تحول فرهنگی با شاخص‌های ولایت‌مداری، ‌انقلابی‌گری و مدیریت جهادی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین بر لزوم تحقق تحول فرهنگی با شاخص‌های ولایت‌مداری، ‌انقلابی‌گری و مدیریت جهادی تأکید کرد.
دکتر بیت‌الله اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار آنا به تشریح شرایط، اقدام ها و آینده فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین پرداخته است.

برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین برای نخبه‌پروری فرهنگی چیست؟

-با توجه به شاخص‌هایی که یک فرد نخبه فرهنگی باید داشته باشد و استانداردهایی که اکنون کشور ما بدان‌ها نیاز دارد، در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و بر اساس چشم‌اندازهای فرهنگی سازمان مرکزی که اصول کلی و عملیاتی را در خودش دارد به سمتی حرکت می‌کنیم که نخبگان فرهنگی را برای انتقال و ابلاغ رویکردهای فرهنگی به جامعه جذب کنیم؛ هدف ما ایجاد تحول بزرگ در دانشگاه و به دنبال آن در کشور است و بر این اساس شاخص‌هایی مانند ولایت‌مداری، ‌انقلابی‌گری و مدیریت جهادی مورد نظر است؛ البته در کنار این مسائل به نظاط فرهنگی نیز توجه خواهد شد.

استادان دانشگاه چه نقشی در کیفی‌سازی فعالیت‌های فرهنگی و نخبه‌پردازی فرهنگی دارند؟

-استادان نخستین نقش و مهم‌ترین تأثیر را خواهند داشت؛ مطلبی که استاد در کلاس مطرح می‌کند نقش مهم‌تری از جامعه و محیطی که دانشجو در آن زندگی می‌کند، دارد. ما در برنامه‌ریزی‌های خود با مشورت گرفتن از استادان شاخص و در سطحی که قابل قبول بخش فرهنگی است قصد داریم گروه مشورتی ایجاد کنیم و از استادانی که برنامه‌ریزی فرهنگی برای دانشجویان انجام می‌دهند برای برنامه‌ریزی سال 97 استفاده خواهیم کرد.

چه برنامه‌هایی را در راستای نشاط فرهنگی و دانشجویی در سال 97 دارید؟

-فضای فیزیکی در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برای اجرای فعالیت‌های فرهنگی مناسب است؛ مانند مسجد، آمفی‌تئاتر، سالن‌های ورزشی مجهز. برگزاری اردوهای مختلف، مسابقات ورزش‌های همگانی و قهرمانی و موارد دیگر مانند استفاده از کانون‌های فرهنگی نیز در دستور کار قرار دارد؛ نشریه‌های دانشجویی نیز مورد حمایت حوزه معاونت فرهنگی خواهند بود.

در حوزه نشریه های دانشجویی چه مواردی را پیگیری خواهید کرد؟

-در واحد قزوین حدود 17 هزار دانشجو و بیش از 300 عضو هیأت علمی داریم؛ تأکید بر فرهنگ ایثار و شهادت به عنوان یکی از مواردی است که مورد توجه خواهد بود؛ در حوزه محیط‌ زیست نیز تلاش می‌شود تا دانشجویان دست به قلم شوند.

دانشگاه آزاد اسلامی قزوین چه تأثیری در فضای فرهنگی استان داشته است؟
-به جرات می‌توانم بگویم دانشگاه آزاد شکل شهر و استان را تغییر داده؛ هم از نظر اقتصادی رشد مناسبی در استان قزوین ایجاد شده و هم از نظر فرهنگی بین دستگاه‌های اجرایی خود استان، دانشگاه آزاد جایگاه مناسبی دارد؛ از نظر حجاب و عفاف، از نظر برگزاری نماز، از نظر برگزاری برنامه‌های ورزشی حائز مقام‌های بسیار خوب شده‌ایم و این نشان می‌دهد که حتی گاهی وقتی می‌خواهند مسجدی را در تلویزیون قزوین نشان بدهند مسجد و نماز جماعت دانشگاه قزوین را نشان می‌دهند.
احساس می‌کنم که تحول فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی اتفاق افتاده و هرچند اقداماتی در گذشته انجام شده که اقدامات خوبی هم بوده، اما با توجه به تغییراتی که اکنون ایجاد شده حتما جهش فرهنگی خیلی خوبی در استادان، کارکنان و دانشجویان رخ خواهد داد.

پیوندهای سایت