دکتر رستمی: دانشگاه جریان‌ساز مسیر مذهب است

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه دانشگاه جریان‌ساز مسیر مذهب است، خاطرنشان کرد: هنوز با دانشگاه اسلامی، جامعه و دولت اسلامی فاصله داریم.
به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام دکتر مصطفی رستمی در همایش قبل از سفر عتبات دانشگاهیان که در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: دانشگاه تهران یکی از دانشگاه‌هایی است که فضایی بسیار مذهبی دارد. امروزه دانشگاه جریان‌ساز مسیر مذهب است، برای مثال مراسم اعتکاف چندین سال در شهر قم مطرح بود، اما تنها چند طلبه در مسجد امام حسن عسگری(ع) خودشان معتکف می‌شدند و اعتکاف می‌گرفتند و هیچ جریان بیرونی را شامل نمی‌شد، اما همین که دانشگاه تهران اعتکاف را برگزار کرد این مراسم اوج گرفت و امروز ده‌ها هزار مسجد در کشور برگزارکننده اعتکاف هستند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: یکی از کارمندان دانشگاه تهران بعد از اینکه از این دانشگاه بازنشسته شد تعریف می‌کرد که در ابتدای ورودم به دانشگاه به ‌عنوان کارمند به دلیل فضای سنگین غیرمذهبی دانشگاه جرات نمی‌کردم به مسجد دانشگاه بروم. روز‌های اولی که به مسجد می‌رفتم صف‌های کمی برای نماز تشکیل می‌شد. امروز اما دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه‌های کشور این افتخار را دارند که پرشکوه‌ترین صف‌های نماز جماعت را برگزار کنند. در واقع باید گفت با شکوه‌ترین نماز‌های جماعت در کل کشور در مساجد دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.
رستمی عنوان کرد: با دانشگاه اسلامی، جامعه و دولت اسلامی فاصله داریم. در زمان شاه بنا بود که دانشگاه محیط ترویج سکولاریسم و بی‌دینی باشد؛ در خاطرات اسدالله علم که در آخرین روز‌هایی که در کشور بوده نوشته است: «با اعلی‌حضرت گفتگو می‌کردیم و وی ابراز نگرانی می‌کرد از اینکه دختران چادری و روسری‌به‌سر در دانشگاه زیاد شده‌اند.» این فضایی بود که در زمان انقلاب برای دانشگاه‌ها وجود داشت.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، توضیح داد: این جمع جمعیت زوار امام حسین(ع) است و حتی کسانی که زائر امام حسین(ع) نیستند و برای بدرقه و همراهی زوار می‌آیند هم ثواب زیارت را می‌برند.
او با بیان اینکه هر کسی به دیدار زائر بیاید ثواب زیارت را می‌برد، اضافه کرد: جان‌ها همه استعداد روشن شدن را دارند. خیلی از انسان‌ها شمع وجودشان فشرده، خموش و سرد است. این شمع وجود به هر شمع خاموشی برسد استعداد روشن کردن را دارد.
رستمی به دانشجویان توصیه کرد کتاب احضاریه و کتاب‌های امثال آن را برای آشنایی با آداب زیارت بخوانند، چرا که موجب می‌شود آمادگی بیشتری برای زیارت آن مقام پیدا کنند.

پیوندهای سایت