مهاجرت‌های بی‌حساب و کتاب دانشجویی و سراب تحصیل در دانشگاه‌های حبابی

مهاجرت و تحصیل در دانشگاه‌هایی که تایید وزارت علوم را ندارند، دانشجویان را با مشکلات متعددی مواجه کرده است.
امروزه پیشرفت علمی، افزایش آگاهی و آشنا شدن با علم روز دنیا، از اهداف مهم زندگی بسیاری از افراد است. دانشجویان در کنار اینکه بخشی از دانش و اطلاعات را در داخل از کشور به دست می‌آورند گاهی اوقات برای ارتقا علمی و کسب اطلاعات روز دنیا به گذراندن یک دوره تحصیلی در کشورهای دیگر نیاز پیدا می‌کنند.
در این بین انتخاب کشوری برای ادامه تحصیل و موسسه‌ای که دانشجو را اعزام می‌کند بسیار مهم و حائز اهمیت است. یک انتخاب اشتباه و نادرست می‌تواند مسائل و دغدغه‌هایی فراوان برای فرد به همراه بیاورد؛ کشوری که برای ادامه تحصیل انتخاب می‌شود باید سطح علمی بالاتر از کشور مبدا داشته باشد تا بتواند به رشد علمی او کمک کند. در کنار این موضوع شرایط مناسب زندگی نیز از جمله موارد حائز اهمیت است. شرایط زندگی و هزینه‌ها در هر کشور‌ی متفاوت است و از مسائل مهم به شمار می آید.
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، موسسه‌ای که برای اعزام دانشجو انتخاب می‌شود باید از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز داشته و مورد تایید آن باشد تا فرد در کشور مقصد با مشکل و دردسر روبه رو نشود.

مشکلات پیش روی دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور
در کنار تمامی این موارد تحصیل در کشوری دیگر مشکلاتی را برای دانشجویان به ارمغان خواهد آورد که انتخاب راه‌های عجیب برای حل مشکل زبان از سوی دانشجویان، تایید نشدن مدرک برخی دانشگاه‌های خارج از کشور از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، همنوا نبودن دانشجویان ایرانی، توجه نکردن به کیفیت برخی موسسات آموزشی و اعلام نشدن اطلاعات صحیح تحصیلی از سوی موسسات اعزام دانشجو برخی از آنهاست.
با تمامی این اوصاف و با توجه به وجود شرایط و سختی‌هایی که ممکن است برای مهاجرت به کشور دیگر وجود داشته باشد، برخی از افراد مصمم به انجام این کار هستند و از طریق موسسات اعزام دانشجو اقدام می‌کنند.
با اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به صورت دوره‌ای فهرست مراکز و موسسات غیرقانونی و نامعتبر اعزام دانشجو را اعلام می‌کند اما شاهد هستیم در سال‌های اخیر بسیاری از دانشجویان ایرانی از طریق همین موسسات غیرمجاز برای ادامه تحصیل به کشور‌های دیگر مهاجرت کردند. البته برخی از آنان با مشکلاتی عدیده‌ مواجه هستند، به طوری که نه راه پس دارند و نه راه پیش!

مدرک بی اعتبار؛ نتیجه بی اطلاعی دانشجو از شرایط تحصیل در خارج از کشور
یکی از دلایل ایجاد مشکلات متعدد برای دانشجویان ایرانی این است که از شرایط کشور مقصد اطلاعات کافی ندارند و تمامی کار‌های خود را به موسسات و واسطه‌های اعزام دانشجو می‌سپارند. این واسطه‌ها هم برای از دست ندادن سود و منفعت خود موانع تحصیلی و شرایط زندگی موجود در آن کشور را بیان نمی کنند و تنها از مزایا و جذابیت‌های آن برای دانشجویان صحبت می‌کنند تا دانشجویان زودتر اقدام کنند. همچنین دانشجویان را جذب دانشگاه‌هایی می‌کنند که دارای تاییدیه از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیست و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی یک مدرک بی اعتبار را در دست دارند.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری درباره علت مهاجرت دانشجویان ایرانی گفته است: ما هیچ نیازی نداریم که دانشجویان به کشور‌های خارجی دارای سطح علمی پایین‌تر از کشور خودمان بروند و افراد برای این کار دلایل خود را دارند. حتی با توجه به مشکلات ارزی پیش آمده اعلام کردیم همه دانشجویانی که در دانشگاه‌های مورد قبول وزارت علوم شروع به تحصیل کرده اند می‌پذیریم برگردند و در دانشگاه‌های کشور تحصیل کنند.
البته این صحبت وزیر شامل افرادی است که در دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور تحصیل کرده اند و امروز به هر دلیل می‌خواهند به کشور برگردند. در این بین، مشخص نیست تکلیف افرادی که دارای این شرایط نیستند و در یک دانشگاه غیر معتبر از نظر وزارت علوم کشورمان درس خوانده اند چه خواهد شد.

روسیه و گرجستان؛ ۲ کشور جذاب برای ادامه تحصیل
دانشجویان برای ادامه تحصیل بر اساس معیار‌های مدنظر خود، کشور‌های مختلفی را انتخاب می‌کنند. روسیه و گرجستان ۲ کشور جذاب برای دانشجویان است که هر ساله شمار زیادی از دانشجویان برای ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی به آنجا سفر می‌کنند و آمار بالایی از این دانشجویان را ایرانی‌ها شامل می‌شوند؛ به طوری که در سال گذشته میلادی بدون هیچ گونه ضابطه خاص، بیش از ۱۱۰۰ دانشجوی ایرانی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی سچینوا مسکو جذب شده اند.
در حالی که این دانشجویان بدون اطلاع کامل از شرایط تحصیل دراین دو کشور و با اعتماد به وعده‌ها و صحبت‌های موسسات و واسطه‌های اعزام دانشجو و با پرداخت هزینه‌های هنگفت، وارد دانشگاه‌های این کشور‌ها شده اند، مشکلاتشان هر روز بزرگ‌تر و پررنگ‌تر می‌شود.
بر اساس گفته دانشجویان ایرانی که در یکی از دانشگاه‌های روسیه تحصیل می‌کنند، این کشور شرایط سختی برای تحصیل دارد، به بهانه‌های کوچک دانشجویان اخراج می‌شوند و تمامی هزینه‌ای که پرداخت کرده اند بر باد می‌رود!
همچنین تایید نشدن مدرک برخی دانشگاه‌ها از جمله مشکلاتی است که بیشتر دانشجویان علوم پزشکی به آن اشاره دارند. سال پیش شماری از دانشگاه های خارجی از سوی وزارت علوم و بهداشت معتبر اعلام شدند، اما همچنان دانشگاه‌های غیرمعتبر که از سوی موسسات اعزام دانشجو پذیرش می‌کنند، وجود دارند.

دغدغه‌های دانشجویان برای تحصیل در روسیه و گرجستان
ایرانی‌ها تا قبل از حضور در روسیه هیچ‌گونه آشنایی با زبان روسی ندارند یا در اندازه یک دوره کوتاه‌ مدت آموزش زبان در موسسات گذرانده اند. کاملا مشخص است که این سطح دانش نمی‌تواند برای حضور در دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری کافی باشد. متاسفانه روس‌ها در زبان انگلیسی بسیار ضعیف هستند و تنها زبانی که در روسیه می‌تواند استفاده شود زبان‌های روسی و تا اندازه ای ترکی است. علاوه براین دانشجویان تنها با برخی از استادان می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند و این یکی از مشکلات تحصیل در روسیه است.
یکی از مهم‌ترین معایب تحصیل در دانشگاه‌های گرجستان هم آشنا نبودن دانشجویان با زبان گرجی است، در حالی که تحصیل در برخی از رشته‌های دانشگاهی به زبان انگلیسی و در برخی به زبان گرجی یا روسی انجام می‌شود. از طرفی یادگیری زبان گرجی نیاز به صرف وقت، هزینه و انگیزه لازم دارد که برای برخی از دانشجویان می‌تواند سخت و خسته کننده باشد و آنان را از تحصیل منصرف کند.
علاوه بر این تفاوت فرهنگی و اجتماعی ایرانی‌ها با مردم روسیه می‌تواند مشکلات امنیتی و اخلاقی بسیاری را برای دانشجویان ایرانی به ویژه دختران به وجود بیاورد.
شاید یکی از مشکلات بزرگ دانشجویان در روسیه تامین هزینه‌های زندگی و خوابگاه باشد. در بسیاری از خوابگاه‌ها امکان زندگی یک نفر در اتاق دو نفره وجود ندارد و در برخی دانشگاه‌های بزرگ از جمله دانشگاه دولتی مسکو، خوابگاهی برای دانشجویان متاهل درنظر گرفته نشده است.
یکی از مشکلاتی دانشجویان برای تحصیل درگرجستان، واحد پول رایج این کشور است. تمامی معاملات ملک، خودرو و اجاره مسکن با دلار آمریکا انجام می‌شود و این مساله برای مهاجران و دانشجویان که دارای بودجه محدود هستند خوشایند نیست.

وعده های مسئولان روسیه ای برای حل مشکلات دانشجویان ایرانی
افزایش شمار دانشجویان ایرانی و انعکاس مشکلات آنان و همچنین پیگیری‌های سفارت ایران در مسکو باعث شده تا مسئولان روسیه به فکر بیفتند و برای جذب دانشجو قوانین تازه ای را در نظر بگیرند. به گفته وزیرعلوم روسیه، برای جلوگیری از مشکلات فراوان به وجود آمده قرار است از این به بعد پذیرش دانشجو با دقت و سخت گیری بیشتری انجام شود. آموزش زبان روسی پیش از ورود دانشجو به روسیه، تعیین حد نساب معدل و کوتاه کردن دست موسسات اعزام سودجو از اقدام های مهم دراین زمینه است.
امید می‌رود مسئولان مربوط وارد میدان شوند و با کوتاه کردن دست موسسات غیرمجاز و اقدام های لازم برای آگاه کردن دانشجویان از شرایط تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور و معرفی دانشگاه‌های معتبر در راستای حل مشکلات دانشجویان خارج از کشورتلاش کنند.
در شرایط کنونی شمار زیادی از دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های روسیه و گرجستان بلاتکلیف هستند و شرایط سختی را سپری می‌کنند. حالا دانشگاهی که یک روز رویای آنان بود، برایشان به کابوسی تلخ تبدیل شده است. عامل اصلی ایجاد این مشکلات را می توان شرکت‌ها و موسساتی دانست که با وجود نام پرآوازه و تجربه و اعتباری که برای خود طی سالیان طولانی به دست آورده اند، اما مسائل اخلاقی، وجدانی و انسانی را رعایت نکرده اند. این شرکت‌ها و موسسات پس از دریافت پول از دانشجویان متقاضی، آنان را درخاک روسیه رها می کنند و با این که پول را به طور کامل دریافت کرده اند کاری انجام نمی‌دهند.
البته دانشجویان هم در این زمینه بی تقصیر نیستند، زیرا به توصیه‌ها و گزارش‌های وزارت علوم مبنی بر غیرقانونی بودن موسسات اعزام دانشجو و اعتبار نداشتن برخی دانشگاه‌های خارج از کشور بی اعتنا بوده و کار خود را انجام داده اند. امروز این دانشجویان به دلیل تحصیل در دانشگاهی که مورد تایید وزارت علوم نیست باید بهای سنگینی را بپردازند.

پیوندهای سایت