وزیر علوم: دولتمردان از دانشجویان دوری نکنند

 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بارها به مسوولان گفته‌ام که از دانشجویان ما دوری نکنید، حرف‌های تلخ دانشجویان هم شیرین است. اکنون باز هم این موضوع را توصیه خواهم کرد که در جمع‌های دانشجویی حضور بیشتری پیدا کنند.
دکتر منصور غلامی در دیدار با اعضای اتحادیه‌های دانشجویی خاطرنشان کرد: سال‌های زیادی در دانشگاه خدمت دانشجویان بودم و پیشینه ذهنی خوبی از نشست با دانشجویان دارم؛ چه نشست‌هایی که تند می‌شد چه نشست‌هایی که تند نبود. در مجموع اما خاطره خوبی از این نشست‌ها در خاطرم مانده است.
او ادامه داد: دانشگاه‌ها و مسوولان دانشگاه که موظف به اجرای بخشنامه‌های ابلاغی وزارت علوم هستند، مگر اینکه با آنها ارتباطی نداشته یا موانعی برای اجرای آن‌ها وجود داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است معاونت فرهنگی در جریان قرار نگیرد که از دکتر غفاری خواستم نظارت لازم را در مورد اجرا و بازخورد داشته باشند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تشکل‌های دانشجویی، اضافه کرد: همکاری با تشکل‌ها داستان طولانی دارد. تشکل‌های ما، برنامه‌های نسبت مفصلی برنامه‌ریزی می‌کنند که علاقه‌مند اجرای همه آنها هستند و انتظار پشتیبانی را هم از دانشگاه دارند. بعضی اوقات همکاری نکردن در مباحث مالی و یا صادر نشدن مجوزها باعث برگزار نشدن برنامه‌ها می‌شود که نباید آن را غرض‌ورزی اطلاق کرد و باید حمل بر صحت داشته باشیم. نبود شرایط همکاری دانشگاه‌ها خارج از غرض و طرفداری است.
غلامی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان در رابطه با تعیین نمایندگان وزیر علوم در تشکل‌های دانشجویی اظهار کرد: مشکلی برای تعیین نماینده در هیئت نظارت بر تشکل‌های دانشجویی نداریم. دکتر غفاری در این خصوص پیگیری لازم را خواهند داشت.
وزیر علوم با اشاره به دخانیات به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی فضای دانشگاه‌ها توضیح داد: بحث دخانیات در بین جوانان متاسفانه شکل رایجی دارد. آمارها اما حاکی از آن است که استعمال دخانیات بین دانشجویان نسبت پایینی دارند، گرچه یک نفر هم در دانشگاه زیاد هست. این عمل در دانشگاه‌ها ممنوع است و می‌توانند به افراد خاطی تذکر داده شود. همچنین حوزه امور دانشجویان برنامه خاصی برای دانشگاه عاری از دخانیات داشته است و حوزه‌های مشاوره در این موضوع وارد عمل شده‌اند.
او تصریح کرد: وزارت علوم از لحاظ ماهیتی متفاوت است، وزارت‌خانه‌های دیگر بیشتر بر مبنای خدمات و با سلسله مراتب خاص خودشان هستند و ارائه خدمات ساختار خاص بالا به پایین دارد. حال گاهی این خدمات به ارباب رجوع خوب ارزیابی می‌شود گاهی با نقص، اما نگاه‌های سیاسی ورود خاصی به آن ندارد.
غلامی ادامه داد: در وزارت علوم، استادان و کارمندان و دانشجویان اعضای تشکیل دهنده دانشگاه‌ها، به عنوان قشر فرهیخته جامعه تلقی می‌شوند و از آنان انتظار حرف داشتن و اظهار نظر در مسائل سیاسی و اجتماعی وجود دارد و نگاه کلی آن است که این مجموعه نیروی انسانی آینده کشور را می‌سازد.
وزیر علوم افزود: به همین دلیل وجود صحبت‌های سیاسی در فضای دانشگاه‌ها خوب است اما سیاسی‌کاری همانگونه که مورد اشاره رهبری نیز بوده است، در شان استاد کارمند و دانشجو نیست. وظیفه ماست که فضای سیاسی را برای فعالیت‌های سازنده سیاسی، رشد سیاسی، تفکر و اندیشه سیاسی باز نگهداریم و از سواستفاده‌ها جلوگیری کنیم.
غلامی عنوان کرد: این موضوع با بخشنامه حل‌شدنی نیست و باید فضا را آماده و کار کرد. ارزیابی من این هست که غیر از یکی دو دوره خاصی در دهه شصت و هفتاد، در مجموع تمرین‌های خوبی در فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه‌ها داشتیم و در حال حاضر به طور کلی فضای منطقی و معقول‌تری در فضای سیاسی و اجتماعی دانشگاه‌ها وجود دارد.
وزیر علوم در پاسخ به پرسش  یکی از دانشجویان در رابطه‌ با پیگیری‌های وزارت علوم در زمینه بودجه دانشگاه‌ها گفت: در نشست هیئت دولت به رییس جمهوری اعتراض نکردم چون حل مسائل را باید در جای دیگری پیگیری می‌کردیم.
او تصریح کرد: زمانی که به وزارت‌خانه آمدم، لایحه بودجه در حال جمع بندی نهایی بود، اما در همان حال کارهای بسیاری کردیم که حاصل آن افزایش سهم دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها از بودجه بود. در حال حاضر متوسط رشد بودجه وزارت علوم قریب به 20 درصد است، رشد دانشگاه 21.83 درصد و پارک‌های علم و فناوری بیش از 38 درصد. بر خلاف محدودیت‌های مالی و باتوجه به ظرفیت‌های تبصره‌های بودجه‌ها، افزایش داشت.
غلامی درباره وضعیت بودجه سال جاری نیز گفت: تخصیص‌های ستادی وزارت رقم های قابل توجهی از آن باقی مانده است که منتظر پرداخت آن هستیم.
وزیر علوم درباره درخواست دانشجویان نسبت به حضور پررنگ‌تر دولتمردان در فضای دانشگاه اذعان داشت: به مسوولان چندین بار گفته‌ام که از دانشجویان ما دوری نکنید، حرف‌های تلخ دانشجویان هم شیرین است. البته باز هم این موضوع را توصیه خواهم کرد که در جمع‌های دانشجویی حضور بیشتری پیدا کنند.
او با اشاره به حوادث دی ‌ماه کشور توضیح داد: باید بدانیم دولت‌های متخاصم و دشمنان انقلاب اسلامی ساکت نبوده و بی‌تفاوت نخواهند بود. کشور ما هم ترسی از این اتفاقات نخواهد داشت. در زمینه اتفاقات دی ماه مکرر با مسوولان دانشگاه جلسه داشتیم برای مدیریت بهتر فضا و از آنها خواستیم با دانشجویان صحبت کنند.
غلامی همچنین به طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی اشاره و اضافه کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ساماندهی مراکز آموزش عالی مصوبه‌ای در سال 94 تصویب کرده است و با توجه به خروج برخی از دانشگاه‌ها از ماموریت اصلی خود و شمار زیاد مراکز، نیاز به این موضوع محسوس است. این طرح در قالب ادغام، انحلال و تجمیع مراکز دانشگاهی باید صورت پذیرد. همچنین ادغام رشته‌ها، ماموریت‌گرایی، تغییر عناوین و محتوا بخش‌های دیگر این کار است که نیازمند همدلی و همراهی مراکز و نمایندگان مجلس است.

وزیر علوم تصریح کرد: برای دانشجویان مشغول کار تحصیل طرح آشنایی با مشاغل و افزایش مهارت‌های شغلی در دانشگاه‌ها شروع شده است. با وزارت صنعت، معدن و تجارت در سه بخش هماهنگی کردیم. یکی در موضع کار آموزی، یکی در بحث امریه فارغ‌التحصیلان ارشد و دکتری که در صنعت مشغول به کار شوند و دیگری مهارت افزایی سربازان است که فارغ از اینکه تحصیل کرده باشند یا نباشد می‌تواند اتفاق بیافتد. هفته گذشته نیز با سردار باقری تفاهم‌نامه‌ای امضا شد. 100 هزار نفر در شش ماهه آخر سال جاری انجام گرفته که موفق بوده است و برای سال آینده 200 هزار نفر در برنامه است.
باقری یادآور شد: دانشگاه‌های فنی و‌حرفه‌ای بر مبنای مدل آموزشی و پرورشی است که با حفظ ویژگی‌های مثبت این مراکز نیازمند اصلاح و تغییراتی است. دانشگاه‌های غیر دولتی را نیز تحت ضوابط حمایت می‌کنیم.
وزیر علوم درباره موضوع اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: اتفاقات اخیر در مورد آزاد کردن شماری از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های دولتی در اثر نظارت‌هاست که به هرحال اتفاق افتاد و مورد هجمه‌ و جوسازی عده‌ای قرار گرفت. ما متذکر شدیم اعضای هیئت علمی مشغول در دانشگاه آزاد اسلامی نباید بر اساس قانون استخدامی در ساعات اداری با دانشگاه‌های دیگر همکاری داشته باشند. اعضای هیئت علمی در ایام غیر اداری باید با اطلاع رییس خود در مراکز دیگر فعالیت کند.
او درباره فعالیت سازمان امور دانشجویان توضیح داد: خوشبختانه در سال‌های اخیر، تلاش خوبی برای بهبود شرایط رفاهی دانشجویان صورت گرفته، هرچند کار زمین مانده زیاد است و انتظار دانشجویان در زمینه حداقل‌ها براورده نشده است. این تلاش‌ها اما با ارزیابی 10 سال گذشته نشان دهنده پیشرفت آن است. صندوق رفاه دانشجویان از طریق کمک‌های بودجه‌ای تقویتی شده و امیدواریم سازمان امور دانشجویان همه مسائل رفاهی دانشجویان مستقیم و بدون واسطه برعهده بگیرد.
در این نشست، نمایندگان اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشحویان (دفتر تحکیم وحدت) و اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان نکات خود را پیرامون تحولات اخیر دانشگاه‌ها مطرح کردند.

پیوندهای سایت