آیت الله رشاد: دانشگاه آزاد اسلامی به فرصت فوق‌العاده برای پشتیبانی از نظام و انقلاب تبدیل شود

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تاکید بر ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان پشتوانه‌ای برای کشور گفت: این دانشگاه باید با برنامه‌ریزی، کار و تامل جدی، اسلامی شود.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، حمیدرضا مقدم‌فر مشاور فرهنگی رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از معاونان و مدیران این دانشگاه، در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با آیت‌الله علی‌اکبر رشاد دیدار کردند.
در این دیدار که با حضور مهدی عباس‌زاده معاون پژوهشی و آموزشی، مهدی رمضانی چابک رئیس حوزه ریاست،‌ دکتر مسعود فیاضی مشاور رئیس پژوهشگاه در امور جوان، دکتر محمدرضا یقینی مدیر عامل کانون اندیشه جوان، حجت الاسلام محمد کاشی‌زاده رئیس مرکز پژوهش‌های جوان پژوهشگاه، دکتر بیژن رنجبر معاون پژوهش و فناوری، دکتر صالح اسکندری سرپرست سازمان چاپ، انتشارات و امور رسانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی همراه بود، طرفین در زمینه‌های مختلف تعامل و همکاری، بحث و تبادل نظر کردند.

دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت بالایی برای مقابله با تهدیدات دارد
آیت‌الله علی‌اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: انگیزه اصلی از تشکیل این نشست، بر مبنای انگیزه رهبر معظم انقلاب است که دانشگاه آزاد اسلامی را یک ظرفیت عظیم در نظام اسلامی دانسته اند.
او افزود: با وجود دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت بالایی برای مقابله با برخی تهدیدات وجود دارد که باید از این دستگاه پرظرفیت و این فرصت به نفع پیشبرد آرمان‌های نظام اسلامی استفاده کرد.
آیت‌الله رشاد با توجه به جایگاه علمی و ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی، توضیح داد : دانشگاه آزاد اسلامی باید به یک فرصت فوق‌العاده برای پشتیبانی از نظام و انقلاب تبدیل شود. معتقدیم خیلی از رهنمودهایی که از سوی رهبر معظم انقلاب بیان شده، هنوز روی زمین مانده و کار درخوری برای آن انجام نشده است. نمونه این رهنمودها نیز تولید علم دینی است.
او ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی باید اسلامی شود که این کار به برنامه‌ریزی، کار و تأمل جدی نیاز دارد و باید در طول زمان مشخص با کار و تلاش عناصر مومن و انقلابی به اسلامی شدن این دانشگاه رسید.
آیت‌الله رشاد خاطرنشان کرد: در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تولید دانش صورت گرفته و تحقیقات و فعالیت‌های زیادی درحال انجام است. برای کمک به بالفعل کردن ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر تولید علم و همچنین برای تولید علوم انسانی اسلامی در آن، به هم‌افزایی نیاز است.
رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، اذعان داشت: بهترین آثاری که در اقتصاد مقاومتی وجو دارد،‌ کارهایی است که اعضای هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی انجام داده اند و این محتوای تولید شده می‌تواند به اشکال مختلف استفاده شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، تاکید کرد: یکی از بحث‌های مهم و اساسی امسال، بحث چهل سالگی انقلاب است. یقینا کارهای زیادی اتفاق خواهد افتاد، اما در اصل باید گفت ثمره این انقلاب چه بوده است؟! به عنوان یک طلبه باید بگویم که این انقلاب در بخش علم چه کرده و در حوزه علوم اسلامی چه رخ داده است. باید با مشارکت پژوهشگاه و دانشگاه با نوآوری و خلاقیت به دستاوردهای علمی انقلاب اشاره و پیشرفت‌های جدی در این حوزه را بازنمایی کنیم.

حمایت دانشگاه آزاد اسلامی از کرسی‌های آزاد اندیشی
مشاور فرهنگی رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، مباحث مشترک بین پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و دانشگاه آزاد اسلامی را به دو طیف بلندمدت و کوتاه مدت تقسیم‌بندی کرد و گفت: در کنار موارد زیرساختی و مبنایی، مواردی نیز وجود دارد که پژوهشگاه می‌تواند در آن به دانشگاه آزاد کمک شایانی کند.
حمیدرضا مقدم‌فر اضافه کرد: نظارت بر خط مشی تولیدات علوم انسانی اسلامی و تولید محتوای مناسب برای دروسی مانند وصیت‌نامه حضرت امام خمینی(ره) از اولویت‌های فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی است.
او یادآور شد: بهترین معرفی برای حضرت امام خمینی(ره) سخنان رهبری است که همه ساله در ایام مختلف و مخصوصا در روز چهاردهم خرداد، به ایشان می‌پردازند.
مشاور فرهنگی رییس هیات امنا و موسس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: پژوهشگاه عرصه تولید است، هرچه نیازهای دانشگاه آزاد می‌تواند از این عرصه‌ی با اصالت تغذیه کند.
مقدم‌فر تصریح کرد: بنده و همکارانم از برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه آزاد اسلامی حمایت می‌کنیم و فکر می‌کنم در این خصوص می‌توان همکاری خوبی با پژوهشگاه ایجاد کرد.
او  افزود: پژوهشگاه با ظرفیت بالایی که در تولید علوم اسلامی و فعالیت‌های فرهنگی دارد، می‌تواند بستری برای تولیدات فرهنگی مناسب جهت ارایه به اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد فراهم کند.

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای همکاری مشترک با پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
صالح اسکندری نیز با تاکید بر ضرورت همکاری پژوهشگاه با دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در حال حاضر 36 هزار دانشجو در خوابگاه‌های این دانشگاه اسکان دارند که با همکاری و کمک پژوهشگاه می‌توان تولیدات فرهنگی مناسبی به آنان ارائه کرد. سرپرست سازمان چاپ، انتشارات و امور رسانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: بازخورد و تجربه حاصل از همکاری ما نشان می‌دهد که این دو دستگاه می‌توانند کارهای جدی و با کیفیتی انجام دهند.
او درباره همکاری در بخش انتشار کتاب نیز توضیح داد: دانشگاه آزاد اسلامی تاکنون بیش از 10 هزار عنوان کتاب منتشر کرده و در این زمینه آماده همکاری و انتشار آثار به صورت مشترک با پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است.
اسکندری اضافه کرد: جامعه مخاطب دانشگاه آزاد اسلامی در سه حوزه دانش آموزان، دانشجویان، همکاران و استادان بسیار گسترده است که این جامعه وسیع، می‌تواند مخاطب سیاستگذاری‌ها و برنامه‌های علمی و فرهنگی هر دو مجموعه باشد.

پیوندهای سایت