دکتر رهبر: فرهنگ‌سازی در صدر دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد

 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: انسان‌سازی و رشد فرهنگی دانشجویان در صدر دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان دانشگاه تمدن‌ساز است.
دکتر فرهاد رهبر در اجتماع بزرگ استادان بسیجی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: حضور در اجتماع بزرگ استادان بسیجی، حسی را به انسان منتقل می‌کند که به باور ما می‌توانیم اعتقاد پیدا می‌کند.
او درباره ضرورت تشکیل بسیج توضیح داد: این سازمانی که به درایت امام (ره) و هدایت رهبر معظم انقلاب در تشکیلات مختلف به ویژه استادان به وجود آمده است انسان را به وجد می‌آورد و حس غرور آن باعث می‌شود دشمن را پست و حقیر ببینیم.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به استادان بسیجی، اذعان داشت:‌ در دانشگاه آزاد اسلامی همیشه دست یاری به سوی فرهیختگان برای مشورت و کمک به منظور رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی دراز می‌کنیم.
رهبر با اشاره به فرمایشات امام خمینی (ره) درباره دانشگاه ادامه داد: حضرت امام (ره) فرمودند دانشگاه مرکز سعادت در مقابل شقاوت یک ملت است. از دانشگاه باید سرنوشت یک ملت بیرون بیاید .دانشگاه خوب یک ملت را پیش می‌برد و دانشگاه بد ملت را عقب می‌راند.
او تصریح کرد: از نظر امام خمینی دانشگاه مرکز انسان‌سازی و پایگاه حفظ و تداوم انقلاب اسلامی است و این مرکز می‌تواند شعار استقلال و قطع وابستگی از بیگانگان را تحقق ببخشد.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه وظیفه دانشگاه تولید و تعمیق یک نوع فرهنگ است، اضافه کرد: دانشگاه از مهم‌ترین مراکز تاثیرگذاری در رشد و پیشرفت هر کشور و ستون برپا دارنده هر تمدنی است.
رهبر خاطرنشان کرد: ‌در عصر جدید کارکرد دانشگاه فقط در حوزه آموزش، پژوهش و علم و فناوری نیست بلکه باید به تمدن‌سازی و فرهنگ ‌سازی نوین نیز بپردازد. وظیفه دانشگاه علاوه‌بر تولید علم و فناوری، مدیریت تحول در فرهنگ است. به همین دلیل وظیفه سنگینی بر دوش فرماندهان جنگ نرم و همان بسیجیان گذاشته شده است. محتواسازی نقش استادان بسیجی را پررنگ‌تر و وظیفه آنها را سنگین‌تر می‌کند.

انسان‌سازی مهم ترین مولفه‌ دانشگاه تمدن‌ساز
او ا اشاره به مولفه‌های دانشگاه تمدن‌ساز بیان کرد: اگر دانشگاه می‌خواهد نقش تمدن‌ساز داشته باشد باید مولفه‌هایی را در دستور کار خود داشته باشد.
رهبر افزود: دانشگاه تمدن‌ساز، محیطی است با ساختار هوشمند و خلاق دانشگاه تمدن‌ساز با بصیرت، معنویت‌گرا، ارزش‌گرا و عدالت محور. دانشگاه تمدن ‌ساز علم را جهت می‌دهد. دانشگاه تمدن‌ساز نتیجه و محصول‌محور است؛ یعنی به دنبال محصولات اصیل، فکری و بومی است.
به گزارش خبرنگار آنا، رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به دیگر ویژگی‌های دانشگاه تمدن‌ساز توضیح داد: دانشگاه تمدن‌ساز نقدمحور است ‌و نسبت به جامعه، دولت، اقتصاد، فرهنگ و سیاست احساس مسوولیت می‌کند و همواره به سالم‌سازی این امور می‌اندیشد. دانشگاه تمدن‌ساز مساله محور است و در برابر حل مشکلات جامعه دغدغه دارد. دانشگاه تمدن‌ساز پویاست، تولید محور و ثروت آفرین است و از علم ثروت‌آفرینی می‌کند.
او مهم‌ترین مولفه دانشگاه تمدن‌ساز را انسان‌سازی دانست و اذعان داشت: بخش عمده‌ای از زیرساخت‌های تمدن مربوط به انسان و انسانیت است و قاعدتا علوم انسانی می‌تواند این نقش محوری را ایفا کند.

توجه به علوم انسانی از ضروریات کشور است
رهبر ادامه داد: متاسفانه علوم انسانی در دانشگاه‌ها به حال خود رها شده است و بیگانگان برای فرهنگ جامعه ما به خوبی برنامه‌ریزی و کار کرده‌اند. ما در این خصوص دچار غفلت شدیم.
او درباره توجه نکردن دانشگاه به رشته علوم انسانی گفت:‌ به جز افزایش دانشجویان در رشته‌های علوم انسانی به محتوای این رشته‌ها کمتر اندیشیده شده است، در حالی که توجه به علوم انسانی در رشته‌های مختلف آن از ضروریات کشور است و باید برای این رشته چاره‌ای اندیشید.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مولفه انسان‌سازی در دانشگاه تمدن‌ساز باید در صدر امور باشد، تاکید کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی مسائل فرهنگی و انسان‌سازی در صدر دستور کار قرار گرفته و اولویت اول ما موضوع فرهنگ‌سازی و دانشجو پروری است.
او عنوان کرد: دانشجویی که از دانشگاه آزاد فارغ‌التحصیل می‌شود علاوه‌بر یادگیری علم باید بتواند به رشد فرهنگی کشور یاری رساند.
رهبر خاطرنشان کرد: امیدوارم در سراسر کشور بتوانیم قطب‌های علمی متناسب با نیازهای مناطق ایجاد کنیم تا به دانشگاه تمدن‌ساز دست پیدا کنیم و درایت رهبری برای ایجاد تحول در دانشگاه آزاد اسلامی را با هدایت دکتر ولایتی و کمک استادان و بسیجیان به مقصد برسانیم. 

امروز اجتماع بزرگ استادان بسیجی با حضور دکتر علی اکبر ولایتی رییس هیات موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فرهاد رهبر رییس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمد مهدی طهرانچی رییس دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان تهران و سردار غیب پرور رییس سازمان بسیج مستضعفین در مجتمع حضرت ولی عصر (عج) دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز برگزار شد.

پیوندهای سایت