جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود

 

رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی جزئیات برگزاری سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان را تشریح کرد.
دکتر عبدالمجید طالب‌تاش در گفت و گو با خبرنگار ایسکانیوز درباره سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان توضیح داد: این مسابقه ها همه ساله با حضور دانشجویان منتخب برگزار می شود. جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور، فرادانشگاهی است. پس از آنکه تمامی دانشگاه‌ها برگزیدگان خود را مشخص کردند، آنان در جشنواره ملی شرکت می کنند و با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.
او با بیان این که جشنواره دو بخش دارد، اضافه کرد: یک بخش مربوط به ادبیات و هنر دینی و یک بخش مربوط به مسابقه های قرآن کریم است. دبیرخانه بخش ادبیات و هنر دینی را در شیراز برقرار کردیم و آثار هنری و ادبی همه دانشگاه‌ها به این واحد فرستاده شده است. قرار است بخش هنر در رشته‌های مختلف از جمله خط، نقاشی و تذهیب در روزهای بیست و هشتم تا سی ام آبان ارزیابی شود.

9 استان، برگزار کننده مسابقه های بخش کتبی
رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به این که مسابقه های قرآن و عترت نیز در دو بخش برگزار می شود، ادامه داد: بخش نخست کتبی و بخش دوم شفاهی است. در بخش کتبی، 9 مرکز استان به عنوان برگزار کنندگان مسابقه ها انتخاب شدند.
به گفته طالب‌تاش، نتایج بخش کتبی و بخش هنری و ادبی، پیش از برگزاری مسابقه های شفاهی مشخص خواهد شد.
او درباره رشته‌های بخش کتبی توضیح داد: بخش کتبی در 9 رشته آشنایی با تفسیر قرآن کریم، آشنایی با مفاهیم نهج بلاغه؛ آشنایی با مفاهیم صحیفه سجادیه، آشنایی با احادیث اهل بیت، آشنایی با سیره معصومان، حفظ موضوعی قرآن کریم، احکام، پرسمان معارفی و سبک زندگی اسلامی ایرانی است که امروز برای 240 دانشجوی برگزیده در 9 مرکز در استان های اصفهان، تهران، کرمان، ساری، همدان، مشهد، شیراز، اراک و تبریز برگزار ‌شد. قرار است از 27 نفر از برترین ها در افتتاحیه جشنواره ملی قرآن و عترت تقدیر شود.

برگزاری بخش شفاهی از دوازدهم تا چهاردهم آذر
رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی درباره مسابقه های بخش شفاهی اظهار کرد: مسابقه های بخش شفاهی از دوازدهم تا چهاردهم آذر در جوار حرم مطهر احمد بن موسی (ع) شاه‌چراغ در شیراز برگزار می‌شود. در واقع در آنجا یک افتتاحیه و اختتامیه خواهیم داشت. افتتاحیه در روز دوازدهم آذر برگزار و از برترین‌های بخش‌های کتبی، هنری و ادبی تقدر خواهد شد.
طالب‌تاش اذعان کرد: بلافاصله بعد از این مراسم، مسابقه های بخش دوم (شفاهی) شامل قرائت قرآن، حفظ 5 جز، 10 جز و حفظ کل قرآن کریم در 5 سالن و طی روزهای دوازدهم و سیزدهم برگزار می‌شود. روز چهاردهم نیز اختتامیه برگزار می‌شود.
او با اشاره به این که اختتامیه در حرم شاه چراغ برگزار می‌شود، عنوان کرد: مردم هم می‌توانند در این مراسم شرکت کنند. ضمن آنکه از دستگاه‌های مختلف در تهران از جمله مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، مسئولان وزارت علوم، دانشگاه جامع علمی و کاربردی، دانشگاه پیام نور، بسیج دانشجویی، جهاد دانشگاهی و غیره دعوت کرده ایم در این مراسم شرکت کنند.
رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی افزود: تبلیغات گسترده‌ای شروع خواهیم کرد تا در این زمینه اطلاع رسانی‌های لازم انجام شود. با صدا و سیما و خبرگزاری‌ها هم در این راستا هماهنگی‌های لازم انجام شده است.

حضور داوران بین المللی در جشنواره
طالب تاش با بیان این که در دوره سه روزه مسابقه های شفاهی و اختتامیه، برنامه‌های جامع دیگری خواهیم داشت، توضیح داد: بنا داریم کرسی تلاوت را برگزار کنیم چرا که در جشنواره ملی از داوران بین المللی استفاده می‌شود. با توجه به حضور این داوران، سعی می کنیم محفل انس با قرآن کریم را در حرم شاه چراغ برگزار کنیم که عموم مردم و دانشگاهیان در آن شرکت کنند.
او خاطرنشان کرد: همکاران ما در واحد شیراز کمیته‌های لازم مثل کمیته اطلاع رسانی، کمیته فرهنگی، کمیته تبلیغات و غیره را تشکیل داده اند. رویکردی که این جشنواره دارد بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشجویان است.
طالب تاش درباره شمار راه یافتگان به جشنواره ملی قرآن و عترت گفت: راه یافتگان بخش معارفی (کتبی)۲۲۰ نفر، بخش آوایی (شفاهی) ۳۰۰ نفر و بخش هنری، ادبی و پژوهشی ۴۵۰ نفر هستند.

پیوندهای سایت