دکتر کلانتری: دروس معارف نقش مهمی در حل مسائل فکری دانشگاه ها دارند

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاداسلامی در دومین گردهمایی سراسری استادان معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی با موضوع تحول در علوم انسانی و نقش آن در غنابخشی به دروس معارف اسلامی، تحول در علوم انسانی را یکی از ضرورت‌های مهم عرصه آموزش عالی کشور دانست.
حجت‌الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری در افتتاحیه این نشست در واحد شیراز، گفت: این نشست به منزله یادواره آیت‌الله حائری شیرازی شناخته می‌شود و دلیلش این است که در چهلمین روز رحلت آن استاد گرانقدر و شخصیت اخلاقی ممتاز در عصر کنونی قرار داریم.
او افزود: شاید در دوره معاصر اگر بخواهیم شخصیت‌های بزرگ اخلاقی و اسوه‌های علم و عمل را نام ببریم نام آیت‌الله حائری شیرازی در ردیف‌های نخست این فهرست قرار می‌گیرد.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد با اشاره به ویژگی‌های ممتاز شخصیتی آیت‌الله حائری شیرازی عنوان کرد: ایشان حقیقتا یک انسان حکیم به معنای واقعی متخلق به اخلاق اسلامی، یک انسان صاحب نفس، یک نمونه اخلاق و تقوا که سال‌های سال با همه وجود تمام زندگیش را وقف اسلام و انقلاب کرد.
کلانتری با اشاره به برخی از ویژگی‌های آیت‌الله حائری از جمله مردم‌داری، اخلاق، عرفان، زهد، تقوا و تواضع، خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم از حکمت ایشان سخن بگویبم ده‌ها جلد کتاب می‌شود و در چنین ایامی جای خالی ایشان را با همه وجود احساس می‌کنیم.
او تحول در علوم انسانی را یکی از موضوعات این نشست برشمرد و ادامه داد: تحول در علوم انسانی از مباحث مهمی است حقیقتا از واجبات روزگار ماست و اگر در فرمایشات امام خمینی(ره) تامل شود، ایشان یکی از پرچمداران اصلی تحول در علوم انسانی بودند، هم تحول در دانشگاه و هم حرکت به سمت رسیدن به دانشگاه اسلامی به تمام معنا.
به گزارش ایسکانیوز، عضو هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: ما به عنوان استادان معارف اسلامی در این موضوع احساس مسوولیت می‌کنیم. سال ۶۰ و ۶۱ که دروس معارف اسلامی در جدول آموزشی دانشگاه‌ها تعبیه شد یکی از اهداف اصلی تحول در علوم انسانی بود یعنی استاد معارف اسلامی پرچمدار تحول در علوم انسانی دانشگاه‌ها باشد.
کلانتری با اشاره به گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، اذعان داشت : مساله تحول در علوم انسانی یکی از ضرورت‌های مهم عرصه آموزش عالی کشور است و همه ما در این زمینه مسوولیت داریم.
او اضافه کرد: دومین موضوع این نشست دستاوردهای انقلاب اسلامی است. در نشست استادان و مدیران گروه معارف اسلامی دانشگاه آزاد در تهران صحبت شد و اینکه دستاوردهای انقلاب اسلامی چه بوده و به پرسش‌های دانشجویان چگونه باید پاسخ دهیم.

پیوندهای سایت