورای انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه در دانشگاه‌های ما همان مبانی نظری در جامعه‌شناسی تدریس می‌شود، تاکید کرد: وظیفه ما این است که علوم انسانی را مبتنی بر مبانی اسلامی و فرهنگی بومی پایه‌گذاری کنیم.
او با تاکید بر اینکه کتاب‌های درسی باید تغییر پیدا کند و محتوای آن برگرفته از آثاری از فرهنگ و تمدن اسلام باشد، تصریح کرد: نمی‌شود که در کتاب‌های ما، هم درباره دکارت و هگل و ارسطو گفته شود اما درباره قطب‌الدین شیرازی و فخر رازی نامی برده نشود؛ لذا این طور نیست که علم از غرب شروع شده باشد و به غرب خاتمه یابد.
ولایتی محدود ساختن دیگران به عنوان انسان‌های دسته سوم از سوی غرب را پروژه‌ای بلند‌مدت ارزیابی کرد و اذعان داشت: خود افلاطون می‌گوید آدمها دو دسته هستند یا یونانی یا بربر و غیر متمدن هستند. اینکه ترامپ می‌آید مردم را تحقیر می‌کند جرمش این است آنچه دیگران نمی‌گویند او می‌گوید.
رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی همچنین به نقش علم پزشکی در تمدن اشاره کرد و افزود: در تاریخ علم غربی‌ها آمده که پزشکی و جراحی از فرنگ آمده است. این در حالی است که کسی که از روده گوسفند نخ بخیه درست کرد، کسی که الکل را کشف کرد و پنبه الکل برای محل زخم‌ها استفاده کرد، دانشمندان مسلمان و ایرانی بودند.
او با یادآوری قانون ابن سینا، توضیح داد: این کتاب 600 سال در جهان غرب و اسلام، قانون، کتاب اول پزشکی دنیا به شمار می‌رفت و به عنوان کتاب درسی در دانشگاه فرانسه تدریس می‌شد.
ولایتی خاطرنشان کرد: شیخ الرییس میکروب را ندیده و براساس منطق می‌گوید باید ذرات ریزی باشد که بیماری را ایجاد کند؛ لذا ما اگر بخواهیم تحولی در علوم انسانی ایجاد شود باید به اصل خودمان و نظریات بزرگان برگردیم. اینکه انسان اشرف مخلوقات است و به صورت آنی تکامل پیدا نمی‌کند انگیزه انسان همان می‌شود که فروید مطرح می‌کند و منکر عواطف و روحیات متعال انسانی می‌شود.
مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری، علت بروز انقلاب اسلامی در ایران را ناشی از این مهم دانست که مردم ایران زیر سلطه غرب نرفتند و کسانی از فرهیختگان جامعه آمدند و حرف‌هایی زدند.

پیوندهای سایت