دکتر کلانتری: جریان غرب‌گرا به دنبال شكستن ارزش‌های انقلاب است

 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: جبهه مقاومت، استكبار را به چالش جدی كشانده و جریان غرب‌گرا به دنبال شكستن ارزش‌های انقلاب از جمله عفاف و حجاب است.
به گزارش خبرنگار آنا، حجت‌الاسلام دکتر ابراهیم كلانتری در نشست تبیین دقیق و ارائه راهكارهای عملیاتی اجرائی شدن دستورالعمل آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاری در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: جریان غرب‌گرا به دنبال فرصتی برای شكستن ارزش‌های انقلاب اسلامی از جمله عفاف و حجاب است.
در این نشست كه با حضور مدیران و مسئولان حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، رئیسان و دیگر مسئولان واحدهای دانشگاهی استان‌های خوزستان، مركزی، همدان و لرستان تشکیل شد، كلانتری ضمن یادآوری وقایع‌ روز ۱۳ آبان، خاطرنشان کرد: این روز یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است. تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، ۱۳ آبان ۱۳۵۷ که روز دانش‌آموز نام گرفت و تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ عنوان این سه واقعه مهم تاریخی است.
او با بیان اینکه امروز جبهه مقاومت، استكبار را به چالش جدی كشانده است، ادامه داد: استكبار در برابر اراده مردم و مقاومت ما درمانده شده و روز به روز در حال تضعیف است و ما هر روز در حال قوی‌تر شدن هستیم.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در حالی که غرب، به شكست در برابر انقلاب اسلامی معترف است برخی از جریان‌های واداده و عاشقان غرب در داخل همچنان به دنبال گسترش نظریه‌های غربی هستند.
کلانتری با اشاره به موضوع این نشست فرهنگی توضیح داد: دستورالعمل آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاری در دانشگاه آزاد اسلامی برای یك عملیات فراگیر از مهر ۹۷ به همه واحدها ابلاغ شده است.
او اذعان کرد: ‌با توجه به هجمه سنگینی كه علیه حجاب است، دستورالعمل بر اساس اسناد بالادستی و در راستای سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه و بیش از ۱۵۰۰ نفر ساعت كار، وقت صرف آن شده است.
کلانتری با اشاره به گستردگی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: نزدیك به یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو، ۲۵ هزار عضو هیات ‌علمی و ۳۰ هزار كارمند با بیش از شش میلیون دانش آموخته و فضای فیزیكی بسیار زیاد را نمی‌شود سلیقه‌ای اداره كرد و این کار به دستورالعمل در حوزه پوشش و شئون رفتاری نیاز دارد.
عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اهمیت بحث عفاف و حجاب ، خاطرنشان کرد: وزن عفاف و حجاب معادل ۵۰ درصد كارهای فرهنگی است و جنبه نماد و پرچم دارد. عفاف و حجاب واجبی است كه نسبت به واجبات دیگر از درجه اهمیت بالاتری برخوردار است و نمادهای دیگر پشت سنگر آن است. بنابراین اگر سیاست‌گذاری درستی در این حوزه انجام شود، در پیشگاه خداوند روسفید خواهیم بود.
او با یادآوری فرهنگ برهنگی در غرب توضیح داد: برهنگی و فرهنگ بی بند و باری مانع تشكیل خانواده خواهد شد و وقتی خانواده از بین رفت نتیجه آن افزایش فرزندان نامشروع خواهد بود. این رقم در برخی از كشورهای غربی تا ۸۰ درصد موالید را شامل می‌شود.
کلانتری با اشاره به قانونی شدن همجنسگرایی در غرب، خاطرنشان کرد: هویت انسانی در این كشورها لگدمال و نابود شده است و جای ارزش و ضد ارزش عوض شده است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با طرح این پرسش كه آیا در غرب مقام زن افزایش یافته یا لگدكوب شده است؟ گفت: از هم پاشیدگی خانواده و افزایش طلاق نتیجه سیاست‌گذاری غرب در این زمینه است و چون در انتهای برهنگی چیزی نیافته‌اند امروزه در این جوامع گرایش به حجاب افزایش یافته است.
او با اشاره به اهمیت اجرای دستورالعمل عفاف و حجاب در دانشگاه اذعان کرد: اجرای دستورالعمل نیازمند كار معرفتی و روشنگری است. در ابتدا باید تبیین و كار معرفتی و ایجابی انجام شود و كار سلبی، آخرین راهكار در این حوزه خواهد بود. در این زمینه باید احكام كمیته انضباطی با دقت بیشتری صادر شود تا موجب تشویق متخلفان نشود. این احكام حق‌الناس به شمار می آید و باید در پیشگاه خداوند پاسخگو بود.
کلانتری افزود: تشویق به مطالعه و گسترش کتاب‌خوانی در این حوزه موجب تحول در نسل جوان و دانشجو خواهد شد. بنابراین باید برای كارهای معرفتی و شناختی برنامه‌ریزی و آن را به‌ جد دنبال كنیم. فعال كردن مراكز مشاوره در دانشگاه یكی از این اقدام ها خواهد بود.
عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به مناسب‌سازی فضای دانشگاه‌ها اظهار کرد: این فضا باید به‌گونه‌ای باشد كه اجازه تخلف به متخلفان داده نشود. ضرورت دارد نصب تابلوهای حاوی پیام و روایات دینی و معنوی در محیط‌های دانشگاهی و استفاده از ابزارهای متنوع فرهنگی موجود در دانشگاه و انجام كارهای فرهنگی کم‌هزینه در دستور کار باشد.
در این نشست، دکتر رضا نصیری مدیركل فرهنگی و اجتماعی و حجت‌الاسلام‌ عباسعلی رستمی مسئول ارزیابی فرهنگی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، ضمن برشمردن راهكارهای مختلف برای اجرایی شدن دستورالعمل آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاری، مصادیقی از آن را برشمردند.
پرسش و پاسخ، ادای احترام و تجدید بیعت با شهیدان گمنام واحد بروجرد و برگزاری نماز جماعت ظهر و عصر از جمله برنامه‌های حاشیه نشست فرهنگی بود.

پیوندهای سایت