دکتر کلانتری: دانشگاه‌ها برای اجرای نقشه جامع علمی دست به کار شوند


معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: دانشگاه‌ها باید به سمت آموزش علوم انسانی اسلامی و بومی که در شان انقلاب و نظام حرکت کنند.
حجت الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، به دیدار اخیر جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها با رهبر معظم انقلاب، اشاره و خاطرنشان کرد: بحث هایی که مقام معظم رهبری به آنها اشاره کردند، کلیدی، مهم و راهگشاست.
او ادامه داد: رهبر معظم انقلاب، دانشگاه را مرکزی مهم برای تربیت قوه‌ عاقله‌ کشور خواندند و دانشگاه خوب را برای اداره‌ کشور حیاتی دانستند. این مرکز آموزشی مهم می تواند کشور را  مدیریت و با توجه به اینکه نیروی عاقله باید به سمت قله های پیشرفت حرکت کند؛ نیروی محرکه قطعا در درون دانشگاه ها شکل می گیرد.

نقشه جامع علمی کشور در دانشگاه ها چندان رعایت نشده است
عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی همچنین به فرمایش های مقام معظم رهبری درباره نقشه جامع علمی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: این آیین نامه سال های گذشته به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده اما متاسفانه به نظر می رسد به طور مطلوب در فضای دانشگاهی کشور به آن اشاره نشده است.
کلانتری تصریح کرد: متاسفانه اطلاعات لازم به دانشگاه ها داده نشده است که از این طریق دانشگاه ها بدانند این سند چه دستاوردی برای کشور و به ویژه در حوزه آموزش عالی دارد. شرط لازم برای عملیاتی شدن نقشه جامع علمی کشور این است که دانشگاه ها در این خصوص دست به کار شوند.
او ادامه داد: یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری که در سخنرانی های مختلف به ویژه در چند سال اخیر بر آن تاکید کرده اند مساله «علوم انسانی» است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: در حال حاضر یک بخش مهم نقشه جامع علمی کشور تحول در علوم انسانی است و همانطور که رهبری هم تاکید جدی در این خصوص داشته اند؛ قطعا این نقشه در متن دانشگاه ها برای عملیاتی شدن به اجرا درآمده است. یکی از فواید آن هم ساماندهی در حوزه تحول علوم انسانی است.

باید به سمت آموزش  علوم انسانی اسلامی حرکت کنیم
کلانتری اذعان داشت:  درباره علوم انسانی تکلیف بزرگی بر عهده دانشگاه آزاد اسلامی است و قطعا باید به سمت علوم انسانی اسلامی و بومی که در شان انقلاب و نظام است، حرکت کنیم.
او تاکید کرد: توجه همه جانبه به شاخص‌های علوم انسانی بومی و علوم اسلامی، از برنامه های مهم دانشگاه آزاد اسلامی است که به تدریج انجام خواهد شد.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه، عنوان کرد: در دیدار اخیر جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها با رهبر معظم انقلاب، ایشان به موضوع های مختلفی نظیر ارتباط دانشگاه و صنعت و مسائل روز جامعه پرداختند. در این زمینه  انتظار می رود دانشگاه نقش مهمی ایجاد کند تا از این طریق مشکلات جامعه برطرف شود.
کلانتری توضیح داد: اگر ارتباط دانشگاه و صنعت به درستی تبيين شود شاهد رشد و شکوفايی بيشتر بخش توليد ملی خواهيم بود.

 

 

پیوندهای سایت