تاکید دکتر کلانتری بر نخبه ‌پروری سیاسی و فرهنگی در قالب اردوهای معرفتی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، یکی از کارهای بزرگ مدیریت تازه این دانشگاه در یک ‌سال گذشته را ساماندهی بخش مدیریت کلان فرهنگی و دانشجویی عنوان کرد.
حجت‌الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری به خبرنگار خبرگزاری آنا گفت: کارهای متعددی طی یک سال گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی انجام شده که یکی از مهم ترین آنها، ساماندهی بخش مدیریت کلان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی است. بخش اعظم مدیران ستاد،  نیروهای جدید  و تازه‌نفسی هستند که باانگیزه بسیار خوب مشغول کار شده‌اند. این مهم در واقع زیرساخت بزرگی است. شرط اول حرکت فرهنگی هم همین نیروهای سکاندار توانمند و باانگیزه و بااشراف به کار فرهنگی است.
او ادامه داد: مجموعه‌ای از بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌ها هم تدوین و ابلاغ شده است که خیلی از آنها راهگشا و مشخص‌کننده مسیر فرهنگی است. یکی از همین‌ اسناد هم سند جامع راهبردی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی به شمار می آید. متخصصان متعددی ساعت‌ها با تکیه بر اسناد بالادستی بر روی این سند کار کرده‌اند و به حمدالله نهایی شده و یکی از بزرگ ترین دستاوردهای این دوره مدیریتی است. هیچ وقت چنین سندی در حوزه فرهنگی دانشجویی وجود نداشته است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: سال آینده براساس این چارچوب‌های کلان حرکت خواهیم کرد. مهم ترین ویژگی این سند این است که هم سیاست‌های کلان حوزه دانشجویی و فرهنگی را مشخص کرده، هم راهبردهای کلان و برنامه‌هایی که یک واحد می‌‌تواند در این راستا به اجرا بگذارد و غیره که همگی در این سند مشخص شده است. نقشه حرکت به درستی تدوین شده است و آماده حرکت است.
او خاطرنشان کرد: به همه معاونان و مدیران فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی این سند داده شده است تا نظرات خود را اعلام کنند. مطمانا تا آخر امسال جمع‌بندی نهایی انجام و سال آینده مبنای حرکت، این سند خواهد بود.
کلانتری درباره مراسم اعتکاف در واحدهای دانشگاهی توضیح داد: بخشنامه‌ای به همه واحدها ارسال شده است و اعلام کرده ایم واحدهایی که امکانات و مسجد دارند حتما برای اعتکاف دانشجویی اقدام کنند.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین از یک اتفاق خوشایند خبر داد: «قطعا سال آینده نسبت به سالی که گذشت حرکت‌ها عینی‌تر و ملموس‌تر خواهد بود. سالی که گذشت سال مطالعه و آماده‌کردن زیرساخت‌ها بوده است و آثار آن در سال آینده نمایان خواهد شد. از جمله جذب نیروهای جدید از سال آینده صورت می‌گیرد و همانطور که رییس دانشگاه اعلام کرده،  فراخوانی اعلام خواهد شد و اعضای هیات علمی جدید و جوان جذب خواهند شد.
او بر توانمندسازی دانشجویان هم تاکید کرد و افزود: قطعا یکی از برنامه‌هایی که شروع شده و تداوم خواهد داشت برنامه توانمندسازی گروه‌های فرهنگی و سیاسی دانشگاه است. به تعبیر دیگر نخبه‌پروری سیاسی و فرهنگی که در قالب اردوهای معرفتی صورت خواهد گرفت.

پیوندهای سایت