آیین معارفه رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد

 

آیین معارفه رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، با حضور شخصیت های برجسته علمی و فرهنگی کشور در دانشگاه تهران برگزار شد.

آیین معارفه حجت‌الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و تکریم حجت‌الاسلام محمد محمدیان رئیس پیشین این نهاد، بامداد سه شنبه در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.
حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس ‌جمهوری، حجت الاسلام کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران، الهام امین زاده مشاور رییس جمهوری، محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، علی‌اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیسان دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف، سید محمد حسینی وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیران و اعضای اتحادیه‌های دانشجویی و همچنین شماری از مسئولان دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی در این مراسم حضور داشتند.

نیلی احمدآبادی: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد
رئیس دانشگاه تهران به عنوان نخستین سخنران مراسم گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و مدیریت آن نقش مهم و جایگاه ویژه‌ای دارد. از طرفی باید منویات مقام معظم رهبری را در دانشگاه‌ها پیاده کند و از طرف دیگر با دانشجویان مواجه است.
نیلی احمدآبادی ادامه داد: نقش فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها٬ حضور رئیس این نهاد در شورای عالی انقلاب‌فرهنگی٬ ارائه دروس معارف و بسیاری از مسائل مهم دیگر، جایگاه ویژه‌ای به این نهاد داده است.

مخبر دزفولی: محمدیان در تمامی دستاوردهای علمی کشور مشارکت داشت
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی سخنرانی بعدی این مراسم بود. مخبر دزفولی در ابتدای سخنان خود به پیشرفت‌های علمی کشور در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: تحولات زیادی را در دانشگاه‌ها شاهد بودیم، پییشرفت‌های خوبی هم در کشور اتفاق افتاد. به‌ویژه در دهه اخیر دستاوردهای علمی آن‌قدر گسترده بود که باید این مسائل را حتی برای دانشمندان کشور تبیین کرد.
او ادامه داد: اگر امروز مدعی هستیم نزدیک دو درصد تولید علم دنیا در اختیارمان است، دلایل مختلفی دارد که باید بررسی شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: نهاد رهبری تنها مسئولیت فرهنگی دانشگاه‌ها را برعهده ندارد. نقش حجت‌الاسلام محمدیان در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در این مسائل بی‌بدیل بود. نهاد در تمامی دستاوردهای علمی کشور، نقش داشت. حجت‌الاسلام محمدیان نیز در همه موارد و مسائل مشارکت داشت.

غلامی: محمدیان خود را متعلق به خانواده دانشگاهیان می‌دانست
همچنین وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ابتدای سخنان خود با تمجید از عملکرد رئیس پیشین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، گفت: در سال‌هایی که توفیق حضور در محضر حجت‌الاسلام محمدیان را داشتم شاهد ویژگی‌های اخلاقی برجسته و عنایت وی به خانواده دانشگاهیان بوده‌ام.
غلامی افزود: رئیس پیشین نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، همواره با تمامی وجود خود را متعلق به خانواده دانشگاهیان و همراه آنها می‌دانست و این‌حس را به دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها منتقل کرده بود.

قاضی زاده هاشمی: پیوند روحانیت و دانشگاه اهمیت ویژه‌ای دارد
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت: پیوند روحانیت و دانشگاه اهمیت ویژه‌ای دارد و اگر ارتباط این دو نهاد با یکدیگر کاهش یابد، من مقصر اصلی را روحانیت می‌دانم چرا که روحانیت باید اصرار بیشتری به ارتباط با دانشگاه داشته باشند.
قاضی زاده هاشمی ادامه داد: جایگاه معلمی و پیامبر گونه روحانیت باعث می‌شود، انتظار بیشتری از آنها داشته باشیم؛ هرچند که دانشگاه‌ها نیز باید برای این ارتباط تلاش کنند.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: امیدواریم در این دوره که حجت‌الاسلام رستمی عهده‌دار مسئولیت شدند، شاهد تشکیل و پر رنگ شدن کرسی‌های آزاداندیشی باشیم تا بتوانیم افرادی را که با ما فاصله فکری دارند را جذب کنیم.

طهرانچی: محمدیان با شجاعت پای تحول دانشگاه آزاد اسلامی ایستاد
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی سخنران دیگر این مراسم بود. طهرانچی در ابتدای سخنان خود گفت: بی‌شک علم در ایران اسلامی مایه اقتدار است و جایگاه امروز کشور حاصل‌ رویکردی است که پس از انقلاب از جانب معمار انقلاب حضرت امام خمینی (ره) بنیان‌گذاری شد و از سوی رهبر معظم انقلاب ادامه یافت.
او افزود: اگر امروز به دانشگاه‌های کشورمان افتخار می‌کنیم که توانسته‌ایم از نظر تعداد دانشجو جزء 10 کشور اول دنیا باشیم و در شتاب علمی نیز علمدار بودیم به خاطر این نگاه و رویکرد بود که در انجام آن نقش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری را نمی‌توان منکر شد.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: من در گذشته زمانی که مدیر یک دانشگاه دولتی بودم با حجت‌الاسلام محمدیان ارتباط داشتم. در یک سال و نیم گذشته که با او بیشتر از قبل همکاری داشتم، مهربانی و سلوک مهربانانه ایشان را از نزدیک شاهد بودم. حجت‌الاسلام محمدیان این محبت را نصب‌العین فعالیت‌های خودش قرار داد و با مهربانی و تلاش بسیار این ارتباط را حفظ کرد.
طهرانچی ادامه داد: حجت‌الاسلام محمدیان با شجاعت پای علم و تحول دانشگاه آزاد اسلامی ایستاد. در دوره‌ای که دانشگاه آزاد اسلامی تقریبا با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها فاصله بزرگی داشت با مجاهدت‌ها و تلاش‌های خود این فاصله را کم کرد.

محمدیان: کناره‌گیری کردم تا مجموعه نهاد بالنده‌تر شود
حجت‌الاسلام محمدیان گفت: علت اینکه از مسئولیت خود در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، کناره‌گیری کردم، خستگی نبود چراکه خدمت در نظام اسلامی خستگی ندارد. برای پیشنهاد پست و مقام بالاتر هم این کار را نکردم چرا که خدمت در دانشگاه بهترین خدمت به شمار می‌ آید. ضمنا نسبت به آینده ناامید هستم چراکه معتقدم آینده نظام بسیار امیدبخش‌تر از گذشته است.
او ادامه داد: تنها دلیل کناره‌گیری اعتقاد شخصی خودم بود که مدت‌زمان خدمت در این سمت را بین 8 تا 10 سال می‌دیدم. معتقدم هر مقدار ابتکار و خلاقیت می‌تواند در این مدت ظهور و بروز پیدا کند؛ لذا باید جای خود را به افراد تازه‌نفس و جوان بدهم چراکه محیط دانشگاه بیش از هر جایی به نیروی جوان نیاز دارد.
به گزارش خبرنگار آنا، رئیس پیشین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اضافه کرد: برای کناره‌گیری پیش‌قدم شدم که مجموعه نهاد بالنده‌تر از گذشته به فعالیت خود ادامه دهد و خدا را شاکرم که رهبر معظم انقلاب شخصیت حوزوی و دانشگاهی را به عنوان جایگزین من انتخاب کردند. این انتخاب را هم به حجت‌الاسلام رستمی و هم به مجموعه آموزش عالی کشور تبریک می‌گویم.
محمدیان با تأکید بر اینکه اصلی‌ترین مسئولیت ما انقلابی ماندن و عمل کردن به این انقلاب است، اظهار کرد: هویت ما به انقلابی بودن و وفادار ماندن و پای این انقلاب ایستادن است و اگر ارزشی داریم به این هویت وابسته است. باید برای این انقلاب هزینه کنیم و خودمان را فدای آن کنیم. این مهم‌ترین وظیفه ما به‌خصوص روحانیت است.

رستمی: نقطه قوت نظام اسلامی همراهی و همدلی بین مردم و امت است
همچنین حجت‌الاسلام مصطفی رستمی گفت: نقطه قوت نظام اسلامی همراهی و همدلی بین مردم و امت است و قطعا دانشگاه نهادی است که توانمندی حمایت از نقاط قوت نظام را دارد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: در شرایط کنونی آنچه وجهه همت دشمن و تلاش حزب شیطان متوجه آن شده است؛ هدف قرار دادن نقاط قوت نظام است.
او تصریح کرد: دشمن با هدف زمین زدن جامعه قصد دارد یاس و احساس ضعف را به جای امید و اعتماد در دل مردم بنشاند.
رستمی‌ خاطرنشان کرد: دانشگاه به عنوان موتور پیشران در حرکت به سمت قله‌های موفقیت می‌تواند و شایسته است در دفاع از جامعه و کشور تلاش کند.
او توضیح داد: دانشگاه سکولار و بر مبنای لیبرال دموکراسی متولد شد اما آنچه در ایران عملا اتفاق افتاد، چیز دیگری بود. دانشگاه در تمامی صحنه‌های کشور همواره همراه یا پیشرو بوده است.

پیوندهای سایت