آیت‌الله جوادی‌آملی: سخنان انبیا را به دانشجویان منتقل کنید

 

رئیس و اعضای هیات‌ رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی در سفر به دماوند با حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی دیدار و گفت‌وگو کردند. در این دیدار، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه معاون علوم‌انسانی و هنر دانشگاه، گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این دانشگاه برای تعالی علوم‌انسانی و ارائه علم دینی ارائه کردند.

آیت‌الله جوادی‌آملی: دانشجویان امانت‌های الهی هستند
در این دیدار، آیت‌الله جوادی‌آملی با توجه به گزارش طهرانچی و خسروپناه درباره دانشگاه آزاد اسلامی و پیگیری تعالی علوم انسانی، گفت: «گزارشی که مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه ارائه کردند، بسیار امیدبخش بود.»
او با بیان اینکه سه گروه از مردم در مقابل رهبران الهی قرار دارند، ادامه داد: «یک گروه کسانی هستند که سخنان رهبران الهی را می‌پذیرند و سعادتمند دنیا و آخرت می‌شوند، اما دو گروه دیگر نیز در مقابل رهبران الهی موضع می‌گیرند؛ یک گروه افراد نادانی هستند که بیمارند و جهل آنها مانع سعادت‌شان است. دسته دیگر دانشمندانی هستند که غرور علم آنها مانع پذیرش سخنان رهبران الهی می‌شود.»
آیت‌الله جوادی‌آملی با اشاره به تحول در علم و دانش پس از انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: «اگر پیش از انقلاب علم مانع بود، اکنون باید راهگشا، انسان‌آفرین و آینده‌آفرین باشد. دانشجویان امانت‌های الهی هستند که باید سخنان انبیا را به آنها منتقل کرد تا راهزن علم نباشند.»
او خطاب به مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: «خون شهیدان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، کشور را پاک کرد، بنابراین کشور باید میوه پاک بدهد. مسئولان دانشگاه مانند کشاورزان علمی کشور هستند و باید دانشجویان را طوری تربیت کنند که با خدا، قرآن، اهل‌ بیت(ع) و نماز ارتباط داشته باشند و دانشگاه میوه طیب و طاهر بدهد. عاقل بودن کافی نیست، بلکه انسان باید یعقل و قائم به عقل باشد.»

دکتر طهرانچی: باید نگاه تحولی در حوزه تعلیم و تربیت داشته باشیم
طهرانچی نیز با ابراز خرسندی از حضور در بیت آیت‌الله جوادی‌آملی و دیدار با ایشان، گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی یک شبکه اجتماعی تعلیم و تربیت است که بیش از یک میلیون و 200 هزار دانشجو، 700 مدرسه و در بیش از 520 نقطه کشور واحد و مرکز دانشگاهی دارد.»
او ادامه داد: «بنای کار ما در دانشگاه آزاد اسلامی این است که با نگاهی که حضرتعالی علم را تعریف کرده‌اید و آن را شرح خلقت عالم می‌دانید، نگاه تحولی در حوزه تعلیم و تربیت داشته باشیم. بر این اساس، برای حوزه علوم‌انسانی در دانشگاه آزاد اسلامی جایگاه ویژه‌ای قائل شدیم. معاونت علوم انسانی و هنر را در کنار معاونت‌های علوم پزشکی و علوم، مهندسی و کشاورزی ایجاد کردیم که این معاونت وظیفه کارآمدسازی آموزش عالی را برعهده دارد.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: «با ایجاد معاونت علوم انسانی و هنر و دیگر معاونت‌های موضوعی در دانشگاه آزاد اسلامی، بحث تعالی علوم‌انسانی را پیگیری می‌کنیم تا متعالی‌سازی علوم و امیدبخشی به جوانان را در دستورکار قرار دهیم. امیدواریم در شهرهای مختلف در زندگی مردم موثر و در معاش و جنبه‌های روحانی آنها اثرگذار باشیم.»
همچنین دکتر خسروپناه گفت: «تلاش داریم نظریه علم دینی آیت‌الله جوادی‌آملی در دانشگاه آزاد اسلامی اجرایی شود که خوشبختانه با آمدن دکتر ولایتی و اعضای هیات ‌رئیسه جدید به این دانشگاه، دغدغه علم دینی و داشتن نگاه ملکوتی به عالم طبیعت و انسان و تاکید بر به‌ کارگیری مباحث علوم انسانی آغاز شده است.»
او افزود: «اکنون که شمار جمعیت دانشجویی کشور رو به کاهش است، باید رویکرد جدیدی در دانشگاه آزاد اسلامی داشت. اعضای هیات‌ رئیسه و مدیران این دانشگاه با مدیریت جهادی و شبانه‌روزی به قصد قربت کار می‌کنند تا بتوانند قدم‌هایی بردارند که باعث رشد و توسعه کشور در مسیر ایجاد تمدن نوین اسلامی شود.»

پیوندهای سایت