حجت‌‌‌الاسلام شریفانی: پیاده‌روی اربعین بزرگ‌ترین تعقل معنوی دنیاست

سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: احسان و ایثار راهپیمایی اربعین بزرگ‌ترین تعقل معنوی و انسانی را در دنیا رقم زده است.
به گزارش خبرنگار آنا، حجت‌‌‌الاسلام محمد شریفانی در نشست هم‌اندیشی نقش پیاده‌روی اربعین در ایجاد تمدن اسلامی، با بیان اینکه استادان دانشگاهی نباید از مجامع علمی چشم‌پوشی کنند، خاطرنشان کرد : امروز در آستانه پیاده‌روی اربعین حضور استادان در این واقعه مهم ضروری است.
سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی افزود: زیارت در مقوله های دینی جایگاه بسیار رفیعی دارد و خوب است که جایگاه این فریضه در بطن دین دیده شود. فلسفه خلقت عبادت و بندگی خداست که خداوند متعال برای عبادت زبانی را قرار داده است. قرآن، دعا و زیارت زبان‌های عبادت خداوند است.
او ادامه داد: ادعیه در سه قالب بیان شده است؛ در دسته نخست ادعیه به طور مستقیم، خداوند خطاب قرار گرفته است که فاخرترین و سنگین‌ترین دعاها نیز این نوع دعاها هستند. در شکل دیگری از ادعیه مشکل ها و نیازها مطرح می‌شود و دسته سوم ادعیه، دعاهایی است که در قالب زیارت خوانده می‌شود.
شریفانی عنوان کرد: دعاهای نوع سوم یعنی زیارت، بیشتر از دیگر انواع ادعیه مورد توجه الهی قرار می‌گیرد. زیارت به ‌نوعی خطاب کردن خداوند از زبان معصومین(ع) تلقی می‌شود. در فضای توجه خداوند به بنده هیچ زبانی مؤثرتر از زیارت وجود ندارد. براین اساس زیارت «جامعه» از جامع‌ترین زیارت ها به شمار می آید که بسیار توصیه شده است.
سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی با یادآوری تینکه زیارت، از راه‌های ادای حق و تشکر از ولایت و امامان است، توضیح داد: عالی‌ترین و زیباترین شعار و اصالت دینی در اسلام «زیارت» است که امروز تجلی آن را می‌توان زیارت جامعه و عاشورا حس کرد. عالی‌ترین شکل زیارت حضور جسمی و القای معنوی و به‌جای آوردن ادای تشکر از حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام است.
او اذعان کرد: احسان و ایثاری که در راهپیمایی اربعین وجود دارد بزرگترین تعقل معنوی و انسانی در دنیا به‌شمار می آید که کمتر می‌توان در دنیا با چنین پدیده‌ای رو به رو شد.
در این نشست، اعضای هیات علمی و استادان واحدهای دانشگاهی استان تهران نیز دیدگاه های خود را درباره پیاده‌روی اربعین مطرح کردند.

پیوندهای سایت