اعطای وام یک‌ میلیون تومانی به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای سفر معنوی اربعین

 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی از ارایه تسهیلات ویژه این دانشگاه برای حضور دانشگاهیان در راهپیمایی اربعین خبر داد.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، با اشاره به تسهیلات و حمایت‌های دانشگاه آزاد اسلامی از حضور دانشجویان، استادان و کارکنان این دانشگاه در راهپیمایی بزرگ اربعین، اظهار کرد: شرکت دانشجویان، دانشگاهیان و فرهیختگان در این حرکت بزرگ، حاوی این پیام است که اندیشمندان، فرهیختگان و دانشگاهیان نیز همراه با آحاد مردم، نقش خود را ایفا می کنند.
او با بیان اینکه دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی حضور چشمگیری در راهپیمایی اربعین دارند، خاطرنشان کرد: امسال دانشگاه آزاد اسلامی تسهیلاتی را فراهم کرده است تا دانشجویان، استادان و کارکنان این دانشگاه بتوانند به خیل عظیم عاشقان حسینی بپیوندند و در راهپیمایی اربعین شرکت کنند.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه دستورالعمل اجرایی عزیمت زائران اربعین حسینی دانشگاه آزاد اسلامی به عتبات عالیات به واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شده است، افزود: بر اساس این دستورالعمل، غیبت دانشجویان شرکت کننده در راهپیمایی اربعین در صورت ارائه گذرنامه ممهور به مهر ورود و خروج به عراق مجاز و موجه می شود. با مرخصی استادان نیز مشروط به برگزاری کلاس‌های جبرایی موافقت خواهد شد. همچنین در این بخشنامه از مسئولان واحدها خواسته شده است که همکاری لازم را برای دریافت مرخصی استحقاقی کارکنان داشته باشند.
کلانتری اضافه کرد: به‌ منظور تسهیل در عزیمت دانشجویان به سفر معنوی اربعین، صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، یک میلیون تومان به دانشجویان متقاضی که با کاروان های بسیج دانشجویی یا به صورت انفرادی اعزام می شوند به صورت وام در اقساط 20 ماهه پرداخت می کند. دانشجویانی که از سایر وام های صندوق رفاه وزارت علوم و دانشگاه استفاده کرده و تاکنون این وام ها را تسویه نکرده اند نیز مشمول دریافت وام یک میلیونی هستند.
او توضیح داد: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در کرمانشاه، ایلام، لرستان و خوزستان که در نوار مرزی ایران و عراق قرار دارند از خانواده دانشگاهیان استقبال خواهند کرد. علاوه بر این واحدها، استان‌های خراسان رضوی، جنوبی، سیستان و بلوچستان، اردبیل و آذربایجان شرقی در حد امکان آماده پذیرانی از زائران کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکیه و آذربایجان خواهند بود.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اثرات معنوی راهپیمایی اربعین حسینی، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری درباره حماسه عظیم اربعین حسینی (ع) می فرمایند «شروع جاذبه‌ مغناطیس حسینی، در روز اربعین است. جابربن‌ عبدالله انصاری را از مدینه بلند می‌کند و به کربلا می‌کشد. این، همان مغناطیسی است که امروز هم با گذشت قرن‌های متمادی، در دل من و شماست. کسانی که معرفت به اهل‌بیت دارند، عشق و شور به کربلا همیشه در دلشان زنده است.»
کلانتری ادامه داد: راهپیمایی اربعین حسینی (ع) یک سنت حسنه‌ است که از سال‌های قدیم در میان شیعیان و حتی اهل سنت عراق رایج بوده و هست. مردم عراق به تبعیت از برخی صحابه پیامبر (ص) همچون جابرین عبدالله در ایام منتهی به اربعین از شهرهای دور و نزدیک به سمت کربلا حرکت می‌کردند.
او راهپیمایی اربعین حسینی در سال‌های اخیر را یک حماسه و حرکت بزرگ بی‌نظیر دینی در دنیا خواند و عنوان کرد: چنین اجتماع عظیمی که 20 میلیون نفر از سراسر دنیا در ایام و محلی خاص راهپیمایی کنند در طول تاریخ بی بدیل است. اکنون این حماسه بزرگ دینی، نماد اعلام انزجار از ظالمان تاریخ و پاسداشت مظلومانی است که در مقابل ظلم ایستادگی کردند و به شهادت رسیدند.
عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به حوادث سال‌های اخیر در منطقه غرب آسیا به ویژه عراق، اذعان کرد: تاریخ عراق در سال‌های اخیر با جنایت و اشغال از سوی تکفیری‌ها مواجه شده و همین مساله، حرکت بزرگ اربعین که جنبه دینی و مذهبی داشت را به حرکت بزرگ سیاسی در مقابله با تکفیر، وحشی‌گری و گروهک‌های ساخته شده به دست آمریکا، رژیم صهیونیستی و وهابیت تبدیل کرده است.

پیوندهای سایت