دکتر رهبر: تشکل های دانشجویی برای حل مسائل دانشگاه برنامه عملیاتی ارائه دهند

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از تشکل های دانشجویی خواست برنامه اجرایی و عملیاتی منطبق با اساسنامه اتحادیه ها به مجموعه دانشگاه ارائه دهند. 
دکتر فرهاد رهبر در دیدار اعضای شورای مرکزی اتحادیه های دانشجویی و مسئولان بسیج دانشجویی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان اینکه تشکیل چنین نشست هایی بسیار سازنده و مفید است، تاکید کرد: برآیند این نشست ها به طور قطع در تصمیم گیری های مجموعه دانشگاه لحاظ خواهد شد. البته برای انتقال مطالب تشکل های دانشجویی به رئیس دانشگاه تنها تشکیل نشست کفایت نخواهد کرد.
او افزود: باید در این زمینه سازوکاری اندیشیده شود تا هرگاه هر تشکل دانشجویی یک برنامه اجرایی و عملیاتی منطبق با اساسنامه اتحادیه ها یا پیشنهادی سازنده داشت، بتواند در اسرع وقت آن را به مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی انتقال دهد. در این زمینه اداره کل تشکل های سیاسی و دانشجویی دانشگاه نیز باید یک نظام پیشنهادات را برنامه ریزی کند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه هدف همه ما تامین منافع ملی در کشور است، توضیح داد: منافع ملی در دانشگاه ها از طریق مباحث علمی و فرهنگی صورت می گیرد و قطعا روند این نشست ها به منظور رسیدن به این هدف است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر رهبر با بیان اینکه یکی دیگر از اهداف بسیار مهم ما در دانشگاه، دارا بودن دانشگاهی در تراز انقلاب اسلامی است، خاطرنشان کرد: طبق فرموده مقام معظم رهبری، بنیان دانشگاه ها در کشور کج نهاد شده و قاعدتا باید برنامه ریزی هایی برای رفع این مساله صورت گیرد تا بتوانیم دانشگاهی در تراز انقلاب اسلامی داشته باشیم. این موضوع کار آسانی نیست و نیاز به برنامه ریزی و کار عملیاتی دارد.
او خطاب به اعضای شورای مرکزی اتحادیه های دانشجویی و مسئولان بسیج دانشجویی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: سطح مطالبات خود را ارتقا دهید. شما باید بتوانید در حل مساله در دانشگاه و برنامه های فرهنگی دانشگاه مشارکت فعال داشته باشید.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: تشکل های دانشجویی باید بتوانند برنامه عملیاتی برای حل مسائل در دانشگاه ارائه دهند.

دانشگاه باید به سمت حل مسائل کشور پیش برود
او با بیان اینکه مقام معظم رهبری در ضیافت افطاری با استادان دانشگاه، بر وظیفه دانشگاه در تربیت قوه عاقله نظام تاکید داشتند، ادامه داد: باید تدبیری در دانشگاه ها اندیشیده شود تا تاکیدات رهبر معظم انقلاب در دانشگاه محقق شود. دانشگاه امروز باید از آموزش محور بودن به سمت حل مسائل کشور پیش برود.
دکتر رهبر اذعان داشت: دانشگاه آزاد اسلامی در مقطعی تاسیس شد و در آن مقطع تربیت کادر از جمله وظایف آن بود. در آن زمان عطش ورود به دانشگاه در بین جوانان بالا بود و دانشگاه توانست رشد خوبی داشته باشد. امروز اما وظیفه دانشگاه تغییر کرده و ما باید به سمت حل مسائل پیش برویم.
او افزود: یکی از برنامه های اصلی ما این است که دانشگاه آزاد اسلامی را به عنوان یک دانشگاه حل مساله معرفی کنیم. برای این منظور لازم است با شناسایی مسائل، برنامه ریزی و به سمت حل مسائل حرکت کنیم.

استفاده از مزیت های نسبی در اولویت برنامه ها
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برنامه های آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی شامل آمایش رشته ها در سراسر کشور منطبق با مزیت های نسبی منطقه ای است، تصریح کرد: بر این اساس، مناطق قطب بندی شده و در هر قطبی با شناسایی مزیت نسبی، توسعه های لازم انجام خواهد شد. برای مثال در جنوب کشور دریا یک مزیت نسبی است که نتوانسته ایم به درستی از آن استفاده کنیم. استفاده از مزیت های نسبی در اولویت برنامه های دانشگاه خواهد بود.
دکتر رهبر با تاکید بر اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی، آموزشی می خواهیم که متناسب با نیازهای کشور باشد، عنوان کرد: این موضوع برنامه ریزی شده و برنامه های آموزش و پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی منطبق با سند بالادستی نقشه جامع علمی کشور است. در همین حال، ارتقای سطح کیفی هرم اعضای هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی در دستور کار قرار دارد.

تشکیل شورای هماهنگی فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این نشست گفت: دانشگاه ها باید قدر تشکل های دانشجویی را بدانند و آنها را برای مشارکت فعال تشویق کنند.
حجت الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری با بیان اینکه ماه مبارک رمضان یک فرصت طلایی است که خداوند در اختیار بشر گذاشته است، افزود: هر انسانی در طول حیاتش چند سال فرصت حضور در ماه رمضان را پیدا خواهد کرد. این یک روند تکراری نیست، بلکه یک گام و حرکت جدید است که هر کسی به اندازه لیاقتش از آن بهره خواهد برد.
او با یادآوری اینکه این دنیا مقدمه زندگی در آخرت است، خاطرنشان کرد: اصل و جوهر حیات انسان در آخرت تجربه می شود. آنجا فقط حق مطلق و نور واقعی جهان وجود دارد و تمامی حرکات ما برای رسیدن به این نقطه است.
عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: تمامی حرکات ما در زندگی باید برای خدا باشد و تشکلی حق است که در این مسیر گام بردارد. ما به دنبال یک تشکل حق هستیم که انسان را به خدا نزدیک کند.
کلانتری با تاکید بر اینکه حضور تشکل های دانشجویی یک ارزش برای دانشگاه است، توضیح داد: دانشگاه ها باید قدر تشکل های دانشجویی را بدانند و آنها را برای مشارکت فعال تشویق کنند.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه بهترین نوع کار دانشجویی، حضور و مشارکت در تشکل های دانشجویی دانشگاه هاست، اضافه کرد: نخبه پروری سیاسی و فرهنگی نیز از این راه اتفاق می افتد. باید برنامه ریزی های لازم برای رسیدن به این هدف در واحدها صورت گیرد. این امر به یک سرمایه اجتماعی برای مسئولان دانشگاه تبدیل خواهد شد.
او همچنین از تشکیل شورای هماهنگی فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و اذعان داشت: این شورا مرکب از معاونان فرهنگی و دانشجویی استان و واحدهای جامع است که هر ماه برگزار می شود. در این شورا تاکید شده که نگاه به تشکل ها و بسیج به عنوان یک بازو، قدرت و ابزار مدیریتی باشد.
کلانتری عنوان کرد: باید براساس نگاه مقام معظم رهبری کار به تشکل ها و گروه های دانشجویی در چارچوب مقررات سپرده شود. این موضوع می تواند برای پیشرفت دانشگاه بسیار کارساز باشد.
در ابتدای این دیدار، برخی از دبیران کل اتحادیه های دانشجویی و مسئولان بسیج دانشجویی به ارائه دیدگاه ها و مطالبات خود از جمله لزوم حمایت واحدهای دانشگاه از تشکل های دانشجویی، ایجاد دفتر برای اتحادیه ها در تهران، شرکت نماینده تشکل های دانشجویی در شوراهای فرهنگی واحدها، استفاده از ظرفیت های دانشجویی در مباحث اقتصاد دانش بنیان، ارتباط بیشتر معاونت های فرهنگی و دانشجویی با تشکل های دانشجویی، تشکیل کارگروهی با حضور نماینده تشکل های دانشجویی و اساتید برای محقق ساختن فرمایشات مقام معظم رهبری درباره مسائل فرهنگی دانشگاه، ورود دانشگاه به بخش اقتصاد دانش بنیان و استفاده از ظرفیت دانشجویان برای تعالی دانشگاه آزاد اسلامی و انقلاب اسلامی پرداختند.

پیوندهای سایت