استقبال نظام اسلامی از رشد جریان دانشجویی

 

شانزدهم آذر به نام دانشجو نامگذاری شده است؛ روزی که دانشجویان دغدغه خود را می‌گویند و مقام معظم رهبری همواره همانند یک پدر به درد و مشکل دانشجویان گوش می‌دهند.
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، در تقویم کشور ما شانزدهم آذر هر سال برای دانشجویان نامگذاری شده و روزی است که مشکل و دغدغه دانشجویان برای مسئولان مربوط، اهمیت بسیار پیدا می‌کند و آنان گوش شنوای مشکلات و وعده دهنده می‌شوند.
شانزدهم آذر ۱۳۳۲ سه دانشجو در واکنش به مشکلات موجود دست به اعتراض زدند و در مقابل وضعیت بدی که کشور داشت ایستادگی کردند؛ اعتراضی که البته از سوی حکومت سرکوب و منجر آن دانشجویان شد و به پاس بزرگداشت دانشجویان به خون غلتیده، شانزدهم آذر برای دانشجویان نام گرفت.
دانشجویان همواره به دنبال این هستند تا مشکلات و دغدغه های خود را به گوش مسئولان برسانند و یکی از مستمرترین برنامه‌های مقام معظم رهبری، دیدار با آنان است. حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، چندین مرتبه در سال با دانشجویان، تشکل‌های دانشجویی و نخبگان دیدار می‌کنند و بار‌ها در فرمایشاتشان گفته‌اند که به حرکت دانشجویی خوشبین هستند.
ایشان خطاب به دانشجویان فرموده اند: من همه دانشجویان را به دانشجویی در معنای واقعی کلمه یعنی دنبال علم رفتن و فعالیت‌های متناسب با دانشجویی دعوت می‌کنم؛ چه فعالیت‌های اجتماعی و چه سیاسی باشد.
همواره دیده‌ایم که رهبر معظم انقلاب بهترین حامی جریان دانشجویی بوده‌اند و بار‌ها خطاب به مسئولان کشور از لازمه توجه به دانشجویان صحبت کرده اند. حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار خود با دانشجویان فرمودند: نظام اسلامی از رشد جریان دانشجویی استقبال می‌کند و اینجانب نسبت به محیط دانشگاه و حرکت دانشجویی خوشبین هستم.

مشکل‌ شما دانشجویان را پیگیری می‌کنم
همه می‌دانیم که مشکلات بسیاری سر راه دانشجویان وجود دارد؛ ضعف مدیریتی، نبود برنامه‌ریزی مناسب و کمبود بودجه و از جمله معضلاتی هستند که دانشجویان با آنها درگیر هستند. رهبر معظم انقلاب اما در این باره فرموده اند: در زمینه علمی کمبود‌هایی هست؛ مشکل استاد، مشکل مدیریت، مشکل برنامه ریزی و کمبود بودجه، همه اینها را می‌دانم و در سال‌های اخیر در دیدار با استاد و مدیر و دانشجو آنها را پیگیری کرده‌ام.
توجه مقام معظم رهبری به مشکلات دانشجویان و آگاه بودنشان از درد و رنج دانشجویان سبب شده تا جوانان دانشجو با شور و شوق فراوان در دیدار با ایشان شرکت کنند و به واسطه نمایندگانی که مجال صحبت دارند، حرف‌ و دغدغه خود را به گوش ایشان برسانند.
تشکل‌های دانشجویی و اقشار مختلف دانشجویان در دیدار با حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای می‌توانند پیام‌هایی را قرائت کنند تا درد و دل و مشکلاتشان به گوش برسد. تشکل‌های دانشجویی که بدون هیچ تبعیضی و به صورت مساوی فرصت صحبت دارند مشکلاتشان همگی دارای اهمیت است.


مشکل را گفتید راه حل را هم بگویید، من می خوانم
در یکی از همین دیدار‌ها بود که نماینده جنبش عدالتخواهی پشت تریبون قرار گرفت و درباره موضوع های مختلف اقتصادی و اجتماعی و مشکلات موجود انتقاد کرد. در پاسخ، حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای فرمودند: درد‌ها را گفتید راه حل‌ها را هم بگویید.
نماینده دانشجویی پرسید بنویسم به دستتان می‌رسد؟
مقام معظم رهبری فرمودند: بله؛ حتما.
همچنین در دیداری دیگر هنگامی که یکی از دانشجویان درباره برخی از مشکلات صحبت و جمعیت در واکنش به صحبت‌های او اعتراض کرد، حضرت آیت الله خامنه‌ای دانشجویان خطاب به دانشجویان حاضر فرمودند: ساکت باشید و اجازه دهید صحبت کند.
بار‌ها دیده ایم که همین مشکلات دانشجویان و دغدغه آنان‌ که در دیدارها اعلام می‌شود، از سوی رهبر معظم انقلاب ثبت می‌شوند و سپس ایشان در نشست های مختلف،‌موارد لازم را به دولتمردان گوشزد می‌کنند. این موضوع نشان از آن دارد که مشکل دانشجویان برای رهبر معظم انقلاب دغدغه است و ایشان به سادگی از آنها گذر نمی‌کنند.
رهبر معظم انقلاب در دیدار‌های خود خطاب به دانشجویان همواره توصیه‌های مختلفی دارند؛ آرمان‌گرایی، رسیدن به جامعه، عادل، واقع‌بینی، داشتن نقش فعال در رویداد‌ها، تلاش جدی و همه جانبه برای غلبه دادن گفتمان در دانشگاه‌ها، شجاعت در اقدام و تزریق امید در محیط دانشگاهی ازجمله توصیه‌هایی است که ایشان برای دانشجویان دارند.


جوانان گره گشای مسائل کشور هستند
اگرچه ۱۶ آذر تنها روزی است که برخی مسئولان کشور تلاش خود را برای کمک به دانشجویان دارند و شاید فقط در این روز به فکر غدغه و شنیدن مشکل دانشجویان می‌افتند، اما مقام معظم رهبری نشان داده اند که همانند یک پدر، همواره حامی و پشتیبان دانشجویی هستند و صحبت هایشان برای ایشان دغدغه جدی است. مقام معظم رهبری بدون هیچ تعارفی فرموده اند: معتقدم جوانان می‌توانند گره گشایی کنند.
وقتی ایشان نقش دانشجویان را جدی می گیرند، جوانان هم با تلاش بیشتر و با امیدی بالا، قدم‌های استوار خود را در راه پیشرفت و آبادانی کشور بر می‌دارند.

پیوندهای سایت