دکتر طهرانچی: ستاد اربعین در دانشگاه آزاد اسلامی موانع حضور دانشجویان را رفع کند

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر فعالیت ستاد اربعین حسینی این دانشگاه در راستای رفع موانع حضور دانشجویان در راه‌پیمایی اربعین و هدایت سازمان یافته پژوهش‌ها برای بررسی این واقعه بزرگ تأکید کرد.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نشست اعضای ستاد اربعین در دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی در سازمان مرکزی تشکیل شد.
در این نشست، طهرانچی با بیان اینکه راهپیمایی اربعین یک محیط تربیتی بزرگ است که انسان‌ها را احیا‌ء می‌کند، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک محیط آموزشی و تربیتی باید فضا را برای حضور حداکثری دانشجویان، استادان و کارکنان در راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی مهیا کند.
او افزود: با توجه به اهمیت موضوع، امسال ستاد اربعین حسینی در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل و احمد صالحی آرا که تجربه خوبی در قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد اسلامی دارد، به عنوان رئیس ستاد انتخاب شد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه فعالیت ستاد اربعین مانند قرارگاه جهادی فراتر از کار اداری است و باید تلاش کرد تا موانع حضور دانشجویان در کلاس اربعین برداشته شود، ادامه داد: ستاد اربعین حسینی دانشگاه آزاد اسلامی دو وظیفه دارد؛ انجام کار جهادی و ستادی برای رفع موانع حضور دانشجویان در محیط تربیتی اربعین و همچنین هدایت سازمان یافته پژوهش‌ها برای بررسی این واقعه بزرگ و نعمت الهی است.
طهرانچی اذعان کرد: سال 2015 دانشگاه «ام آی تی» یک تحقیق میدانی درباره راهپیمایی اربعین حسینی انجام داد و دو گروه ایرانی و عراقی را به عنوان جامعه هدف تعیین کرد. سپس از 1600 زائر ایرانی و 1800 عراقی درباره زیارت امام حسین (ع) و راهپیمایی اربعین 170 سؤال مطرح شد.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: این در حالی است که جامعه علمی ما تاکنون کمتر نسبت به این راهپیمایی بی‌نظیر فعالیت‌های پژوهشی انجام داده است. بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی در کنار هموارسازی شرایط حضور دانشجویان در راهپیمایی حسینی وظیفه خود می‌داند به رسالت علمی در حوزه پژوهش‌های دینی، جامعه‌شناسی اربعین و غیره عمل کند.
طهرانچی خاطرنشان داد: معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی باید توصیه‌ها و آموزش‌های پزشکی لازم را درباره گرمازدگی، بیماری‌های واگیر و غیره به کاروان‌های دانشجویی ارائه دهد تا دانشجویان بتوانند در صورت نیاز به عنوان امدادگر به همراهان خود و کاروان‌های دیگر کمک کنند.
رئیس ستاد اربعین حسینی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این نشست با اشاره به تعیین کمیته‌های تخصصی در این ستاد گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده و به منظور انجام سریع و خارج از چارچوب‌های اداری امور، هفت کمیته شامل کمیته‌های «فرهنگی»، «پشتیبانی، مالی و رفاهی»، «رسانه و فضای مجازی»، «اعزام»، «درمان»، «مواکب» و «نظارت و بازرسی» ذیل ساختار ستاد اربعین دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شده است.
احمد صالحی آرا ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی در راهپیمایی اربعین امسال، چهار موکب مرزی، سه موکب بین راهی و یک موکب مستقر در شهر کربلا دارد که آماده ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی است.
رئیس ستاد اربعین حسینی دانشگاه آزاد اسلامی پیشنهاد داد در ایام اربعین حسینی، ایستگاه‌های صلواتی در واحدهای دانشگاهی دایر شود تا علاوه بر نام نویسی دانشجویان و خادمان برای حضور در راهپیمایی اربعین حسینی بتوانند از طریق اعلام شماره حساب رسمی دانشگاه آزاد اسلامی نذورات خیران را برای ارائه خدمات بهتر به زائران اربعین جمع‌آوری کنند.

پیوندهای سایت