دکتر کلانتری: بروکراسی در امور فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی کاهش می یابد

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی از کاهش بروکراسی در امور فرهنگی در دانشگاه در آینده نزدیک خبر داد و خاطرنشان کرد: سیاست کلی معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واگذاری فعالیت‌ها به تشکل‌هاست.
حجت‌الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری در نشست صمیمانه با دبیران تشکل‌های اسلامی سیاسی و مسوولان کانون‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های آزاد اسلامی خوزستان، فضای فرهنگی و دانشجویی این استان را جدی و صریح دانست و اظهار کرد: برگزاری این گونه نشست‌ها خود به نوعی کار فرهنگی است.
او جمع‌شدن شماری از دانشجویان برای انجام یک کار فرهنگی را مقدس برشمرد و گفت: تشکیل کانون و تشکل کار بزرگ و ارزنده‌ای است و این فرصتی مغتنم و سرآغازی برای انجام کارهای بسیار بزرگ تر خواهد بود.
کلانتری با بیان این که هر کاری دولتی و حکومتی باشد، لزوما موفق نخواهد بود، افزود: دولت‌ها ریل گذار، آسیب‌شناس و مشوق هر کاری را بر عهده دارند و هر امری به دست مردم انجام شد، ماندگار و همیشگی خواهد بود.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، بهترین نمونه ماندگاری کار مردمی را هیات‌های مذهبی دانست و یادآور شد: قرن‌هاست که مردم با برگزاری دسته جات و هیات‌های مذهبی به عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) می‌پردازند و هر سال مراسم محرم نسبت به سال قبل با شور و عشق بیشتری برگزار می‌شود.
او به حوزه‌های علمیه اشاره و اضافه کرد: کار تشکل‌ها نیز همین گونه است که باید تلاش شود به صورت خودجوش و کاملا دانشجویی پیگیری و انجام شود.
کلانتری با تأکید بر جدی گرفتن عضو‌گیری و رشد فکری و معنوی اعضای تشکل‌ها، اذعان داشت: عضو یک تشکل یا کانون باید پله‌های رشد فرهنگی، تقوایی و تدین را از درون مجموعه فرهنگی آغاز کند. بهترین مثال این نوع رشد را در استان خوزستان وجود سرداران شهیدی بودند که از همین هیات‌های مذهبی و تشکل‌ها رشد پیدا کردند و در هشت سال دفاع مقدس و دفاع از حرمین شریفین در سوریه شتافته و شهید شدند.
عضو هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی به فعالان فرهنگی و دانشجویی توصیه کرد رشد معنوی خود را هرگز متوقف نکنند و منتظر نباشند تا کسی بیاید و آنان را به خداوند نزدیک کند، بلکه خود باید در این خصوص تلاش کنند.
او افزود: حضرت رسول اکرم (ص) در سرزمین جهل و در شبه جزیره عربستان مبعوث شد و با کار بر روی خانواده خود در ابتدای رسالت و توسعه تدریجی ابلاغ پیام‌های آسمانی به عموم مردم، جهانی را به دین اسلام دعوت کرد و موفق بود.

دانشجوی فعال فرهنگی باید از سطحی‌نگری پرهیز کند

کلانتری، انقلاب اسلامی ایران را نیز به رهبری حضرت امام خمینی (ره) نمونه عینی دیگری از این نوع کار فرهنگی برشمرد و افزود: حضرت امام (ره) ثابت کرد که می‌توان به برکت انقلاب و اسلام یک قدرت جهانی مستحکم بر پایه دین مبین اسلام و مرجعیت برپا کرد و امروز جمهوری اسلامی یک قدرت جهانی است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: یک عضو، اول باید از خود شروع کرده و بعد افراد دیگر تشکل را در مسیر رشد و تعالی قرار دهد.
او شناخت عمیق و اصولی دانشجوی امروز را از مسائل مهم دانست و خاطرنشان کرد: دست دانشجوی فعال فرهنگی نباید خالی باشد، لذا اول باید مطالعه کرده و از سطحی‌نگری پرهیز و به انجام کارهای عمیق فرهنگی بپردازید.
کلانتری رویکرد امروز را کار اندیشه‌ای و معرفتی در دانشگاه عنوان کرد و توضیح داد: این موضوع را بارها مقام معظم رهبری در فرمایشات خود مطرح کرده‌اند که از مطالعات در سطح روزنامه‌ای پرهیز کنید و به سطح مطالعات آثار شهید مطهری عمق ببخشید.   کلانتری از کاهش بروکراسی در امور فرهنگی در دانشگاه در آینده نزدیک خبر داد و تصریح کرد: سیاست کلی معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه در این است که اگر کار فرهنگی را تشکلی می‌تواند انجام دهد کار به آنها واگذار شود.
در ادامه این نشست، دکتر حمزوی نماینده دانشگاه آزاد اسلامی در هیات‌های نظارت بر تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشجویی استان خوزستان به ارایه گزارشی مبسوط از تازه ترین وضعیت تشکل‌ها، انتخابات آنها و برنامه‌های استان تا پایان سال 96 پرداخت.
در این نشست که با حضور رضا نصیری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر حمزوی نماینده دانشگاه آزاد اسلامی در هیات‌های نظارت بر تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشجویی استان خوزستان برگزار شد، شماری از نمایندگان تشکل‌های اسلامی سیاسی و کانون‌های فرهنگی دانشجویی به بیان و طرح مسائل و مشکلات خود پرداختند.

پیوندهای سایت