دکتر ولایتی: دانشگاه آزاد اسلامی باید در تمدن‌سازی بر اساس جهان ‌بینی الهی پیشرو باشد

رییس هیات امنا و موسس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد که این دانشگاه باید در تمدن‌سازی بر اساس جهان ‌بینی الهی پیشرو باشد.
دکتر علی‌اکبر ولایتی در مراسم تکریم و معارفه رییس بسیج استادان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تشکیل این نشست ها حکایت از این دارد که آنچه مورد نظر مقام معظم رهبری است، محقق خواهد شد.
او افزود: اینکه می‌گوییم دانشگاه باید تمدن‌ساز باشد به این دلیل است که اسلام تمدن‌ساز است. زمانی متفکران غربی از سوی بغض منکر وجود تمدن اسلامی بودند و حداکثر کار مسلمانان را ترجمه علوم غربی قدیم می‌دانستند که ادعای ناجوانمردانه‌ای بود.
رییس هیات امنا و موسس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه بین تمدن اسلامی و شرق و غرب تفاوت جوهری وجود دارد، ادامه داد: تمدن اسلامی بر اساس مبانی الهی است. الهیاتی که غرب دارد نیز سوغات اسلام است. غربی‌ها از قدیم دیدگاه مادی‌گرایانه داشتند و به جای اینکه غرب مسیحی شود مسیحیت غربی و اروپایی شد. اما به نحوست حضور قاجار و پهلوی‌ها بر راس کار ما از غربی‌ها عقب افتادیم.

غربی‌ها توانستند جهانی‌بینی آموزش عالی ما را عوض کنند
او خاطرنشان کرد: غربی‌ها توانستند جهانی‌بینی آموزش عالی ما را عوض کنند. درست است که مثلا رشته فیزیک، شرق و غرب ندارد اما آنکه چگونه به فیزیک نگاه کنیم متفاوت است، الهی یا مادی.
رییس هیات امنا و موسس دانشگاه آزاد اسلامی اذعان داشت: تفاوت نگاه الهی و نگاه مادی این است که داروین انسان را تشکیل شده از آمیب در لجن‌زار اما اسلام از آدم ابوالبشر در جنت می‌داند.
ولایتی درباره دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: این دانشگاه به امر مقام معظم رهبری از 30 دی سال گذشته تا کنون تحولاتی داشته است. مجموعه‌ای که به دانشگاه آزاد اضافه شده پایبندی خود به نظام و انقلاب و اسلام را نشان داده است و در هیچ کجای ایران این جمع پیشرو از نظر علمی و اعتقادی یافت نمی‌شود.
ولایتی با بیان اینکه ریسان واحدهای 21 استان دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید مدیریت، عوض شده‌اند، اضافه کرد: ریسان پیشین واحدهای دانشگاه‌های آزاد اسلامی زحمات زیادی کشیده‌اند اما کسانی که با روش تحولی این دانشگاه همراه و همگام هستند جایگزین این افراد شده اند.

مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی برای هیات جذب مستقل دانشگاه آزاد اسلامی
به گزارش خبرنگار آنا، رییس  هیات امنا و موسس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به هیات جذب مستقل در این دانشگاه تصریح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی مجوزی برای هیات جذب مستقل در دانشگاه آزاد صادر کرده است و امیدواریم با این هیات بتوانیم استادان متعهد و علمی را جذب کنیم.
او افزود: دانشگاه آزاد با پول مردم ایجاد شده است و ملک شخصی کسی نیست و متعلق به تمام مردم است. ویژگی دانشگاه آزاد اسلامی این است که دچار دیوان ‌سالاری‌های محدود کننده نشده است.
ولایتی درباره جذب نخبگان در دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: بر اساس گزارش معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی حدود 14 هزار نخبه در این دانشگاه جذب شده اند که حدود 60 درصد آنها از خود دانشگاه و 40 درصد آن از دانشگاه‌های دیگر است.
رییس هیات امنا و موسس دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: هر کس کار پژوهشی خوب و مفید داشته باشد مورد حمایت دانشگاه‌ آزاد اسلامی قرار خواهد گرفت. همچنین طبق مصوبه هیات امنای دانشگاه آزاد 10 درصد بودجه کل این دانشگاه برای امور پژوهشی اختصاص یافته است.
او اذعان داشت: امیدوارم با همراهی یکدیگر بتوانیم به دانشگاه تمدن‌ساز دست پیدا کنیم. این در حالی است که دانشگاه آزاد  اسلامی می‌تواند و باید با این مجموعه مدیریتی در تمدن‌سازی بر اساس جهان‌بینی الهی پیشرو باشد.

پیوندهای سایت