فعالیت های قرآنی؛ موثرترین برنامه فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی

 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در دانشگاه وظیفه داریم تمامی تلاش خود را در راستای نهادینه شدن ارزش های قرآنی در زندگی شخصی و اجتماعی به کار ببریم.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری در اختتامیه بیست و چهارمین دوره مسابقه های شفاهی قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه باید بتوانیم از هدایت‌های قرآن کریم در زندگی خود نهایت استفاده را ببریم، افزود: این رقابت، مقدمه ای برای برگزاری مسابقه های ملی قرآن و عترت است که آذر امسال به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد شیراز برگزار خواهد شد.
او با تاکید بر اینکه بزرگ ترین، پاک ترین و مؤثرترین برنامه فرهنگی در دانشگاه، فعالیت های قرآنی است، خاطرنشان کرد: باید در زمینه آموزش، قرائت، حفظ، تدبر، تفسیر و عملیاتی کردن مفاهیم قرآن در تمامی زوایای زندگی فردی و اجتماعی تلاش خود را به کار ببریم.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: پیامبر اکرم (ص) نیز از همین زاویه آموزش، حفظ، ترویج و مأنوس کردن مسلمانان آن عصر را با قرآن و آیات وحی انجام دادند و انقلاب بزرگ شکل گرفت.
او ادامه داد: اسلام در بدترین و آلوده‌ترین فضای آن روزها از طرف خداوند به عنوان دین آسمانی فرستاده شد و پیامبر از طریق قرآن جهان را فتح کرد. ما نیز باید با برخورداری از همین نعمت بزرگ آسمانی کارهایمان را با معیار قرآن پیش ببریم.
کلانتری تأکید کرد: بی شائبه ترین کاری که یک انسان فرهنگی می تواند انجام دهد برخورداری از هدایت‌ها و نور قرآن است.
عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه امروز عصاره جامعه قرآنی دانشگاه آزاد اسلامی در این آیین حضور دارند، اذعان کرد: یکی از مهم ترین نکته ها این است که در مدارج قرآنی پیشرفت کنیم و در جا نزنیم. این نگاه اسلام است که انسان باید پله های صعود را طی کند و اوج بگیرد. مرحله نخست این حرکت، رسیدن به پیام های اولیه قرآن کریم است و در ادامه باید به سمت بطن قرآن و بهره مند شدن از آن حرکت کرد.
او با بیان اینکه در جامعه اسلامی از این جهت ضعیف عمل کرده‌ایم، اضافه کرد: باید در دانشگاه در راستای پیام های قرآن حرکت کنیم تا همه جامعه رشد کند. این حرکت با ابلاغ بخشنامه اجرایی نخواهد شد، بلکه یک وظیفه الهی و قرآنی است.
کلانتری خاطرنشان کرد: یکی از نکات مهم دیگر این است که متأسفانه فرهنگ قرآن و ارزش های قرآنی در جامعه نهادینه نشده است. در دانشگاه وظیفه داریم تمامی تلاش خود را در راستای نهادینه شدن ارزش های قرآنی در زندگی شخصی و اجتماعی به کار ببریم تا توجه به قرآن در صدر قرار گیرد. در زمینه مباحث قرآنی نباید هیچ تضادی بین حرف و عمل وجود داشته باشد.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: در ایران اسلامی، 80 میلیون جمعیت معتقد به قرآن وجود دارد. از این رو باید در تمامی زمینه های زندگی از جمله دانشگاه و کلاس درس آموزه های قرآنی وجود داشته باشد.
او خطاب به شرکت کنندگان در مسابقه های قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با تمامی وجود از آموزه های خود مراقبت و به آن عمل کنید و همه تلاش خود را به کار ببرید تا به معنای واقعی کلمه مبلغ قرآن باشید.

پیوندهای سایت