وام‌های دانشجویی در سال تازه تحصیلی چه قدر افزایش می یابد؟

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، چگونگی افزایش 21 نوع وام‌ دانشجویی در سال تازه تحصیلی را تشریح کرد.
ذوالفقار یزدان‌مهر از افزایش وام‌های دانشجویی در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: امسال وام‌های شهریه، ازدواج، ودیعه مسکن، ویژه دکتری، ضروری دکتری، عتبات دانشجویی و تغذیه افزایش یافته است.

پرداخت 21 نوع وام به دانشجویان
او با بیان اینکه صندوق رفاه دانشجویان در مجموع 21 نوع وام دارد که به دانشجویان مستعد و کم‌بضاعت پرداخت می‌کند. ادامه داد: در صندوق رفاه دانشجویان سعی کرده‌ایم طی سال‌های گذشته ارتقای خدمت رسانی توام با کرامت انسانی داشته باشیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اضافه کرد: سال گذشته حدود 417 میلیارد تومان وام به دانشجویان پرداخت کردیم که با هم‌افزایی و حمایت دولت و افزایش درآمد اختصاصی صندوق رفاه، این رقم به 673 میلیارد تومان در سال 97 افزایش می‌یابد؛ البته این بودجه با هم‌افزایی بانک‌ها تا 1300 میلیارد تومان افزایش می‌یابد.
یزدان‌مهر خاطرنشان کرد: صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از سال 93 وام ویژه دانشجویان دکتری تعریف کرده است و ماهانه به آنان تسهیلات ارائه می‌شود. این دانشجویان دو سال بعد از دانش آموختگی  و تنفس در اقساط 60 ماهه، وام‌ها را برمی‌گردانند.
او ادامه داد: در سال 95 حدود 58 میلیارد تومان و سال گذشته حدود 166 میلیارد تومان وام ویژه دکتری پرداخت شد. امسال این وام به 220 میلیارد تومان افزایش یافته است که قطعا با این رقم می‌توانیم شمار بیشتری از دانشجویان دکتری را تحت پوشش قرار دهیم.
یزدان‌مهر با اشاره به افزایش وام ضروری دکتری، اضافه کرد: به هر دانشجوی دکتری سه میلیون تومان وام ضروری ارائه می‌شود. در گذشته مبلغ این وام یک میلیون تومان بود.

پرطرفدارترین وام صندوق رفاه دانشجویان
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم درباره وام شهریه اظهار کرد: این وام، از وام‌های پرطرفدار صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم است، چرا که حدود 85 درصد دانشجویان ما شهریه پرداز هستند.
او افزود: امسال با یکی از بانک‌های دولتی هم‌افزایی داشتیم تا وام قرض‌الحسنه بیشتری به دانشجویان ارائه دهیم. همچنین سال گذشته 73 میلیارد تومان وام شهریه‌ای پرداخت شد اما امسال اعتبار این وام به بیش از 158 میلیارد و 600 میلیون تومان افزایش یافته است.

افزایش 8 میلیارد تومانی وام ازدواج
یزدان‌مهر با اشاره به وام ازدواج دانشجویی، توضیح داد: سال گذشته 11 میلیارد و 700 میلیون تومان وام ازدواج به دانشجویان پرداخت شد که امسال این رقم به 19 میلیارد و 300 میلیون تومان افزایش یافته است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم درباره در اختیار گذاشتن بودجه مناسب برای عتبات دانشجویی، اذعان داشت: پیشتر وام عتبات دانشجویی 300 هزار تومان بود که سال گذشته به یک  میلیون و 500 هزار تومان برای دانشجویان متاهل و یک میلیون تومان برای دانشجویان مجرد افزایش یافت. امسال مجموع مبلغ این وام به شش میلیارد تومان افزایش یافته است.
او درباره وام تغذیه دانشجویان، اظهار کرد : سال گذشته سه میلیارد و 800 میلیون تومان وام تغذیه پرداخت کردیم اما  امسال حدود 10 میلیارد تومان تأمین اعتبار کرده‌ایم.
یزدان‌مهر با اشاره به  یارانه غذا که کمکی برای ارتقای سلف سرویس‌هاست، اضافه کرد:  یارانه غذایی امسال به  48 میلیارد و 500 میلیون توامن  افزایش یافته است. سال گذشته این رقم حدود 31 میلیارد و 700 میلیون تومان بود.
او درباره وام ودیعه مسکن نیز گفت: در بخش وام ودیعه مسکن متاهلی‌ و کمک رهنی‌ که به دانشگاه‌ها پرداخت می‌کنیم، ‌سال گذشته 46 میلیارد و 100 میلیون تومان عملکرد داشته‌ایم و  امسال این رقم به 59 میلیارد و 200 میلیون تومان افزایش یافته است همچنین در سال‌های گذشته وام مسکن در پایتخت به دانشجویان متاهل هفت میلیون و 500 هزار تومان بود که سال گذشته این رقم  به 15 میلیون تومان افزایش یافت.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اضافه کرد: در کلانشهر‌ها شش میلیون تومان وام مسکن ارائه می‌شد که این رقم به 12 میلیون تومان افزایش یافت. در سایر شهرها اما وام مسکن چهار میلیون و 500 هزار تومان در نظر گرفته شده بود که اکنون این رقم به 9 میلیون تومان رسیده است.

پیوندهای سایت