حجت‌الاسلام رستمی: دانشگاه به اربعین شور و شوق بخشید

 

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به تأثیر دانشجویان و دانشگاه در ارتقای فعالیت‌های مذهبی، گفت: دانشگاه بود که به اربعین شور و شوق بخشید.

حجت‌الاسلام مصطفی رستمی در آیین معارفه رئیس جدید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شریف، اظهار کرد: دانشگاه، کانون تجمع نخبگان جامعه است؛ مجموعه‌ای که بهترین افراد جامعه و مستعدترین نسل جامعه را برای تربیت در اختیار می‌گیرد.
او افزود: انتظار است دانشگاه، نسل متخصص و مدیران آینده را تربیت کند و ابزار رسیدن به این امر هم استادان هستند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها عنوان کرد: جوانان ۱۸ ساله وارد دانشگاه می‌شوند و دست کم چهار تا ۱۰ سال در فضای دانشگاه زندگی می‌کنند. کدام بخش در دانشگاه مسئول پرورش بعد انسانی این دانشجویان است؟
رستمی خاطرنشان کرد: چه بسا بسیاری از استادان در تربیت دانشجویان مؤثر هستند اما این کنش و واکنش به‌عنوان وظیفه استاد تعریف نشده است.
او توضیح داد: در دانشگاه‌های دنیا این پرسش مطرح است که برای دانشجویان خردمند چه اقدامی باید انجام داد؟ در دانشگاه اسلامی مانند شریف این پرسش به‌صورت جدی‌تر مطرح است.
به گزارش خبرنگار آنا، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اضافه کرد: چه سازوکاری دیده ‌شده که جوانان ما بر اساس آن مهارت‌های زندگی بیاموزند؟ دانشگاه شریف جزو دانشگاه‌های خوب کشور است اما نکته اینجاست ابعاد دیگر دانشجوی خوب که بناست بعدا جزو افراد مهم کشور باشند، کجا پرورش می‌یابد؟
رستمی با بیان اینکه وظیفه‌ای که برای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تعریف شده، توجه به بُعد اخلاقی و معنویت دانشجویان است، یادآور شد: البته نه ‌اینکه نهاد رهبری مستقیماً متولی این بُعد باشد و چه ‌بسا که دروس و استادان معارف، تشکل‌ها و مبلغان این وظیفه را ایفا کنند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به دیدار دانشجویان عضو قرارگاه شهید رضایی با رهبر معظم انقلاب، ادامه داد: رهبری در آن دیدار به دانشجویان فرمودند؛ «شما برهان‌های من در مقابل مسئولان هستید.» این عبارت حضرت‌آقا یعنی حجت قاطعی که کشور در زمینه‌های علمی دارد، دانشجویان هستند.
رستمی با بیان اینکه برخی تصور می‌کنند نهاد علم و دین ارتباطی با یکدیگر ندارند، اظهار کرد: اتفاقا در هر حوزه‌ای علم وجود دارد، دینداری بیشتر است. خداوند نیز در قرآن می‌فرماید؛ «تمام آفرینش برای این است که به علم دست پیدا کنید.»
او با اشاره به تأثیر دانشجویان و دانشگاه در ارتقای فعالیت‌های مذهبی، افزود: حوزه‌های علمیه اعتکاف داشتند اما دانشگاه بود که اعتکاف را سراسری کرد، دانشگاه بود که به اربعین شور و شوق بخشید و همچنین پرشورترین نمازهای جماعت در دانشگاه برگزار می‌شود.

پیوندهای سایت