روایتی از سه روز عاشقی زوج‌های دانشجو در جوار امام رضا (ع)

 

بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی این روز‌ها در مشهد مقدس در حال برگزاری است، زوج‌های جوان دانشجو به همت نهاد رهبری کشور دور هم جمع شده اند تا جشن معنوی ازدواج خود را در کنار امام مهربانی‌ها برگزار کنند.
دل‌های بزرگی دارند؛ با این که خیلی جوان هستند با ایمان به وعده‌های الهی آستین همت بالا زده اند، در زرق و برق دنیا غرق نشده اند که اگر شده بودند، همچنان در تجرد و خیالات موهوم خود بودند.
از همه چیز مطلع اند از گرانی‌ها گرفته تا نیاز‌های اولیه برای شروع با هم بودن. با این حال دل به دریا زده اند و رهسپار بهشت شده اند، به امید همراهی با همسفری بهشتی...
دوباره مشهد الرضا میزبان شده است، میزبان نوعروسان و تازه دامادانی که دانشگاه حلقه وصل آنان بوده است. این دانشجویان، میهمانان بیست و دومین دوره مراسم ازدواج دانشجویی کشور با عنوان «همسفر تا بهشت» هستند.
سه روز میهمان مشهد و همجوار علی بن موسی الرضا هستند؛ خرسندند، آنقدر که سعی دارند همه این لحظه هایشان را ثبت کنند. بهترین خاطرات با هم بودن را در کنار مولای شان و در قطعه‌ای از بهشت به جشن نشسته اند؛ گوشی‌های همراه بهترین ابزار ثبت خاطرات این روز‌ها در تمامی ساعات، آنان را همراهی می‌کنند.
دم دمای غروب که می‌شود فرشته‌هایی با چادر‌های سپید در ورودی‌ها صف می‌کشند یک به یک با چشمانی به نم نشسته و با عرض ادب به سلطان توس وارد حریم رضوی می‌شوند. از آن سو تازه دامادان بشاش به دنبال نوعروسان می‌آیند و از همان ابتدای ورود دست در دست یکدیگر و در کنار مضجع شریف رضوی با یکدیگر پیمان می‌بندند.
پیمان با هم بودن در همه سختی‌ها و خوشی ها، پیمان وفاداری، پیمان با اخلاق بودن و برای توفیق در این عهد حضرت رضا (علیه السلام) را شفیع خود نزد خدا می‌خوانند، پرنده‌های عاشق دو به دو با یکدیگر راهی می‌شوند و با حرکت در یک خط، صف عاشقانه‌ای را ترسیم می‌کنند.
زوج‌های جوان در میان نگاه پر شور و شعف زائران و مجاوران همراه با زمزمه‌های خوشبختی راهی رواق حضرت زهرا (سلام الله علیها) پاتوق زوج‌های دانشجو می‌شوند.
نوعروسان و تازه دامادان در این رواق پای منبر بزرگانی، چون حجت الاسلام ماندگاری، راشد یزدی و غیره، درس اخلاق و باهم به نیکی زیستن را می‌آموزند.
متنعم شدن از خوان پر برکت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) آرزوی هر زائر و مجاوری است، انگار آرزوی این زوج‌های جوان نیز با حضور در میهمان‌سرای حضرت محقق می‌شود.
پابوسی و زیارت حضرت رضا (ع) مهم ترین برنامه زوج‌های جوان است. دو به دو و گروه گروه مشرف می‌شوند؛ هر یک در دل نجوایی دارد. برخی، چون مسافران از راه رسیده چمدان دل را می‌گشایند و دعا‌ها و خواسته‌هایی را که نزدیکان همراشان کرده اند به حضرت می‌رسانند. یک به یک منتقل می‌کنند و حالا نوبت واگویه‌های شخصی عروس و داماد است. از داشته‌ها و نداشته‌ها می‌گویند و از عاقبت به خیری که انگار طلب همگی آنان است.
شب اول با دنیایی از خاطره به اتمام می‌رسد و صبح روز بعد دوباره گرد هم می‌آیند، اما این بار در همایشی آموزشی با حضور استادانی خبره در امر تربیت حوزه خانواده، اندوخته‌های شان بیشتر می‌شود. سپس در کارگاه‌های پیش بینی شده به تلاش می‌نشینند، برخی برتر می‌شوند و لایق جوایز. زیارت اما پای ثابت همه این سه روز است دوباره راهی زیارت و خلوت می‌شوند. برخی در تلاش اند تا بیشترین زمان شان را در بهترین مکان یعنی حرم مطهر سپری نمایند.
زیارت سحرگاهی روز سوم از برنامه‌های این اردوی سه روزه است. زیارت و وداع با امام خوبی‌ها و گردش در شهر حسن ختام سفر بهشتی است؛ سفری که هر کدام برای آن نظری دارند.
علی داماد ۲۲ ساله اراکی؛ می‌گوید هیچ گاه تصور نمی‌کردم که شروع بهترین مرحله زندگی ام را در کنار بارگاه منور حضرت رضا (ع) جشن بگیرم. امیدوارم همه زوج‌های دانشجویی که در این برنامه حضور داشتند به آبروی امام رضا (ع) طعم خوشبختی را تا پایان زندگی شان بچشند.
مریم، نوعروس ۲۰ ساله معتقد است با یک بله به دو آروز رسیده است، همسری شایسته و زیارت امام رضا (ع) که آرزوی دیرینه اش بوده است.
مهران، داماد دانشجویی است که ملاک خوشبختی را ایمان و اخلاق می‌داند و خرسند است از اینکه همسری با ایمان و خوش اخلاق نصیبش شده است.
زهرا، همسر مهران از اتکاء به وعده‌های الهی می‌گوید و امیدوار است لحظات خوشی را در کنار همسرش سپری کند.
دومین گروه زوج‌های دانشجوی بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی سراسر کشور هم با شادمانی به دیار خود بر می‌گردند و با آرزو‌های بسیار راهی می‌شوند و امیدوارند رخت سپید، لباس نخستین و آخرینی باشد که در کنار همسفر بهشتی شان بر تن می‌کنند.

امید ملایی- خبرگزاری دانشجو

پیوندهای سایت