دکتر کلانتری: دانشگاه آزاد اسلامی محصول نظام جمهوری اسلامی است

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برگزاری همایش بین‌المللی «ظرفیت، کارنامه و کارآمدی انقلاب اسلامی» از سوی دانشگاه آزاد اسلامی باید منجر به ایجاد یک مجموعه عظیم و کتاب مرجع و مورد استناد شود.
حجت الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری در نخستین نشست دبیران تخصصی همایش بین‌المللی «ظرفیت، کارنامه و کارآمدی انقلاب اسلامی» خاطرنشان کرد: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم. این برهه شرایط بسیار ویژه‌ای برای مسوولان نظام مقدس جمهوری اسلامی، مردم ایران و دشمنان انقلاب است.
او با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی دارای ابعاد مختلفی است، اضافه کرد: این انقلاب به قدری دارای عظمت است که 40 سال تمام، دنیا درگیر بخش های سیاسی، پژوهشی و علمی آن است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این حرکت بزرگ از سوی امام خمینی (ره) پایه‌ریزی شد و جهان را به خود مشغول کرد، ادامه داد: حرکت امام (ره) رازهای متعددی در خود داشته است که باید تمامی ابعاد آن مطالعه شود. ما در جمهوری اسلامی هنوز نتوانسته‌ایم آنطور که باید به تمامی آن راز و رمزها اشراف پیدا کنیم.
کلانتری افزود: دنیای غرب تا فهمیدن این موضوع که چرا برخلاف تجزیه و تحلیل جهان، در این نقطه از دنیا که جزیره ثبات بود، این حرکت بزرگ انقلاب اتفاق بیافتد و قوی‌ترین رژیم وابسته به غرب درهم پیچیده شود، فاصله زیادی دارد.
عضو هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه امام خمینی (ره) تعریف تازه ای از مبارزه ارائه داده است، عنوان کرد: این تعریف از قرآن و آیه شریفه « قُلْ إِنَّما أَعِظُکُمْ بِواحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنی وَ فُرادی» گرفته شده و به معنای قیام در راه خداست. حرکت امام (ره) منطبق بر همین تعریف قرآن کریم است و در آن هیچ منفعت شخصی، هوا و هوس و منفعت دنیوی وجود نداشت. حرکت امام خمینی همانند کاری است که پیامبران الهی انجام داده‌اند. وقتی قیام برای خدا باشد، حتما پیروز است. این تفکر باعث شد در سال 57 این انقلاب بزرگ شکل گرفت و تا به امروز چالش اصلی آمریکا و دنیای غرب شود.

چالش اصلی غرب تفکر انقلاب اسلامی و اندیشه انقلاب ناب است

 کلانتری با یادآوری اینکه چالش اصلی غرب تفکر انقلاب اسلامی و اندیشه انقلاب ناب است، توضیح داد: جمهوری اسلامی یکی از محصولات و دستاوردهای انقلاب اسلامی است که به عنوان ساختار جدید در دنیا معرفی شد.
او با اشاره به برگزاری همایش بین‌المللی «ظرفیت، کارنامه و کارآمدی انقلاب اسلامی» اظهار کرد: در سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، همایشی همانند این همایش در دانشگاه تهران برگزار شد و محصول آن شش جلد کتاب «درآمدی بر کارنامه نظام انقلاب اسلامی» بود که امروز به یک مرجع تبدیل شده است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر باید کارنامه 40 سال فعالیت جمهوری اسلامی ایران را بررسی کنیم، اضافه کرد: بدون شک این امر بزرگ‌تر و وسیع‌تر خواهد بود. هدف از برگزاری همایش مزبور این است که به صورت مستند به نسل‌های بعد از انقلاب و نسل های آینده نشان دهیم که نظام جمهوری اسلامی ایران چه گام‌هایی برداشته است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، کلانتری با تاکید بر اینکه موضوع بسیار مهم این همایش، تبیین کارکردهای نظام است، اذعان داشت: باید مشخص کنیم که کارکردهای نظام چه بوده است. برای این موضوع به آمار دقیق نیاز داریم. هدف این است که نشان دهیم وضعیت ما در حوزه های مختلف جامعه قبل و بعد از انقلاب به چه صورت بوده است.
او خاطرنشان کرد: بررسی ابعاد وسیع و موفقیت های بزرگ نظام جمهوری اسلامی ایران کار یک همایش نیست، بلکه باید بیش از 100 کتاب برای تبیین این موضوع نوشته شود؛ لذا هدف ما از برگزاری همایش، انتشار یک گزارش اولیه از کارنامه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

کلانتری با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی نیز محصول نظام جمهوری اسلامی است، توضیح داد: این دانشگاه به تنهایی یک سیستم بزرگ آموزشی در کشور است که 400 واحد دانشگاهی، میلیون ها مترمربع فضای آموزشی و پژوهشی، هزاران عضو هیات علمی، میلیون‌ها دانشجو و فارغ‌التحصیل، ده ها کتابخانه بزرگ و غیره دارد و باعث افتخار است.
عضو هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی ابراز امیدواری کرد که برگزاری همایش بین‌المللی «ظرفیت، کارنامه و کارآمدی انقلاب اسلامی» منجر به ایجاد یک مجموعه عظیم و کتاب مرجع و مورد استناد شود.
او با بیان اینکه در این همایش عملکرد مدیران و مسوولان جمهوری اسلامی بررسی خواهد شد، تصریح کرد: البته ضعف هایی نیز وجود دارد که باید بیان و برای حل آنها پیشنهادهایی ارائه شود.

بهره‌گیری از متخصصان در برگزاری همایش ظرفیت، کارنامه و کارآمدی انقلاب اسلامی

رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: همایش بین‌المللی «ظرفیت، کارنامه و کارآمدی انقلاب اسلامی» نهم تا یازدهم بهمن امسال در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود.

حجت‌الاسلام دکتر حسن خیری در نخستین نشست دبیران تخصصی همایش بین‌المللی «ظرفیت، کارنامه و کارآمدی انقلاب اسلامی» توضیح داد: موضوع این همایش از سوی پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب دانشگاه پیگیری می‌شود تا یک کار در شان انقلاب اسلامی و به عنوان مرجعی برای آیندگان که گویای کارنامه 40 ساله انقلاب اسلامی باشد، تولید شود.

او با اشاره به محورهای اصلی همایش، افزود: "مبناشناسی انقلاب اسلامی"، "فرهنگ و اجتماع"، "سیاست، امنیت و دفاع"، "اقتصاد، صنعت، تجارت و کشاورزی"، "آموزش و تحقیقات" و "چالش‌های پیش رو" شش محور این همایش هستند و سعی شده تمامی مباحث را به صورت کامل و جامع در خود جای دهند.

30 شهریور آخرین فرصت ارسال چکیده مقاله

رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه سامانه برگزاری همایش به نشانی www.iciri.ir در دسترس متقاضیان قرار گرفته است، ادامه داد: آخرین فرصت ارسال چکیده مقاله برای همایش 30 شهریور و آخرین فرصت ارسال اصل مقاله 30 آبان‌ است.

خیری اذعان داشت: بسیاری از نهادها و سازمان ها در برگزاری این همایش با دانشگاه آزاد اسلامی همکاری دارند. پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حوزه علمیه، موسسه امام خمینی (ره)، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دانشگاه باقرالعلوم، سازمان صداوسیما، دانشگاه امام صادق (ع)، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی، دانشگاه جامعه المصطفی، مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه، انجمن مطالعات اجتماعی حوزه علمیه، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، مرکز علوم اسلامی ایرانی کشور و انجمن مطالعات سیاسی حوزه و انجمن انقلاب اسلامی از جمله این نهادها هستند.

خیری با بیان اینکه در این زمینه شورای سیاست‌گذاری متشکل از رئیسان این مجموعه‌ها و با ریاست دکتر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شده است،خاطرنشان کرد: کمیته علمی متشکل از بزرگان متخصص در این حوزه ها نیز راه‌اندازی شده است و برای اینکه کار از جنبه علمی بهتر پیگیری شود، از شخصیت های متخصص در حوزه مزبور استفاده شد.

پیوندهای سایت