واحدهای مرزی دانشگاه آزاد اسلامی چه خدماتی در اربعین به زائران ارائه می دهند؟

 

این روزها واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی در نقاط مرزی غرب و جنوب کشور روزهای پرکار اما شیرینی را سپری می‌کنند؛ پرکار از این رو که روزانه هزاران نفر از شهرهای دور و نزدیک به استان‌های مرزی سفر می‌کنند تا به سیل مشتاقان زیارت حرم سیدالشهدا(ع) بپیوندند و شیرین از این رو که آنان در ارائه خدمات به زائران شرایط را تسهیل می‌کنند. مسئولان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سه استان کرمانشاه، خوزستان و ایلام این روزها موکب‌ها، امکانات و ساختمان‌های دانشگاه را در اختیار زائران قرار داده اند.

وسیله ایاب و ذهاب برای زائران
محمدرضا حبیبی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه درباره تسهیلات ارائه‌ شده به دانشجویان و کارمندان در اربعین گفت: «این تسهیلات از وسایل ایاب و ذهاب برای انتقال به مرز گرفته تا ارائه وام از صندوق دانشگاه است. هرکدام از دانشجویان می‌توانند از صندوق دانشگاه وام دریافت کنند. تاکنون دانشجویانی که به روابط‌ عمومی دانشگاه مراجعه کرده‌اند حدود 15 نفر هستند که سه نفر از آنان درخواست استفاده از وام صندوق را داشتند و از آن استفاده کرده‌اند.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار فرهیختگان، ادامه داد: «برای دانشجویان سقف وامی که در نظر گرفته شده، دو میلیون تومان است. برای استادان و کارمندان این مقدار متفاوت است و تسهیلاتی که برای آنان در نظر گرفته‌ایم به ‌صورت مرخصی آزاد و یک ‌سری بسته‌های تشویقی کارانه است.»
حبیبی افزود: «همچنین در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه، ستاد اربعین تشکیل داده‌ایم. یک ‌سری امکانات ترابری نیز برای انتقال زائران برای کارکنان، استادان و دانشجویان فراهم شده است. این امکانات و تسهیلات هم برای دانشگاه کرمانشاه و هم برای دانشجویان سایر واحدها خواهد بود که به واحد ما مراجعه می‌کنند. همچنین تسهیل در مرخصی کارکنان از دیگر اقداماتی است که در این واحد دانشگاهی برای زائران در نظر گرفته شده است.»
او خاطرنشان کرد: «درصورت نیاز، یک‌سری تسهیلات در نظر گرفته‌ایم. دامنه این تسهیلات برای کارمندان بیشتر است و از صندوق یا وام‌های تخصیصی تا سقف پنج‌ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. بازپرداخت وام‌هایی که از صندوق دانشگاه پرداخت می‌شود، معمولا 36 ماهه است.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه اظهار کرد: «واحد کرمانشاه معبر ورود به عراق است، بنابراین به تمامی مراکز و واحدها از درگاه استان کرمانشاه که کنگاور است تا اسلام‌آباد امکاناتی را ارائه خواهیم داد. شرایط به این ترتیب است که هر واحد دانشگاهی مشکلی داشته باشد چه در استان کرمانشاه و چه سایر واحدها، اگر به روابط‌عمومی ما اعلام کنند، کاملا آماده‌باش هستیم و به آنها کمک خواهیم کرد.»

پارکینگ و میهمانسرای رایگان در اختیار زائران
محمد میرزایی‌حیدری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام درباره فعالیت‌های این واحد برای زائران سیدالشهدا در ایام اربعین گفت: «میهمانسرا و استادسرای واحدهای ایلام، مهران و دهلران با ظرفیت حدود 260 نفر به‌صورت کاملا رایگان در اختیار همکارانی است که از دیگر واحدها به ایلام سفر کرده‌اند تا به کربلا برسند.»
او افزود: «در چند نقطه از مهران و ایلام موکب‌هایی را برپا کرده‌ایم. هر وعده حدود 900 پرس غذا پخت و توزیع می شود و فعالیت‌های فرهنگی ازجمله نمایشگاه عکس دوران دفاع مقدس و کتاب‌های آیینی نیز برقرار است.»
حیدری با بیان اینکه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام مشتاقانه در این موکب‌ها خدمت می‌کنند، اضافه کرد: «100 دانشجو شبانه‌روز به همراه کارمندان و استادان دانشگاه در این موکب‌ها به زائران خدماتی ازجمله واکس کفش، تعمیرات کیف و کوله، پخت غذا و راهنمایی‌های سفر ارائه می‌دهند.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ایلام ادامه داد: «تمامی ظرفیت پارکینگ دانشگاه ایلام و مهران رایگان در اختیار زائران قرار داده شده است. روز گذشته تمامی این ظرفیت تکمیل شد و باید فضاهای دیگر دانشگاه را نیز آماده کنیم تا زائرانی که با خودروی شخصی حضور پیدا کرده‌اند، بتوانند از آنها استفاده کنند.»
او افزود: «یک گروه مستندساز آلمانی در استان ایلام حاضر شده‌ که قرار است میزبان اعضای آن شویم تا از این حماسه عظیم به‌خوبی برداشت مثبت صورت بگیرد.»
او خاطرنشان کرد: «همچنین برای دانشجویانی که قصد زیارت حرم سیدالشهدا(ع) را داشتند وام‌ها و تشویق‌هایی در نظر گرفته‌ایم. بخشی از وام، از سوی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه و بخشی هم از سوی واحد ایلام تامین اعتبار شد.»

توزیع روزانه 2000 بسته غذای گرم
فرج‌الله براتی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان نیز اذعان کرد : «در اربعین امسال دانشگاه‌های استان خوزستان ازجمله شهید چمران اهواز، پیام‌نور و دانشگاه آزاد اسلامی به ‌طور مشترک با برپایی موکب در نقاط مختلفی که زائران امام‌حسین (ع) عبور و مرور دارند، از آنان پذیرایی می‌کنند.»
او ادامه داد: «البته دانشگاه آزاد اسلامی به این بسنده نکرده و در خرمشهر و چزابه موکب‌هایی برپا کرده اند. موکب ها، تمامی امکانات رفاهی، خدماتی و تغذیه‌ای را شامل می‌شود و روزانه حدود 2000 بسته غذای گرم توزیع می‌کند که نسبت به سال گذشته دو برابر شده است. از طرفی سال گذشته تمامی دانشجویانی که از دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان به راهپیمایی اربعین اعزام شدند حدود هزار و 800 نفر بودند. امسال اما این آمار با توجه به ارائه تسهیلات و صدور بخشنامه‌هایی ازجمله موجه‌بودن غیبت دانشجویان، وام یک‌ میلیون تومانی و استفاده از اتوبوس‌های رایگان واحد تا مرز، به بیش از 6000 دانشجو و کارمند رسیده است که باید شکر به ‌جا بیاوریم.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اهواز افزود: «در آخرین بازدیدی که از موکب خرمشهر داشتیم خوشبختانه افراد از وضعیت خدمات رسانی، رضایت داشتند. با این حال، همچنان در تلاش برای آماده‌سازی امکانات و خدمات بهتر هستیم. البته 70 دانشجوی بسیجی واحد که بیشترین فعالیت‌های این موکب را برعهده گرفته‌اند در آنجا به زائران خدمات ارائه می‌کنند. در کنار دانشجویان بسیجی، اعضای هیات ‌علمی و کارمندان نیز حضور دارند.»
براتی با اشاره به اینکه فعالیت‌های فرهنگی نیز در موکب ها صورت می‌گیرد، تصریح کرد: «در موکب‌ها و هنگام نماز جماعت، زائران از سوی سخنرانان و مداحان، با حقایق اصلی حماسه عاشورا آشنا می شوند و بسته‌های فرهنگی و سربند به آنان اهدا می‌شود.» 

پیوندهای سایت