گام بلند دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

 

تازه ترین نشست شورای راهبردی اپلیکیشن دانشگاه آزاد اسلامی، با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه در سازمان مرکزی تشکیل شد.
به تازگی شماری از نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، یک اپلیکیشن کاربردی راه‌اندازی کرده اند که تمامی خدمات فرهنگی و دانشجویی و بخشی از خدمات آموزشی را همراه با امکاناتی مثل پیام‌رسان در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
این اپلیکیشن، همزمان با آیین گرامیداشت روز دانشجو، از سوی دکتر محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، در واحد تهران جنوب رونمایی شد. این در حالی است که اپلیکیشن دانشگاه آزاد اسلامی، مراحل تست اولیه را پشت سر گذاشته و قرار است تا شش ماه آینده به بهره برداری عام برسد.

حرکت رو به جلو در علم و فن آوری
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، در تازه ترین نشست شورای راهبردی اپلیکیشن این دانشگاه، با تشکر از گروه طراحی و راه اندازی این نرم افزار که همگی جزو نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی هستند، گفت: نیاز به چنین اپلیکیشنی در دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگ ترین دانشگاه حضوری دنیا، محسوس بود و ان شاءالله این دستاورد دانشجویان، به عنوان یکی از کارهای ارزشمند و افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شناخته خواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری، با بیان اینکه فضای مجازی به یک بخش واقعی از زندگی حقیقی انسان تبدیل شده است، افزود: تقریبا تمامی جوانان دانشگاهی، مقدار زیادی از وقت خود را در فضای مجازی سپری می کنند و حتی برخی از آنان، متاسفانه به این فضا اعتیاد پیدا کرده اند. بنابراین لازم است نسبت به این موضوع مهم، یک کار جدی انجام شود.
وی تاکید کرد: با توجه به اتفاق های ناخوشایندی که در سال های اخیر در کشور ما رقم خورده است و برخی پیام رسان های خارجی، در شکل گیری آنها نقش اساسی داشتند، لازم بود خیلی زودتر از این نسبت به مساله چاره اندیشی می شد.
کلانتری، حرکت رو به جلو در علم و فن آوری را وظیفه دانشگاهیان دانست و اضافه کرد: با توجه به الگو بودن انقلاب اسلامی در دنیا، می توانیم در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز یک الگوی جهانی معرفی کنیم.

توسعه خدمات دانشجویی و فرهنگی
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی نیز اظهار کرد: چند سالی است که فناوری نوین ارتباطی یا همان پیام‌رسان‌ها باعث تحولاتی در عرصه زندگی فردی و اجتماعی کشو ر‌ها شده که در این بین قشر دانشگاهی نیز از این موضوع بی‌نصیب نبوده است.
دکتر رضا نصیری افزود: قطعا دسترسی به فضای سالم مجازی حق همه مردم به‌ ویژه دانشجویان و دانشگاهیان است. در عین حال، این نکته نیز برای هر تحلیلگر رویدادهای اجتماعی معاصر دارای بصیرت و تحلیل، روشن است کشور‌ها و دولت‌هایی که مبنای تشکیل آنها سود و سلطه است و حتی در برابر پرداخت وجه با تحریم‌های ظالمانه خود حاضر به برداشتن تحریم‌های دارویی و پزشکی علیه مردم ما نیستند، چه گونه ممکن است بدون داشتن هیچ منفعتی حاصل تکنولوژی بسیار پرهزینه خود را در اختیار میلیون‌ها ایرانی قرار دهند؟!
وی ادامه داد: بر همین اساس در بهمن‌ سال گذشته شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل آنکه خدمتی به جامعه دانشگاهی و مردم کرده باشد، طی مصوبه‌ای ماموریت بررسی و اقدام لازم درباره ایجاد یک پیام‌رسان بومی و مطمئن را بر عهده معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه قرار داد.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: خوشبختانه پس از 10 ماه تلاش و کار گروهی از دانشجویان نخبه جهادی دانشگاه با همت والا و کار و ابتکار متعهدانه، این عزیزان توانستند درون دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فناوری اطلاعات، نرم‌افزاری قدرتمند با بستری مناسب برای توسعه انواع خدمات دانشجویی و فرهنگی تولید کنند.

توجه به سرعت و امنیت بالای تبادل اطلاعات
همچنین ارشیا بادی، دانشجوی مقطع دکتری رشته برق دانشگاه آزاد اسلامی دماوند و مدیر طرح اپلیکیشن دانشگاه آزاد اسلامی توضیح داد: با راه اندازی رسمی این اپلیکیشن که پس از تایید نهایی مسئولان مربوط صورت خواهد گرفت، دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به‌راحتی می‌توانند درخواست‌های آموزشی خود از قبیل امکان مشاهده ریز نمره ها، درخواست نقل و انتقال و حتی امکانات خدماتی، مانند ثبت‌نام در برنامه‌های فرهنگی یا استفاده از خدمات دانشجویی مانند پارکینگ، سلف، کتابخانه، بوفه و غیره را روی گوشی تلفن همراه خود مرتفع کنند.
وی با بیان اینکه تاکنون 90 هزار نفر عضو این پیام‌رسان شده‌اند، ادامه داد: سامانه پیام‌رسان دانشگاه قابلیت‌های زیادی دارد که سرعت بالای تبادل اطلاعات و امنیت بالا ازجمله آنهاست. این پیام‌رسان برای سیستم عامل اندروید و وب تهیه شده و قرار است در دسترس خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی قرار گیرد. هرچند این سامانه ‌فقط مختص به خانواده دانشگاه نیست و در فاز دوم راه‌اندازی، امکان استفاده عموم مردم را به نشانی http://wemessenger.ir فراهم خواهد کرد.
بادی، خاطرنشان کرد: پیام‌رسان «ما» دارای قابلیت‌های متعددی است که به‌مرور از آن رونمایی خواهد شد. شاید مهم‌ترین ویژگی آن برخلاف نمونه‌های خارجی، حفظ حریم خصوصی کاربران است که از ابتدای طراحی مورد تاکید قرار گرفته است.
مدیر طرح اپلیکیشن دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: دانلود مقاله ها و استفاده از کتابخانه‌های دانشگاه و کتابخانه‌های بین‌المللی، نمایش فیلم آموزشی و کلاس‌ها، تشکیل گروه‌های کلاسی و اطلاع‌رسانی رویدادهای مهم، ارسال پیام‌های متنی، صوتی، تصویری و فایل و همچنین ایجاد گروه و کانال، از جمله امکانات نرم افزار «ما» است.

پیوندهای سایت