خدمت‌رسانی به هزاران زائر در موکب دانشجویان جهان اسلام

موکب دانشجویان جهان اسلام در حالی دومین تجربه حضور خود را در مراسم پیاده‌روی اربعین امسال تجربه کرد که خدمت‌رسانی به بیش از 10 هزار زائر را برعهده داشت.

موکب دانشجویان جهان اسلام که به دانشگاه آزاد اسلامی وابسته است، امسال دومین حضور خود را در خاک عراق تجربه کرد؛ حضوری که 100 نفر از خادمان را گردهم جمع کرد تا طی 10 روز در این کشور به بیش از 10 هزار نفر در بخش‌های مختلف پزشکی، رفاهی و فرهنگی خدمات‌رسانی کند.
به گزارش خبرنگار فرهیختگان، این موکب که در عمود 1338 جاده نجف به کربلا برپا شده بود، طی این مدت به میزبانی از زائران کشورهای مختلف ازجمله نیجریه، پاکستان، انجمن اروپا، افغانستان، هلند و غیره پرداخت و با در اختیار داشتن فضایی افزون بر 10 هزار مترمربع، توانست غرفه‌های مختلفی از قبیل درمانگاه پزشکی و دندانپزشکی، بخش ایستگاه صلواتی، غرفه اطفال و بین‌الملل را برپا کند. در همین مکان، اقدام های مختلف فرهنگی مانند توزیع کتاب و جزوه به زبان‌های گوناگون صورت گرفت. دست‌اندرکاران این موکب به نسبت بسیاری از موکب‌داران، تجربه زیادی در این زمینه نداشتند، اما بعد از گذشت تنها یک سال از نخستین حضورشان در عراق، تغییرات اساسی در موکب دانشجویان جهان اسلام داشتند؛ تغییراتی که عمده‌ترین آن افزایش متراژ موکب از دو هزار متر به 10 هزار مترمربع بود و باعث شد دست خادمان برای ارائه هر چه بهتر خدمات‌رسانی باز شود. 
طبیعتا یکی از اصلی‌ترین وظیفه موکب‌ها در ایام پیاده‌روی اربعین اسکان و تامین غذای زائران است. این موکب به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین موکب‌های دانشجویی امکان اسکان روزانه هزار زائر مرد و زن را فراهم کرده بود و همچنین با حضور تیم پزشکی در طول ایام پیاده‌روی، به بیش از چهار هزار زائر در این حوزه خدمت‌رسانی کرد.
دکتر رضا نصیری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی در بازدید از موکب دانشجویان جهان اسلام گفت: «در طول 20 سالی که در محیط‌های دانشگاهی حضور دارم، همواره اثرگذار‌ترین فعالیت‌های فرهنگی از سوی بسیج دانشجویی صورت گرفته ‌است.»
او افزود: «در مسیر با موکب‌های زیادی مواجه شدیم که همه نیز یک مسیر و هدف را دنبال می‌کردند؛ خدمت به زائران امام حسین (ع). فضای موکب‌های دانشجویی اما تفاوت اساسی دارد، چرا که در موکب‌های دیگر عشق، ولی در موکب‌های دانشجویی عشق و معرفت توأمان است.»
نصیری ادامه داد: «چند سال قبل با جمعی از دانشگاهیان خدمت مقام معظم رهبری بودیم و این بحث مطرح شد که اولویت با پرورش عاطفی دانشجو است یا پرورش فکری؟ آقا فرمودند این دو باید توأم دنبال شود، ولی اگر از من بپرسید، می‌گویم پرورش فکری مقدم‌تر است.»
مدیرکل فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: «موکب‌های دانشجویی سفره پذیرایی چشمگیری ندارند، ولی فضا به‌گونه‌ای است که سفره خوب معرفتی در این محل پهن شده است.» او توضیح داد: «شاهد بودم در چادرهای محل اقامت زائران و خادمان، گعده‌های چند نفره دانشجویان ایرانی و عراقی و یمنی و ملل دیگر تشکیل شده بود و در حدی که من عربی می دانم، مباحث معرفتی و سیاسی خوبی شکل گرفته بود. دقیقا در همین مکان و زیر خیمه امام حسین(ع) است که دانشجوی مسلمان باید تفکر کند که فلسفه قیام امام حسین(ع) چه بود، شمر زمان کیست و چگونه باید با آمریکا، اسرائیل و آل سعود مواجه شد.»
نصیری اضافه کرد: «همزمان با اقامت ما در موکب، جمعیتی نزدیک به 500 نفر از شیعیان نیجریه‌ای در موکب حضور یافتند؛ ظرفیتی که نفر به نفر آنان سفیر ارزش‌های اسلام و انقلاب اسلامی خواهند بود. دولت، وزارت خارجه و نهادهای انقلابی باید چنین ظرفیت‌هایی را درک کنند و برای استفاده حداکثری از این سرمایه‌های فرهنگی برنامه داشته باشند.»
 

پیوندهای سایت