حجت‌الاسلام محمدیان: بدنه عمومی دانشگاهیان ظلم‌ستیز، حامی مظلوم و مدافع آرمان فلسطین است‌

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها معتقد است؛ ترامپ در فلسطین آتشی را شعله‌ور کرده که تبعات آن به ‌زودی دامن آمریکا و متحدان منطقه‌ای اش را در بر می‌گیرد.
حجت‌الاسلام محمد محمدیان درباره انتقال سفارت آمریکا به قدس، اظهار کرد: انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس به‌منزله به‌رسمیت شناختن قدس به‌‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی است. این اقدام در درجه اول دهن‌کجی به مسلمانان است زیرا میلیاردها مسلمان قدس را قبله اول مسلمانان و پایتخت قانونی فلسطینیان می‌دانند.
او تصریح کرد: این اقدام همچنین از جنبه مذهبی و ایدئولوژیک تکلیف دولت و حاکمیت آمریکا را با امت مسلمان بیش از پیش مشخص می‌کند. به‌نظر می‌رسد رئیس‌جمهور آمریکا تصور می‌کند قدس نیز همچون دیگر بناها سازه‌ای ساخته‌شده از سنگ، آهن و چوب است که می‌توان در قبال آن هر رفتاری انجام داد و هر تصمیمی گرفت.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، به خبرنگار تسنیم گفت: ترامپ با عملی‌کردن این تصمیم، آتشی را شعله‌ور کرد که به‌زودی تبعاتش دامن آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن را در بر می‌گیرد.

هدف ترامپ چراغ سبز به رژیم صهیونیستی برای جنایت بیشتر است
محمدیان ادامه داد: از سوی دیگر هدف ترامپ چراغ سبز به رژیم صهیونیستی برای جنایت بیشتر در منطقه غرب آسیا است. نکته دیگر هم می‌تواند محک زدن میزان حساسیت ملت‌های مسلمان نسبت به آرمان فلسطین باشد.
او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه این تصمیم چه تغییری را در اوضاع منطقه و پیگیری مسئله فلسطین پدید می‌آورد؟ اذعان داشت: اول اینکه با انتقال سفارت آمریکا به قدس، تقابل با رژیم‌ صهیونیستی وارد فاز جدیدی خواهد شد و در این بین مبارزات ضد‌صهیونیستی در غزه، کرانه باختری و سراسر فلسطین تشدید می‌شود. دوم اینکه این اقدام واکنش‌های اجتماعی را نیز علیه آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای عرب حامی اسرائیل در سطح جهان در پی خواهد داشت.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه از آنجا که مجامع بین‌المللی، قدس را به‌عنوان یک منطقه اشغالی شناخته‌اند این انتقال می‌تواند پیامدهای حقوقی و سیاسی جدی را به‌دنبال داشته باشد، تاکید کرد: این خود یک فرصت است که می‌توان از آن استفاده کرد. سکوت دولت‌های مرتجع منطقه و عدم اقدام جدی از سوی آنها نشان داد دیگر دغدغه‌ای در مسئله فلسطین ندارند. دولت‌های عرب مرتجع و واداده منطقه از یک طرف از فلسطین حمایتی ندارند و از سوی دیگر رسماً گاو شیرده دولت ترامپ هستند. اینها دیگر از منظر افکار عمومی منطقه مرجعیتی در مسئله فلسطین ندارند.
او توضیح داد: آمریکا تا قبل از این و در دوره رؤسای جمهور قبلی سعی می‌کرد در مسئله فلسطین حداقل نمایشی داشته باشد که در آن نقش میانجی را ایفا کند ولی رسماً تصمیم اخیر دولت حاکم، ایالات متحده را از این حالت خارج کرد و حتی دیگر نمی‌توانند این نمایش را هم اجرا کنند. تصمیم ترامپ در قبال قدس و مسئله فلسطین می‌تواند موجب نزدیکی افکار عمومی جهان اسلام و آزادی‌خواهان دنیا با اهداف جمهوری ‌اسلامی ایران و به‌طور کلان جبهه مقاومت و ائتلاف ضداسرائیل شود.

بدنه دانشگاهی می‌تواند ابعاد مختلف مسئله فلسطین را برای جامعه تبیین کند
محمدیان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه دانشگاهیان ما چه طور می‌توانند پاسخ مناسبی به دولت آمریکا و متحدانش درباره سنجش میزان حساسیت افکار عمومی در مسئله فلسطین داشته باشند‌؟ گفت: فرصت خوبی فراهم شده که آرمان فلسطین باز هم در صدر آرمان‌های انقلابی و انسانی دنیا قرار گیرد. اینجا نقش دانشگاهیان ما بارز است.
او یادآور شد: بدنه عمومی دانشگاهیان ما ظلم‌ستیز، حامی مظلوم و مدافع آرمان فلسطین است.‌ حتما تشکل‌های انقلابی و بدنه دانشگاهی ما که الحمدللّه امروز ارتباط مؤثر و خوبی با تشکل‌های انقلابی دنیا دارد، اقدامات جدی انجام خواهد داد. مسئله فلسطین در همه دنیا در بدنه روشنفکری و دانشگاهی مورد اقبال است. در کشور ما هم الحمدلله همین طور است. البته بگذریم از برخی استادان معلوم الحال و انگشت‌شمار که وکیل مدافع رژیم صهیونیستی هستند.
محمدیان اضافه کرد: بدنه دانشگاهی می‌تواند ابعاد مختلف مسئله فلسطین را برای جامعه تبیین کند. مسئله فلسطین هم مسئله آرمانی و هم تأمین کننده منافع ملی ما در حوزه امنیت ملی است.

پیوندهای سایت