معاونت فرهنگی و دانشجویی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی چه خدماتی به دانشجویان ارائه می دهد؟

 

دو هفته‌ای از شروع سال تحصیلی 98-97 می‌گذرد و در همین بازه زمانی بسیاری از دانشجویان به ویژه آنانی که در گروه ورودی های تازه تعریف می‌شوند، پرسش های بی‌پاسخ زیادی را نسبت به موضوع های مختلف اعم از انتخاب‌واحد، نحوه اسکان در خوابگاه، وضعیت استفاده از سلف دانشگاه و غیره دارند؛ پرسش هایی که فقط مختص دانشجویان یک دانشگاه نیست و همه آنان چه دانشجویان دانشگاه‌های دولتی، چه آزاد اسلامی و چه موسسه هایی غیرانتفاعی بارها و بارها این پرسش ها را از خود و دانشجویان دیگر پرسیده‌اند؛ ابهام هایی که باعث می‌شود برای یافتن جواب پرسش هایشان به معاونت‌های مختلف واحد دانشگاهی خود به‌ ویژه معاونت فرهنگی و دانشجویی مراجعه کنند. 

خوابگاه دانشجویی و سلف
محسن محسنی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت درباره دغدغه اصلی دانشجویان برای مراجعه به این معاونت به خبرنگار فرهیختگان گفت: «بحث‌های رفاهی مانند خوابگاه و سلف، از اصلی‌ترین دلایل مراجعه به این معاونت است. موضوع نقل و انتقال دانشجویان نیز در رده دوم دلیل مراجعه آنان طی دو هفته اخیر به شمار می آید.»
او افزود: «واحد دانشگاهی بافت، به دانشجویان دختر و پسر، خوابگاه ارائه می‌دهد و آنان برای اطلاع از نحوه استفاده از خوابگاه مراجعات زیادی به معاونت داشتند. همچنین در شرایط فعلی و به خاطر یارانه‌ای که باید به غذای دانشجو بدهیم، مدیریت شرایط کمی سخت شده است. به همین دلیل شاهد حضور بالای دانشجویان در این معاونت به خاطر چنین مسائلی هستیم.»

موضوع های فرهنگی
همچنین نرگس خاتون حاجیان، معاون فرهنگی و دانشجویی واحد استهبان گفت: «در طول دو هفته اخیر بیشتر درگیر ثبت‌نام بوده‌ایم و به همین دلیل بیشترین مراجعات به معاونت ما از سوی دانشجویان بسیجی آن هم به خاطر پیگیری یا انجام کارهای فرهنگی از سوی آنان بوده است. البته برخی دانشجویان که فعالیتی را در حوزه قرآن، ورزش و غیره دارند بیشترین مراجعات را به معاونت داشته‌اند.»
او ادامه داد: «به‌ طور کلی فعالیت‌های فرهنگی دلیل اصلی مراجعه دانشجویان به معاونت بوده است و بعد از آن موضوع خوابگاه قرار دارد.»

طرح پایش فرهنگی
حجت‌الله ذاکر، معاون فرهنگی و دانشجویی واحد علوم و تحقیقات، اصلی‌ترین دلیل مراجعه دانشجویان این واحد دانشگاهی را پایش فرهنگی برای دانشجویان تازه وارد عنوان کرد؛ طرحی که باعث شده بسیاری از دانشجویان برای چگونگی شرکت در آن به این معاونت مراجعه کنند.
او اضافه کرد: «طرح پایش فرهنگی درباره ذائقه ‌سنجی و بررسی توانایی فرهنگی دانشجویان است. تا کنون حدود یک هزار و500 نفر از دانشجویان به معاونت فرهنگی و دانشجویی مراجعه کرده‌اند و درباره کم و کیف این طرح سوال هایی پرسیده‌اند. از آنجا که این طرح از هفتم مهر آغاز شده و تا سی ام مهر ادامه دارد، حجم بالایی از دانشجویان سوال هایی را درباره‌اش داشته‌اند.»
ذاکر درباره دلیل دیگر مراجعه دانشجویان توضیح داد: «دریافت کارت دانشجویی و خدمات دانشجویی از دیگر مباحثی است که دانشجویان را به این معاونت می‌کشاند. البته مسائل تربیت بدنی و ورزش، از دیگر مولفه‌هایی است که باعث حضور دانشجویان در این معاونت شده است.»

کارت دانشجویی 
موسوی، معاون فرهنگی و دانشجویی واحد گرگان، اصلی‌ترین حضور دانشجویان در این معاونت را فعالیت‌های فرهنگی به‌ ویژه کانون‌های مذهبی عنوان کرد: «دریافت کارت دانشجویی نیز از دلایل اصلی حضور دانشجویان است. همچنین خوابگاه، از دیگر مسائلی است که دانشجویان را به این معاونت کشانده است.»
معاون فرهنگی و دانشجویی واحد گرگان، خاطرنشان کرد: ثبت‌نام در کلاس‌های فوق‌برنامه فرهنگی از دیگر دلایل مراجعه دانشجویان به این معاونت است.

تکمیل‌ظرفیت
حسن‌زاده، رئیس واحد گناباد اظهار کرد: «مباحث اسکان در خوابگاه و فعالیت‌های روزمره از جمله اصلی‌ترین دلایلی است که باعث شده دانشجویان به معاونت فرهنگی و دانشجویی مراجعه کنند. البته باید این موضوع را هم بگویم که ما هیچ مشکلی در بحث اسکان دانشجویان نداریم، به‌طوری که در مجموع حدود 600 ظرفیت خالی را برای اسکان دانشجویان داریم.»
او ادامه داد: «در بحث تغذیه نیز دانشجویان مراجعاتی داشته‌اند و چون نرخ غذا کمی دیر ابلاغ شده بود، مشکلاتی در این زمینه داشتیم.»
رئیس واحد گناباد تصریح کرد: «درباره دانشجویان جدیدالورود، موضوع کمی متفاوت است، چرا که بیشترین مراجعه آنان درباره موضوع تکمیل‌ظرفیت رشته‌های پزشکی و دامپزشکی است.»

گزارش از زهرا رمضانی 

پیوندهای سایت