دکتر بنیانیان: استادان مهارت استفاده از ابزارهای نوین رسانه‌ای را به دست آورند

 

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: سرمایه‌گذاری دانشگاه آزاد اسلامی در رسانه‌های این دانشگاه، مثبت است اما باید به فکر توسعه آنها بود. جنس کار باید طوری باشد که تمامی دانشجویان و استادان به عنوان سربازان این عرصه، تجهیز شوند.
دکتر حسن بنیانیان، ضمن ارزیابی مثبت از عملکرد تیم تازه مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی، عنوان کرد: با تحولات مدیریتی که در دانشگاه آزاد اسلامی رخ داده است نسل تازه، پرانرژی و دلسوز با انگیزه‌های اسلامی روی کار آمده‌ است. این افراد در کنار مدیرانی که از پیش در مجموعه حضور داشته‌اند، دلسوزانه بری ارتقا علم و فرهنگ کشور تلاش می‌کنند.
او با اشاره به جنگ رسانه‌ای دشمن و ظرفیت رسانه‌‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای مقابله با آنها، اظهار کرد: در شرایط موجود لازم است تمامی استادان مهارت استفاده از ابزارهای نوین رسانه‌ای را به دست آورند تا بتوانند از ظرفیت‌ها استفاده کنند و همانند یک سرباز در خدمت فرهنگ باشند.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: استادان می‌توانند با کمک دانشجویان، شبکه‌هایی درست کنند که به تدریج گسترده شود و مباحث علمی مورد نیاز کشور را مطرح و پیگیری کنند.
بنیانیان تصریح کرد: می‌توان استاد و دانشجو را با استفاده از همین ابزار رسانه‌ای از مصرف‌کنندگی صرف، خارج کرد. دانشجو و استاد در جمهوری اسلامی ایران باید تولیدکننده فکر و اندیشه باشند و دیگران را تحت تاثیر قرار دهند؛ نه اینکه منفعل باشند تا دشمن بتواند دروغ‌ القا و او را مدیریت کند.

او خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری دانشگاه آزاد اسلامی در رسانه‌های این دانشگاه، مثبت است اما باید به فکر توسعه آنها بود. جنس کار باید طوری باشد که تمامی دانشجویان و استادان به عنوان سربازان این عرصه تجهیز شوند.

ضرورت نهادینه‌ کردن فرهنگ اقتصاد مقاومتی در دانشگاه‌
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی اذعان داشت: دانشگاه‌های کشور ظرفیت مناسبی برای طرح ایده به منظور حل مشکلات کشور دارند و این کار از طریق انتقال علم استادان به مدیران و انتقال تجربه مدیران به استادان امکانپذیر است.
بنیانیان درباره الزامات توسعه زیرساخت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها اظهار کرد: تعمیق معرفت دانشگاهیان، از مهم‌ترین نکت ها در مباحث فرهنگی به شمار می آید و لازم است در نخستین گام با نشست‌های عالمانه و تمهیداتی که مصلحت است، عمق دانش استادان، رئیسان و معاونان واحدهای دانشگاهی را افزایش داد.
او اضافه کرد: دانشجویان پرشمار کارشناسی ارشد و دکتری که در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می کنند، باید در قالب طرح‌هایی برای حل مشکلات فرهنگی و اجتماعی کشور به ویژه در حوزه علوم انسانی اقدام کنند.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دانشگاه‌ها می‌توانند استادان خوش فکر، انقلابی و متدین را شناسایی کنند و امکانات و فضای دانشگاه‌ها را تا جای امکان در اختیار آنان قرار دهند.
بنیانیان اذعان داشت: بسیاری از دستگاه‌های اجرایی آمادگی دارند برای حل مشکلات و معضلات فرهنگی خود، از ایده‌های استادان استفاده کنند؛ این ظرفیتی است که در دانشگاه‌ها وجود دارد.

او اضافه کرد: اگر دانشگاه‌ها و سازمان‌ها به یکدیگر بپیوندند، می‌توانند منابع مالی مناسبی تامین کنند و از طرف دیگر علم استادان در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد. به شدت نیازمندیم که تجربه مدیران اجرایی به استادان دانشگاه منتقل شود و برعکس علم استادان به مدیران اجرایی انتقال یابد. در عین حال، این دو با طلاب نیز پیوند بخورند تا شاهد پیوند علم و تجربه با رویکرد اسلامی باشیم.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر لزوم نهادینه‌ کردن فرهنگ اقتصاد مقاومتی در دانشگاه‌ها، خاطرنشان کرد: مدیران دانشگاه‌ها و اعضای هیات علمی باید معضل اقتصادی و اهمیت اقتصاد مقاومتی را درک و باور کنند و هر استادی با توجه تجربه و تخصصی که دارد نسبت خود را با حل این معضل شناسایی کند.

لزوم ایجاد تشکل‌های استادان برای حل معضلات
بنیانیان اضافه کرد: محیط‌های دانشگاهی باید با استفاده از استادان دغدغه‌مند تشکل‌هایی برای حل معضلات منطقه‌ای ایجاد کنند. به عنوان نمونه، درباره بحران کم آبی که در کشور با آن دست به گریبان هستیم می‌توان استادان صاحب‌نظر را به وزارت نیرو پیوند داد و از ایده‌های تازه بهرذه برداری کرد.
او گفت: دشمن ضمن تلاش مستمر برای تخریب فرهنگ کشور، مداوم مشکل اقتصادی، سیاسی و نظامی درست می‌کند تا از فرهنگ غافل شویم. بنابراین در هر اقدام اقتصادی باید آثار فرهنگی آن در نظر گرفته شود. بسیاری از دانشجویان اگر احساس کنند در حل معضل اقتصادی می‌توانند نقش ایفا کنند، آمادگی دارند با کم ترین هزینه، دست به کار شوند. اینها ظرفیت‌های فرهنگی است که باید از آنها استفاده کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: دشمن تمامی زحمت های 40 ساله نظام اسلامی را زیر سوال می‌برد به این امید که انقلاب اسلامی را از درون متلاشی کند؛ دشمن به خوبی می داند هر وقت دست به حمله نظامی زده است ما منسجم‌تر شده‌ایم. آنها دریافته‌اند که باید با ابزارهای فرهنگی، زمینه فساد را فراهم کنند و به انقلاب اسلامی ضربه بزنند.

گفت و گو از بهروز آرمان

پیوندهای سایت